Найбільші теплопостачальники Вінниці можуть залишитися без газу з 1 травня. В цей день завершується строк дії покладання спецобов’язків (далі — ПСО), якими уряд зобов’язував «Нафтогаз» продавати природній газ теплокомуненерго.
Тепер «Оператор ГТС України» вніс теплокомуненерго в перелік підприємств, що не мають газопостачальника. «Вінницягаз» опублікував список компаній, яким вже цієї суботи має припинити розподіл газу: «Маяк ТКЕ ЛТД», «Вінницяміськтеплоенерго», «Вінницяоблтеплоенерго» і дочірне підприємство цієї компанії «Альтернативна теплова енергія»; філія КК ТОВ «Вінницька птахофабрика».
А також відключать газ для ряду вінницьких ОСББ — «Сакура», «Подолянка-4», «Подолянка-7», «Оберіг», «Долина-39», «Чайка-Чехова», «Пирогова 39», «Мрія-29», «Престиж 2015».
Наша ситуація не унікальна: подібні повідомлення про «перекриття вентилю» опублікували облгази Чернівців, Львова, Харкова, Сум та інших обласних центрів.
В Асоціації міст України, в складі якої міські голови, заявляють про те, що спецобов’язки потрібно скасовувати поступово. Повна відміна ПСО спричине відключення централізованої гарячої води і зрив нового опалювального сезону. Оскільки з боргами (а їх загалом понад 63 мільярди гривень) теплокомуненерго не знайдуть собі нових газопостачальниківн. І також вони не мають фінансового ресурсу, щоб платити ринкову ціну за газ.
Позицію Асоціації підтримали члени енергетичного Комітету Верховної Ради, які звернулися до уряду з пропозицією продовжити дію ПСО, допоки не буде розроблений план виходу з кризи.
Проте на останньому засіданні 28 квітня Кабмін не прийняв жодного рішення про відновлення спецобов’язків та пільгових цін на газ для теплокомуненерго.
Без механізму ПСО теплопостачальники мають купувати газ за ринковою ціною та шукати для цього собі нову газопостачальну компанію. Очікується, що останнє можна буде зробити простіше: Нацрегулятор НКРЕКП хоче дозволити перейти до нового продавця газу навіть з мільйонними боргами.
«Сьогодні (28 квітня - авт.) на засіданні було схвалено проект рішення, який трохи спрощує перехід до нового газового постачальника непобутовим споживачам з боргами, — пише в своєму фейсбуку координаторка з ГМ «Опора» Тетяна Бойко. — Зараз для цього необхідна довідка про відсутність простроченої заборгованості за поставлений газ перед діючим постачальником або акт звірки розрахунків. Якщо проект ухвалять, то для переходу достатньо буде письмового дозволу від діючого постачальника на перехід споживача до нової компанії»
«Нафтогаз», який раніше постачав газ за регульованою ціною, нині пропонує теплопостачальникам послуги своєї «дочки»: товариства «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг».
«Контракти укладатимуться на комерційних засадах, на умовах попередньої оплати або ж постоплати при наданні банківської гарантії. Малі та середні споживачі, у тому числі ОСББ, можуть закуповувати газ у ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», — йдеться в повідомленні прес-служби «Нафтогазу».
В лютому, нагадаємо, уряд, «Нафтогаз» і органи місцевої влади підписали меморандум про не підвищення тарифів на опалення і гарячу воду. Кабмін зобов’язався, що різницю між реальними і заниженими тарифами будуть компенсовувати з держбюджету.
Читайте також:
Чи зміниться з 1 травня ціна на електроенергію? Прем’єр Шмигаль дав відповідь
Маєте депозити та валюту? Не зможете отримати субсидію — рішення уряду
Тарифи, субсидії, карантин. Що зміниться у травні для вінничан
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер