Стіл ломиться від страв: ковбаса, м'ясо, варена картопля, пироги – аж слинка потекла. «Зараз подивимось, що ти за чоловік», - сміється батько дівчини над залицяльником, що приїхав у село знайомитися. Той, хоча в окулярах і виглядає слабаком, але при словах матері: «А ось і варенички!» - ковтає дві пігулки «Мезиму» і впевнено відповідає: «З задоволенням!».
«Мезим – шлунку добре з ним», - не втомлюється пояснювати реклама.
Чи це розумна витрата грошей?
З чого складається «Мезим»
Як свідчить інструкція, єдиний діючий компонент «Мезиму» - речовина панкреатин. Усе інше – технічні добавки для кольору і вигляду. Панкреатин виробляють з 1897 року. Перший патент на нього отримала компанія «Solvay Pharmaceuticals», яка і зараз виробляє препарат під маркою «Креон».
Панкреатин - це суміш ферментів, потрібних для перетравлення їжі: ліпази (діють на жири), протеази (білки) та амілази (вуглеводи).
Панкреатин зараз найчастіше виробляють з підшлункової залози свиней. У них ферменти найбільше подібні до людських. Крім «Мезиму», у формулярі для наших лікарів Міністерство охорони здоров’я наводить ще 19 препаратів, що містять виключно панкреатин, у тому числі шість – вітчизняного виробництва. Найвідоміші зі списку – «Ензибене» і «Креон».
Є ще комбіновані препарати, що містять, крім панкреатину, допоміжні речовини (порошок жовчі, наприклад). З цього переліку найбільш відомий «Фестал», який не набагато відстає від «Мезиму» у рекламній кампанії. У ролику «Фесталу» шлунок б’ється із сосискою на боксерському рингу під гаслом: «Шлунок не зможе – «Фестал» допоможе».
Що отримує шлунок?
Півроку тому Організація роботодавців медичної галузі України на чолі з Валерієм Печаєвим здійняла скандал щодо реклами «Мезиму форте». Українські виробники назвали її оманливою. Справу розглядав Антимонопольний комітет. Яким був результат? Компанія «Берлім Хемі» - виробник «Мезиму» - зобов’язалася дописати в інструкції, що він не містить так званої кишковорозчинної оболонки.
Чому це важливо? Річ у тім, що травлення відбувається зовсім не у шлунку – про що реклама «Мезиму» мовчить.
У шлунку їжа обробляється шлунковим соком і м’язами, які допомагають подрібнити її.
«В результаті вся їжа перетворюється на масу з малесеньких грудочок діаметром до двох міліметрів, яка називається хімусом. У такому вигляді все це потрапляє до кишечника, де і перетравлюється ферментами. У шлунку ферменти не потрібні», - пояснює Олексій Кожевніков - в. о. директора Україно-німецького гастроентерологічного центру «БІК-Київ» при Національному медичному університеті імені Богомольця.
Він ніколи не призначає своїм пацієнтам три найбільш «розкручені» у нас препарати з панкреатином – «Мезим форте», «Фестал» та «Ензибене». Чому? Тому що пігулки, які шлунок не може подрібнити, потрапляють до кишечника набагато пізніше за їжу. У цьому випадку ферменти мало допомагають.
Лікар Кожевніков призначає препарат з панкреатином, який випускають у желатинових капсулах. Всередині у них - так звані мінімікросфери діаметром до двох міліметрів. Американські гастроентерологи з’ясували, що оптимальна величина гранули для успішного потрапляння до кишечника – 1,4 міліметри. Препарати з панкреатином, що використовуються у Британії та США (це «Зенпеп», «Котазим», «Креон», «Нутризим», «Панкрекс», «Панкреаз» та «Панкреліпаз») мають форму саме мінімікрогранул, а не пігулок.
Окрім запізнення, панкреатин у органах травлення зустрічається з іншим викликом. Він може роз’їдатися кислотою у шлунку. Кожна мікрогранулка в закордонних препаратах, а також таблетки «Ензибене» і «Фестал» мають захист від кислого середовища. «Мезим форте» його не має. Без захисту від кислоти значна частина ферментів руйнується і миттєво нейтралізується ще у шлунку, не доходячи до кишечника.
А тепер – головне питання.
Чи потрібен «Мезим» здоровій людині?
Переглянувши сайти американської Food and Drug Association (FDA) - головного органу по контролю за їжею та ліками у США - та Британского державного медичного формуляру, «Свідомо» з’ясувало, що у цих країнах препарати панкреатину не можна купити самостійно – їх виписують лікарі за рецептами. Їсти ферменти просто так там не дозволено.
- Організм людини розрахований на нормальне розщеплення їжі, і тих ферментів, що він виробляє, йому цілком вистачає, - каже обласний дитячий гастроентеролог Людмила Кондратюк. - Але якщо людина об’їдається, і їй не вистачає природних ферментів, то тоді можна приймати ферментні препарати. Але для здорової людини це шкідливо. Тому найрозумніше - просто нормально харчуватися.
Скільки ж тоді треба з’їсти «Мезиму форте», якщо активність однієї таблетки – 3 500 одиниць ліпази?
Важливо усвідомлювати ще один ризик. Якщо є здуття живота, біль у шлунку, то проблема не завжди у нестачі ферментів. З пігулками ви можете пропустити серйозне захворювання.
Той самий панкреатит – порушення роботи підшлункової залози. Це тяжке захворювання може виникнути через алкоголь або як супутник цукрового діабету. Коли у людини розвивається панкреатит, вона починає частіше бігати до туалету, страждає проносом, у випорожненнях з’являються часточки неперетравленої їжі. Вона їсть, але не засвоює поживні речовини.
Врешті, слід пам’ятати, що регулярний прийом панкреатину може і сам призвести до захворювання – фіброзу кишечника. Це рубцювання стінок різних відділів кишечника. Про це на сайті FDA попереджає спеціально створений медичний гід по панкреатину.
Якщо вашій «підшлунковій сил бракує», як говорить реклама «Ензибене», то час замислитися, чому це відбувається. І піти до лікаря, а не приймати пігулки на свій розсуд. Власне, це і вказано у телерекламі та інструкціях згаданих препаратів. Але таким дрібним шрифтом, що ми не помічаємо їх за красивим фірмовим слоганом.
І найпростіша порада.
Гастроентерологи, дієтологи, з якими ми консультувалися, в один голос заявляли: здорова людина не повинна їсти стільки, щоб її органи не справлялися.
Збалансована, в міру жирна і калорійна їжа – це запорука здорового і довгого життя без зайвого навантаження на організм. Не треба об’їданням за допомогою пігулок доводити, що ви гарний наречений.
«Реклама має бути набагато коректнішою. Це стосується усіх лікарських засобів», - підсумувала головний гастроентеролог Міністерства охорони здоров’я України Наталя Харченко.
Навіщо пропагувати переїдання?
«RIA» запитала про це у виробників препаратів з панкреатином.
Віталій Кірик, директор ТОВ «Ратіофарм Україна», яка пропонує «Ензибене»:
- Ми діємо у межах українського законодавства і запровадили коректну рекламу. В ній не говориться про шлунок, і ми навмисне уникали зображення людини у кадрі. Говориться про підшлункову залозу, яка внаслідок вживання незвичної, жирної їжі може виробляти недостатньо ферментів. Ми не орієнтуємося на масового споживача, а більше спрямовуємо зусилля на донесення інформації до тих, у кого реальні проблеми. А щодо таблетованої форми або форми мікрогранул, то наш препарат пройшов усі необхідні українські експертизи і визнаний якісним.
Виробники «Мезиму форте» - «Берлін-хемі» АГ (Менаріні груп, Німеччина) і «Фесталу» - Авентіс Фарма Лімітед (Індія) не відповіли на запити.
На офіційному сайті «Берлін-хемі» є звернення директора представництва Олега Іщенка саме з приводу «Мезиму»:
«Представництво компанії спростовує обвинувачення у недобросовісній рекламі препарату МЕЗИМ®ФОРТЕ та заявляє про його умисну дискредитацію. Ефективність та безпека препарату МЕЗИМ®ФОРТЕ підтверджені багаторазовими клінічними дослідженнями, проведеними як в Україні, так і в інших розвинених країнах Європи. Представництво компанії «Берлін-Хемі АГ» звертає увагу, що МЕЗИМ®ФОРТЕ входить до групи лікарських засобів, дозволених для безрецептурного продажу, і його рекламна кампанія проводилася і проводиться згідно з чинним законодавством України.
Лікарські засоби, які містять панкреатин у лікарській формі без оболонки, стійкої до кислоти, застосовуються у клінічній практиці як в Україні, так і за кордоном для прискорення зняття больового синдрому при захворюваннях підшлункової залози. У листку-вкладиші, затвердженому МОЗ України, який обов'язково є у кожній упаковці препарату, наводиться докладна, коректна й необхідна споживачу інформація щодо застосування».
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер