За словами головного лікаря міста Олександра Шиша, станом на 19 листопада у Вінниці уклали декларацію про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, 266 112 мешканців, що складає 71,6% населення міста. Показник є найвищим серед обласних центрів України. Середня кількість декларацій на одного лікаря складає 1 172. Проте час спливає, і ще майже 30% не визначилися.
По області ж з початку кампанії «Лікар в кожну родину» зареєстровано 1 087 902 декларації ( 69% населення). За минулий тиждень, а саме з 12 по 19 листопада, в області зареєстровано 9 896 декларацій.
- На сьогодні немає лікарів, які не уклали жодної декларації, - розповідає Олександр Шиш. - Декілька лікарів, які нещодавно повернулись із декретної відпустки, уклали лише по 30-40 декларацій. Але підписна кампанія триває, і кількість украдених декларацій, а разом з тим і заробітна плата, буде залежати від якості роботи кожного лікаря.
Як свідчить світова практика, більшість проблем зі здоров’ям можна вирішити на рівні первинної допомоги, тобто у свого сімейного лікаря, педіатра або терапевта. Усі послуги, до речі, оплачуються Нацслужбою здоров’я, тобто пацієнту це нічого не коштуватиме.
Як каже Олександр Шиш, в системі «Електронне здоров’я» зареєстровані всі п’ять Центрів первинної медико-санітарної допомоги міста, 227 лікарів, із них 210 лікарів загальної практики сімейної медицини, 11 педіатрів та 6 терапевтів. Усі центри уклали угоди з Нацслужбою здоров’я про медичне обслуговування за програмою медичних гарантій.
- Підписати договір можна, прийшовши на консультацію до лікаря, коли така консультація знадобиться, - розповідає лікар. - Договір потрібно підписати до 2019 року, оскільки реформу медичної сфери планують завершити в цей час, тоді, відповідно до Закону "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", "лікар не буде зобов'язаний надавати первинну медичну допомогу пацієнтам, які відмовляються підписувати декларацію". Разом з тим, пацієнт, який не підписав декларацію, матиме право на безоплатне отримання лише невідкладної медичної допомоги.
Крім того, за словами лікаря, у державному бюджеті на 2019 рік субвенція на медичні заклади первинного рівня не передбачена.
- Відповідно заклади, які не підпишуть угоду з Нацслужбою здоров’я під час третьої хвилі (яка триває саме зараз), фінансуватися з держбюджету не будуть, - говорить Олександр Шиш. - Очевидно, утримання цих закладів ляже на міський бюджет.
З другої половини 2019 року в медзакладах буде працювати програма «Безкоштовна діагностика». За направленням сімейного лікаря пацієнт зможе пройти рентген, УЗД, мамографію, ехокардіографію серця, аналізи та діагностичні дослідження в будь-якому медзакладі за вашим вибором, який бере участь у програмі. Оплачувати ці послуги буде Національна служба здоров’я. Про те, що заклад надає безкоштовні послуги, буде сповіщати наліпка "Безкоштовна діагностика" на дверях поліклініки.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер