У березні 2018 року Верховна Рада ухвалила закон, яким дозволила муніципалітетам самостійно визначати час продажу алкоголю у містах та селах. Міські чиновники взялися розробляти власний проект заборони. Тим паче, існує запит від громади: протягом 2017-2018 років подали три петиції з вимогою заборонити нічну торгівлю алкоголем.
У листопаді минулого року опублікували проект рішення. У ньому пропонували обмежити продаж алкоголю з 23.00 до 7.00. Але дані, що обґрунтовували потребу в забороні, обурили підприємців:
Бізнес стверджував, що чиновникам не вдалося довести те, що злочини були скоєні після купівлі алкоголю в нічному магазині. Тому обмеження наробить тільки шкоди: закриється малий бізнес та «розквітне» нелегальна торгівля. У результаті заборону на продаж алкоголю з 23.00 до 7.00 не прийняли. Утім, остаточно, від цієї ідеї не відмовилися.
Навесні 2019-го, на сайті міськради публікують новий документ. Під дію заборони, як і раніше, підпадає продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, столових вин суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) з 23.00 до 07.00. Обмеження діятиме не тільки у Вінниці, а й на території селища Десна.
У обґрунтуванні йдеться, що потреба в регулюванні виникла через порушення громадського порядку та збільшення кількості злочинів. Зокрема, за 2017 рік було 1514 злочинів, скоєних п’яними людьми, а у 2018-му — 3546.
За даними спілки підприємців «Стіна», за п’ять років дії заборони бізнес втратить понад 4,5 мільйона гривень. Зменшаться на 0,26% податкові надходження до міського бюджету. І прогнозують сплеск нелегальної торгівлі спиртним сумнівної якості.
При тому посадовці зазначають, що «регулювання нічної торгівлі алкоголем може і не призвести до зменшення кількості злочинів». І додають, що немає підтвердження, що «причиною злочинів є саме факт придбання спиртного вночі у торговельній мережі міста».
Попри негативні наслідки виконком ухвалив проект заборони, 6 червня. Експерт з юридичних питань Євген Зільберт каже, що до цього було засідання ради підприємців при міському голові, де вони радили не приймати обмеження. Оскільки таке регулювання можна обійти.
Питаємо, чи будуть оскаржувати цю заборону підприємці?
— Навряд чи. Підприємці внесли рекомендацію, щоб заборона на нічну торгівлю діяла протягом одного року. Ця правка потрібна, щоб скасувати неефективний регуляторний акт. Бо якщо кількість п’яних злочинів — не зменшиться, то не буде сенсу в цій забороні, — відповів Зільберт.
Голова ГО «Твереза Вінниця» Віктор Долецький стверджує, що обмеження торгівлі алкоголем вже показало свою ефективність в інших містах.
— Бачив статистику, що в Тернополі після введення такої заборони вдвічі впала злочинність. Схожа ситуація в Івано-Франківську. У Львові злочинів стало менше в чотири рази!
Активіст каже, що заборона зачепить людей, що після вживання алкоголю «біжать за добавкою».
Людина не планувала у тверезому стані докуповувати алкоголь і вночі біжить за добавкою. Докуповує і сприймає більше. І саме люди в такому нетверезому стані вчиняють вандалізм, сідають п'яними за кермом, скоюють злочини.
Заборона на нічний продаж алкоголю знизить споживання спиртного у Вінниці, і як результат — зменшується кількість злочинів. Як показує практика зі зниженням вживання алкоголю падає рівень вживання фальсифікату, — каже Долецький.
Якщо мерія приймає обмеження на нічну торгівлю алкоголем назріває ще одна проблема — магазинів, де продають алкоголь, дуже багато і всі неможливо контролювати.
— Великі мережі супермаркетів будуть дотримуватися і не продаватимуть алкоголь після 23:00. Маленькі магазини, нічні кіоски – з цим складніше. Напевно, потрібні регулярні рейди з поліцією по магазинах, — каже Віктор. — У європейських країнах разом з забороною на нічний продаж алкоголю обмежують кількість ліцензій на цю торгівлю. Бо, погодьтесь, 50 магазинів легше контролювати, аніж 500.
Ухвалити рішення про обмеження часу продажі алкоголю мають ще депутати міської ради. Але його немає в переліку питань до чергової сесії, 27 червня. Тому, наразі невідомо, коли розглядатимуть проект заборони.
Ознайомитися з повним аналізом обмеження продажу алкоголю можна за цим посиланням.
Заборона на нічну торгівлю алкоголем діяла у нашому місті та в області загалом 11 років тому. У вересні 2008 року, згідно з рішенням Вінницької облради, алкоголь не продавали з 21.00 до 11.00 в закладах торгівлі та з 23.00 до 11.00 — в закладах громадського харчування.
Був заборонений продаж спиртного особам молодше 21 року, а також торгівля біля закладів соціального спрямування. Не дозволялося рекламувати алкогольні напої в місцевих ЗМІ та засобами зовнішньої реклами.
Через три місяці цю заборону скасував обласний адмінсуд: судді постановили, що депутати перевищили свої повноваження.
Чи потрібно обмежувати продаж алкоголю?
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Якщо цілодобовий магазин купив ліцензію на продаж алкоголю/тютюну, то чи мають йому компенсувати чверть (за 6 годин ) ліцензії?