Новий законопроект, що дозволяє вільну купівлю травматичної зброї, схвалений на початку травня у першому читанні, базується на проекті закону №2105 “Про обіг зброї невійськового призначення”, який розробили ще в лютому 2008 року.
Зі слів одного з авторів законопроекту Бориса Пудова, такий закон потрібний, по-перше, для того, щоб зламати монополію Міністерства внутрішніх справ на охоронні послуги, а по-друге, дати людям можливість захистити себе.
- Ми хотіли, щоб право користування травматичною зброєю не було привілегією. Тому що відомі випадки, коли кримінальні елементи отримували зброю, прикриваючись журналістськими посвідченнями, а звичайні люди такого собі дозволити не можуть, - каже Борис Пудов.
Усі вінницькі експерти погодилися з тим, що дуже важливо збільшити вік для володіння травматичною зброєю. Також експерти наголошують, що зареєстровану зброю легше контролювати, а її власники більш дисципліновані.
Відмовляти чи дозволяти видачу травматичної зброї, за проектом буде Міністерство внутрішніх справ. Але є низка підстав, за яких людина не зможе отримати зброю. Це відсутність реєстрації за місцем проживання, непогашена судимість, вирок суду про позбавлення волі, відсутність довідки про стан здоров'я. Також дозвіл на зброю не дадуть, якщо немає необхідних умов для зберігання зброї та довідки про вивчення матеріальної частини зброї та правил поводження з нею.
Ігор Ковалик (44)
начальник відділу дозвільної системи та ліцензування УМВС у Вінницькій області
- Особисто я вважаю, що віковий ценз для дозволу на купівлю зброї потрібно підняти, адже, як виходить - спиртне можна купувати з 21 року, а зброю з 18. А щодо небезпеки введення такого закону, то можу сказати, що кількість випадків використання дозволеної та зареєстрованої зброї дуже низька і здебільшого виправдана. Тут треба чітко розуміти, що така зброя контролюється і знайти, хто саме стріляв, зовсім не проблема, на відміну від незареєстрованої. До того ж усі власники легальної зброї знають, що у разі скоєння ними будь-яких правопорушень, навіть тих, де у них зброї і близько з собою не було, дозвіл можуть скасувати, а зброю забрати. Тобто людина десь побилася чи ще якимось чином зробила правопорушення, а за це може втратити куплену нею зброю. Думаю, це певною мірою дисциплінує власників. Тож нічого боятися, що Україна перетвориться на Чикаго. По-перше, якщо людина не законослухняна, то вона уже собі придбала зброю, а дозволити законослухняним громадянам мати рівні можливості для захисту себе та свого майна, це нормально і демократично. По-друге, зареєстровану зброю легше контролювати.
Ігор Мандренко (48)
заступник директора приватної охоронної фірми, спеціаліст зі зброї
- Як показує практика, випадки з неправомірним використанням зброї здебільшого відбуваються з незареєстрованою зброєю. Думаю, що нікому не потрібно пояснювати, що людина, яка пройшла курс підготовки та знає закон і відповідальність за законом, буде дуже відповідально ставитися до ситуації та ретельно її оцінювати. Щодо монополії МВС на використання зброї, то можу сказати наступне. Нікому не потрібно, щоб охорона зрівнялася у правах з правоохоронцями, потрібно лише дати можливість приватним охоронцям захистити себе, життя та майно громадян. У першу чергу правомірність використання зброї охоронцями буде перевірятися надретельно, тож немає підстав для побоювань. А якщо із життєвого досвіду, то уявіть ситуацію, коли людина охороняє склад і навіть не може захистити своє життя від озброєного злочинця. Щодо того, з якого віку потрібно давати дозвіл на придбання травматичної зброї, то цілком згодний з начальником дозвільної служби, віковий ценз однозначно повинен бути вищий за 18 років. У такому молодому віці людина іще досить імпульсивна. Тож якщо алкоголь можна купувати з 21 року, то думаю, що зброю потрібно дозволити купувати з 23 років, не раніше.
В’ячеслав Березовський (48)
Конгрес Українських націоналістів
- Давати дозвіл на зброю 18-річним не можна: життєвого досвіду у хлопчаків замало, їх отримувати можуть більш зрілі особи. Маємо враховувати досвід інших держав, таких, як Молдова, наприклад, де дозволено придбання навіть нарізної зброї, ще від 1993 року. І про якісь "кричущі" наслідки дії такого закону там не говорять. У Швейцарії, наприклад, вояки запасу національної армії йдуть додому зі стрілецькою зброєю. Тому, не буде дивним виявити у шафі пересічного швейцарця кулемет сучасної конструкції.
Грабіжник дозволу на використання зброї не просить, а добропорядний громадянин перед небезпеками почуває себе незахищеним. Тому, травматична зброя має стати нормою для громадянина, який має самоповагу та повагу до навколишніх, і зобов’язаний захистити свою сім'ю, майно від посягань грабіжників, які протиправно володіють такою зброєю. Потенційним вуличним злочинцям таку зброю давати не можна.
На сьогодні зброєю нелегально володіють 8 млн громадян, і постріли із неї ідентифікувати неможливо. Коли вся ця зброя буде зареєстрованою, кожен злочинний постріл із неї буде відслідкованим.
Юлія Моргун (40)
психолог
- Один мудрець-цілитель колись сказав: «усе є ліки і усе є отрута. Справа лише в мірі» Тому не можна однозначно забороняти чи дозволяти травматичну зброю в Україні. Однак, варто мати на увазі деякі психологічні тонкощі розвитку особистості. Людина проектує себе у світ по принципу: думка – слово – дія. Золоте правило психології: «Подумай, перш ніж подумати!». А тут доступ одразу до дії – з усіма можливими наслідками! Провокується така собі вседозволеність під прикриттям самозахисту, порушення фізичних кордонів особистості – не просто психологічних!
Вікові ролі особистості є такі: до 16 р. = діти, період 16-21р.р. - перехідний до дорослості, 21р. – юридично повносправні, дорослі. Але чи всі дорослі - зрілі та психологічно врівноважені навіть у 50 років?! Нам усім часто-густо бракує психологічної, емоційної, почуттєвої, моральної, етичної і культури, - на жаль. І тоді на сцену життя може вийти його величність афект – сильна некерована емоційна реакція незрілої людини, що може призвести і до біди.
На сьогодні не можна констатувати високу психологічну культуру українського суспільства. Варто поспостерігати хоча б за депутатами та високими чиновниками.
Великому Фрейду приписують слова: «Нема здорових. Є необстежені». Можливо, травматична зброя і потрібна, але чи готові українці зріло розпорядитися новою свободою вибору?!
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер