Наприкінці серпня у Вінниці стався скандал. Вінничани побачили, що невідомі будівельники знесли хащі біля Замкової гори, що на Старому місті. Очевидці зафіксували екскаватор, який був на вершині пагорба, з якого, за однією з версій, «народилася» Вінниця.
Забудовник з фірми «Укрпромтех» пояснював, що це були підготовчі роботи до будівництва торгово-сервісного центру, а робітники прибирали купи сміття з гори, які могли завалитися на ділянку.
У міськраді заявили, що екскаватором зняло й частину ґрунту, в якому могли бути археологічні артефакти. Бо під час минулих археологічних розкопок було виявлено кілька культурних шарів. Серед них – трипільське поселення, городище 8-7 століття до нашої ери й слов’янське поселення 8 століття.
Після скандалу будівельні роботи призупинили. Отож, що пропонують тепер зробити за рішенням чиновників?
Виконком міськради 10 вересня ухвалив рішення про зміну договору оренди з товариством «Укрпромтех», яке й затвердили на сесії міської ради.
Цим рішенням затвердили «рекомендацію» для інвестора профінансувати археологічні розкопки, укріпити схил з північної сторони пам’ятки, розробити проект розташування оглядового майданчика на Замковій горі. І також заплатити за його будівництво.
— Цим проектом рішення ви узаконюєте забудову Замкової гори! — заявила у сесійній залі депутатка міськради Ганна Давиденко.
— Цим проектом рішення ми не даємо дозвіл на забудову археологічної пам’ятки. У ньому йдеться, що ми підготуємо документацію і сподіваємося на те, що забудовник, який будується в підніжжі Замкової гори, профінансує археологічні роботи, відновить пошкоджений схил урочища «Замкова гора» підпірною стінкою, — відповів директор департаменту архітектури та містобудування Яків Маховський.
Також він заявив, що якщо не вдасться знайти порозуміння з забудовником у підніжжі Замкової гори, то тоді будуть готувати позов до суду, щоб розірвати договір та видане раніше архітектурно-планувальне завдання на забудову ділянки.
Проект рішення від активістів ГО «Автомайдан «Вінниччина», «Вінницької медіа спілки» та «Агенції журналістських розслідувань» винесли на сесію міськради як «місцеву ініціативу» — через цей інструмент вінничани можуть пропонувати на розгляд депутатам свої проекти рішень щодо різних галузей міста.
І місцевою ініціативою передбачалося:
Презентувала його на сесії «автомайданівка» Таїса Гайда.
— Забудовник немає законних підстав для будівництва з 2008 року: дія договору оренди землі закінчилася. Водночас за Замковою гору землю роздали під сінокосіння, де насправді збудували маєтки. Прошу підтримати проект рішення, щоб діти мали місце збиратися не тільки у торгових центрах, а наші нащадки могли б отримати історичну пам’ятку в спадок, — сказала Гайда.
Ганна Давиденко запропонувала ухвалити це рішення за основу і доопрацювати його. Натомість її колеги-депутати сказали, що це «передвиборчий піар», а туристичний комплекс «Замкова гора» — буде, бо це є в стратегії розвитку туризму міста Вінниці до 2030 року.
Проект рішення активістів підтримали лише вісім з 45 депутатів. Таїса Гайда зазначала, що місцеву ініціативу за порядком мали розглянути перед альтернативним рішенням чиновників, що і було порушено. А це дає підстави забудовнику звернутися до суду, щоб скасувати рішення міськради, яким вони ухвалили нові обов'язки для інвестора щодо «Замкової гори».
Заступник міського голови Андрій Очеретний у коментарі «20хвилин» говорив, що про спорудження історико-туристичного комплексу «Замкова гора» наразі не йде мова:
— Після того, як будуть повною мірою здійснені археологічні розкопки потрібно буде говорити про концепцію забудови: який це буде об’єкт, хто його профінансує — інвестор чи територіальна громада, або це буде спільне фінансування. Поки ми маємо лише макет, це дуже рання стадія. Але головне, що ми рухаємося в напрямку, щоб цей об’єкт (археологічна пам’ятка Замкова гора - авт.) залишився надбанням містян і гостей міста, — сказав Очеретний.
При цьому на сесії міськради 25 вересня міський голова Сергій Моргунов дав доручення, щоб у міському бюджеті на 2021 рік передбачили кошти на проектно-кошторисну документацію для побудови історико-туристичного комплексу «Замкова гора», концепцію якого презентували у 2018 році.
Сам же керівник фірми, що будується у підніжжі гори, Вадим Брояка говорив, що зацікавлений у якнайшвидшому будівництві історико-туристичного комплексу, оскільки це збільшить привабливість і його об'єкту, який будуватиме в підніжжі гори.
— Після галасу навколо ситуації з технікою я подзвонив до археолога, яка займається вже сім років розкопками цієї гори, щоб вона сказала свою думку, — говорив Вадим Брояка. — Вона сказала, що навіть прибирання сміття потрібно робити під пильним наглядом фахівців, крім того, там потрібно продовжувати розкопки. Археолог Лариса Виногродська погодилась продовжити ці розкопки, а я згоден їх фінансувати. Готовий забезпечити технікою і всім, що від мене залежить. Хоча Замкова гора — це не моя земельна ділянка.
Наразі, за словами забудовника, він узгоджує документи з Інститутом археології Національної академії наук України. Раніше розповідали, що приватне підприємство планує відкрити торгово-сервісний центр. Чи законне це будівництво?
Що на вашу думку має зробити міська влада?
Читайте також:
Біля довгобуду на Стрілецькій встановлюють «Ейфелеву вежу». Чи законне це будівництво?
Парк біля Бугу, очистка озер та воркаут. Проекти від вінничан, які можуть зробити у 2021 році
Мега-парковка з міні-сквером. Що є біля нового «Епіцентру» у Вінниці
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 49 від 4 грудня 2024
Читати номер