У приміщенні хабу «Місто змістів» 25 вересня провели презентацію предпроектного дослідження щодо «Алеї 12,7», яке проводило цього літа київська команда з ГО «Урбан Куратори».
Головний архітектор «Агенції просторового розвитку» Олександр Коротких розповів, що вперше ідея створити 12-кілометрову набережну вздовж Бугу виникла у 2017 році. Тоді пропонували, що ця алея матиме ширину 3,5 метри, протягнеться від Сабарова до Водоканалу та нагадуватиме за своїм змістом одеську «Трасу здоров’я».
— У 2019 році цю ідею вписали в Концепцію інтегрованого розвитку Вінниці-2030. Правий берег Бугу має ділянки, де прохід закритий з різних причин, серед яких і забудова, і складний рельєф тощо. При цьому лівий берег у більшості випадків є прохідним, — говорив Коротких.
Далі своє дослідження презентували учасниці київської організації. Дослідники ногами пройшли увесь лівий берег і зробили кілька висновків щодо його доступності.
— На першому етапі (Водоканал — Київський міст) була непрохідною ділянка навпроти школи №29, де є природна перепона — заплава річки. Складно пройти там, де є приватна гавань з маяком. Її доводиться обходити приватною територією, дворами і під гавківт собак, — розповідає учасниця ГО «Урбан куратори» Анастасія Пономарьова.
За її словами, на другій ділянці майбутньої набережної — від Київського до Центрального мосту — дамба має і переваги, і недоліки:
— Ця місцевість прохідна, близька багатьом вінничанам старшого покоління. Проте тут чимало бар’єрів у вигляді сходів, які роблять набережну недоступною для батьків з візками. І ще тут дуже спекотно та немає затінку, — каже Пономарьова.
Третій відрізок, від Центрального до Староміського мосту, теж прохідний. Хоча тут є свої особливості:
— Пройти під Центральним мостом неможливо. Поблизу Староміського мосту є дорога з жвавим рухом, яка знаходиться впритул до річки. І цей шум некомфортний для спокійних прогулянок біля річки, — каже учасниця ГО «Урбан куратори».
Суттєві бар’єри для проходу є на четвертій ділянці алеї (від Староміського мосту до Сабарівської ГЕС).
— Біля Бузького узвозу перекрили парканом прохід до води, дозволу на цю огорожу немає. Законодавство вказує, що перекривати прохід до водойм заборонено, отже цей паркан є незаконним, — говорить Анастасія Пономарьова. — Інший бар’єр біля вулиці Квітуча — там ціла «серія» перешкод з парканів, яку доводиться обходити приватним сектором.
Під час дослідження фахівці провели глибинні інтерв’ю з 24 вінничанами, яких опитали про ключові точки узбережжя Бугу.
Реалізація проекту має складатися з точкових проектів. Це, на думку дослідників, допоможе поступово впроваджувати «Алею 12,7» і з часом об’єднати її в суцільну набережну.
«М’які» проекти не потребують суттєвої зміни публічного простору, але вони збільшать привабливість берега Бугу та спонукатимуть людей об’єднуватися задля створення набережної. Це, як розповіла учасниця ГО «Урбан Куратори» Ірина Яковчук, може бути створення мобільного додатку для бронювання місць на катерах «Пирогов», «Ляля Ратушна» та на інших річкових суднах; створення асоціації балансоутримувачів набережної; прокладання екскурсійних маршрутів, «звуковий ландшафт» (вивчення і запис звуків фауни, яка мешкає вздовж Бугу) тощо.
Натомість ще є й «тверді» проекти — будівництво і реконструкція певних місць вздовж «Алеї 12,7».
До того ж фахівці пропонують створити паромні переправи, які об’єднають лівий та правий берег Бугу через острів Кемпа та на ділянці між Педколеджем і Поділлям.
Керівник ГО «U7 Urban Studio» Сергій Яківчук зазначив, що перелік проектів не є вичерпним, і до нього можуть додавати й інші:
— Ми створимо громадську платформу «Спільний берег», на якій могли б зустрічатися зацікавлені організації, приватні особи і пропонувати якісь свої проекти, допомагати з реалізацією «Алеї 12,7». А наступним кроком має стати виготовлення концепції суцільної набережної, — говорив Яківчук.
Проект набережної «Алея 12,7» вписаний у міську стратегію розвитку Вінниці до 2030 року. В ній є чимало інших проектів, про які писали в матеріалі: Нові мости, 12 км набережна, концерт-хол «Росія». Виклали план розвитку Вінниці на наступні 10 років.
А ще читайте розслідування «20 хвилин» про річку за парканом: хто закрив вінничанам доступ до Південного Бугу.
Читайте також:
Забудова біля Замкової гори. Міськрада затвердила нові обов’язки для інвестора
Вінничан обурила сумнівна забудова біля Вишенського озера. Що там зводять?
Для «консервації» СКА дають 8 мільйонів. Спорткомплекс добудують у 2021 році
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер