Ледь не по всій країні земельні ділянки під забудову продовжують плавно дешевшати. За різними даними, з початку року в середньому по Україні ціни зменшилися в межах 1,5-9%.
Тим часом у Вінниці ціновий «відкат» не спостерігається. Точніше, не видно зниження вартості земельних ділянок, якщо дивитися на задекларовані продавцями ціни. На практиці ж більшість із оголошень про продаж земельних ділянок передбачають можливість торгу. В ході переговорів покупця з продавцем реальна ціна угоди може знизитися на 2-5%, а іноді й на всі 10%.
Так, наприклад, якщо земельна ділянка продається за 10000 доларів, продавець, який бажає отримати гроші якомога швидше, готовий зменшити ціну на 500, а то й на 1000 доларів.
Що ж стосується цін на земельні ділянки, то задекларовані ціни за сотку вінницької землі (якщо це не центр міста) коливаються у межах 1000–2500 доларів.
При цьому спостерігається тенденція до зменшення кількості «дорогих» пропозицій (3000-4000 доларів за сотку) і, навпаки, зростає кількість пропозицій у межах 1500-2500 доларів за сотку. За такі гроші можна купити ділянку на Старому Місті, на вул. Бучми, Немирівському шосе і на дальніх П’ятничанах. Ще дешевше котируються Зарванці (не біля траси), Якушинці, Агрономічне (нові масиви, а не Царське село) та Барське шосе. Тут середня вартість сотки землі не перевалює за тисячу і часто складає 600-800 доларів.
Натомість на ближній Кореї, на ближніх П’ятничанах і в Царському селі за сотку землі просять не менше 3000 доларів.
При виборі земельної ділянки ріелтори радять у першу чергу звертати увагу на документи на наявність комунікацій. Адже іноді прокладення останніх може коштувати стільки ж, скільки й сама земельна ділянка. Особливо це характерно для земельних ділянок «з нуля».
- Мова йде про просто поділене поле. Часто тут навіть немає доріг, не кажучи вже про електроенергію та газ, - розповідає ріелтор Андрій. – Як ж на цьому полі уже є декілька будинків – це означає, що власники прокладали комунікації за свій рахунок, а значить, цілком мають право попросити, наприклад, за врізку чималу суму як компенсацію.
Ще один момент – реєстрація. На деяких масивах вона взагалі відсутня. Іноді будинки реєструють за номером ділянки, але, зрештою, все залежить від домовленостей з паспортистом на місці.
З іншого боку, на деяких масивах, які знаходяться у межах населених пунктів - наприклад, на Барському шосе, - уже можна прописатись.
А от якщо ви купуєте ділянку з будиночком у дачному кооперативі на Сабарові – це поки що зробити не можна. Хоча поштова адреса тут існує. Рієлтори кажуть, що це тимчасово, зрештою прописка - чи то пак реєстрація - тут буде, але тоді вже і земля коштуватиме дорожче.
Загалом, за словами директора АН «Стиль-Естейт» Володимира Яцуби, операції купівлі-продажу земельних ділянок зараз входять у сезонну фазу осінньо-зимового затишшя.
- Купувати земельну ділянку на зиму з тим, щоб вона просто простоювала, не дуже доцільно, - каже він. – Тож операцій із земельними ділянками значно поменшає. А от весною можна буде говорити про відновлення укладення угод у цьому сегменті нерухомості. Тоді, можливо, також спостерігатиметься певне підвищення цін.
Наскільки саме ціни на земельні ділянки можуть змінитися за півроку, експерти прогнозувати не беруться, пояснюючи: все залежатиме від економічної ситуації в країні та політики банків щодо видачі іпотечних кредитів.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер