У мерії оголосили архітектурний конкурс на розробку концепції і проекту трансформації простору навколо музею. Преміальний фонд — 300 тисяч гривень.
— Архітектурний конкурс дасть можливість обрати найбільш влучне рішення для цієї території. У результаті місто отримає громадський простір, зручний для кожного вінничанина та гостя міста, наповненого мистецькими сенсами, — говорить керівниця відділу урбаністики КП «Інститут розвитку міст» Вікторія Кравчук.
Презентація умов конкурсу відбулася 31 березня. Тоді розповідали, для чого роблять конкурс, які були проведені опитування, над чим доведеться працювати учасникам та багато іншого. Це можна почути у відео, а далі в тексті ми записали тези з презентації.
Ще про умови та програму конкурсу можна прочитати ось тут. Податися на конкурс можна до 18.00 30 квітня, заповнивши ось цю гугл-форму.
Ділянка проектування розташована в найстарішій частині мікрорайону Замостя, є історичною територією хутора Абазівка, де народився й виріс видатний письменник і громадський діяч Михайло Коцюбинський.
На сьогодні вона складається з двох розрізненних зон: перша ― це територія літературно-меморіального музею Коцюбинського, що включає меморіальні будинки, адміністративний корпус, а також територію саду; друга ― це територія змішаного використання: площа з пам’ятником, дитячий майданчик і зона тротуару.
Перше завдання для учасників — об’єднати ці дві зони.
Друге завдання — розробити рішення, як прокласти альтернативні входи до саду меморіального музею з боку площі з пам’ятником письменнику.
— Задача — не знести паркан між цими ділянками, не візуально розмити його в просторі, а саме зробити цю ділянку прохідною. Щоб людина, яка хоче потрапити до саду, могла це зробити з боку проспекта Коцюбинського, — сказав головний архітектор Вінниці Євгеній Совінський.
Третє завдання — запропонувати рішення про формування зеленого каркасу з нових дерев та інших рослин. На території меморіального комплексу це можуть бути породи дерев, про які писав у творах Коцюбинський; рослини, які були висаджені його братом — Хомою тощо. Рекомендації зі списком порід складатиме арборист (фахівець, який досліджує стан дерев - авт.), їх отримають учасники у вихідних даних.
— Оскільки меморіальний комплекс, сад є пам’яткою національного значення, то нові насадження не мають пошкодити вже наявні дерева. Проектувальникам потрібно бути готовими до перевірки їхніх проектів у Мінкультури та Мінекології, — розповідав Євгеній Совінський.
Натомість зона громадського простору перед музеєм майже вільна від дерев. Суттєвих обмежень тут немає. Головне завдання — вирішити проблему пересихання грунту, який десятиліттями знаходився під бруківкою.
Четверте завдання: наповнення території новими елементами благоустрою, які б робили перебування на цій ділянці комфортним і змістовно наповненим. Ландшафтні ідеї та елементи благоустрою мають бути поєднані з історією місця колишнього хутору Абазівка, творчістю, громадською діяльністю і особливостями постаті Михайла Коцюбинського.
— Ми не говоримо про конкурс ідей. Від учасників потрібні проекти, які будуть реалізовано в рамках завершення перетворення території музею Коцюбинського. Реалізація готового проекту запланована на 2023-2024 роки, — зазначив головий архітектор Вінниці Євгеній Совінський.
Загальний преміальний фонд конкурсу складає 300 тисяч гривень. І буде три призових місця — 90 тисяч за перше місце, 80 тисяч — друге місце, 70 тисяч — третє місце. Також є дві заохочувальних премії — 30 тисяч кожна. Їх можуть призначати за рішенням журі під час першого етапу конкурсу.
В умовах прописані цікаві особливості: якщо переможець конкурсу відмовиться від реалізації пропозиції (далі команда має скласти проект, здійснювати нагляд за його реалізацією - авт.), то оберуть проект іншої команди, яка посіла наступне місце.
Якщо журі не визнало жоден проєкт переможцем, замовник конкурсу звільняється від зобов’язань перед учасниками.
На архітектурному конкурсі діятиме склад журі:
Раніше, нагадаємо, у Вінниці провели ряд архітектурних конкурсів. Серед них — Альтман сквер у середмісті, «Вінницька миля» на проспекті Коцюбинського, концепція оновлення парку «Хімік» на Замості, простір між Будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний».
А от архітектурний конкурс на проект реконструкції площі перед «Книжкою» завершився нічим: організаторам не сподобалася жодна з робіт учасників, конкурс визнали таким, що не відбувся.
Читайте також:
Зелена оаза, скейт парк і зона без машин. Як зміниться площа перед Будинком офіцерів
Алея 12,7. Що буде на набережній від Водоканалу до Сабарова
Два підрядники і обидва генеральні. Чим цікава реконструкція дому на Соборній
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер