Дуже часто люди плутають балкон і лоджію, вважаючи, що це одне і те ж. Різниця в тому, що балкон винесений за межі будівлі і, на відміну від лоджії, не має стінок з боків. Якщо ви вирішили облагородити свій балкон, то найперше, що потрібно зробити – це засклити і утеплити його.
Балкони утеплюють, починаючи зі склопакетів
- Дерев'яні рами – вчорашній день, оскільки це непрактично і не дозволяє повністю виключити вітер і вологу. Так само холодними вважаються алюмінієві рами, - каже експерт з ремонту та декору Тарас Шабанов. - Пластикові системи – єдино правильний вибір, що дозволяє правильно і ефективно це зробити. Щоб правильно утеплити балкон, потрібно укласти захисний шар від вітру, спеки і дощу по всьому периметру балкона.
Всередині підійдуть дерев’яні панелі
- Внутрішнє оздоблення балкона повинне бути не тільки гарним, але і надійним, бажано екологічним, - каже експерт. - А дерев'яна вагонка – екологічна, довговічна, естетична. Не забудьте її покрити лаком перед фарбуванням.
Для підлоги можна використовувати лінолеум, євродошку, ламінат і навіть ковролін.
Освітлення на балконі влаштувати нескладно - зазвичай для цього з кімнати на балкон виносять електричні дроти і встановлюють лампові плафони або люмінесцентні лампи.
- Краще зробити відкриту проводку, особливо якщо балкон обшитий вагонкою - так до пожежі недалеко, - каже Тарас Шабанов.
Зимовий сад - на балконі
Засклений і утеплений балкон можна перетворити в зимовий сад і створити там комфортний мікроклімат для будь-яких рослин. Зробити це в принципі не дуже складно. Необхідно лише утеплити підлогу, придбати спеціальні "довгі" лампи , які не тільки освітлюють, але й обігрівають приміщення, та інше допоміжне обладнання - регулятор вологості, термометр тощо.
- Якщо ви обладнали балкон або лоджію подвійними склопакетами, встановили теплі підлоги і ємності з водою для підтримки вологості і поливу, то у вашому саду будуть зимувати навіть кавове дерево, хурма, орхідеї та азалії, - каже експерт.
При бажанні можете поселити там якусь живність, включаючи папуг, хом'яків і жаб. І обов’язкова умова – невеличкий столик та кілька плетених крісел, щоб насолоджуватися цим творінням.
- При мінімальному утепленні і простому дизайні зимовий сад на балконі можна влаштувати приблизно за вісім тисяч гривень, - каже Тарас Шабанов. - Але якщо використовувати "теплі" алюмінієві рами, хорошу підлогу з підігрівом або спеціальні пластикові конструкції для зимових садів, то сума буде втричі більша.
Мрія більшості – сауна у квартирі
Найцікавіший спосіб експлуатації балкона – облаштування розбірної сауни.
- Сьогодні на ринку з'явилися розбірні міні-сауни, які можна встановлювати як у ванній, так і на балконі, - каже експерт. - Балкон, як мені сказали фахівці, навіть краще, особливо якщо у квартирі тільки один санвузол. Якщо ви зважилися на експеримент з сауною, ваш балкон повинен бути попередньо ретельно підготовлений - не тільки засклений і утеплений, але обов'язково оснащений посиленою звуковою ті гідроізоляцією, інакше ваша радість від використання домашньої сауни буде затьмарена постійними скаргами сусідів.
Крім того, вам знадобляться дерев'яні збірно-розбірні щити із сосни, ялини, осики або липи. Деревина повинна бути спеціально підготовлена. Ще для цього потрібна електрична піч-кам'янка і металева коробка зі спеціальними каменями.
Для самостійного виготовлення щитів цілком підходить високоякісна вагонка, сам щит збирається теж досить просто: за допомогою молотка і цвяхів або викрутки і шурупів. Але простіше все-таки купити готову розбірну міні-сауну.
Пожежники не рекомендують склити балкон
Олександр Ревель (52) юрист
- Законодавці включають засклення балконів і лоджій в поняття "перепланування і перевлаштування житлового приміщення". Перепланування можна робити з метою підвищення благоустрою квартири з дозволу житлово-експлуатаційної організації, якщо квартира муніципальна, і без нього, якщо приватизована. Правда, пожежна охорона неодноразово висловлювала несхвалення самої ідеї скління балконів. Мотивуючи це тим, що у випадку пожежі засклені балкони підсилюють задимлення, підвищують і без того високу температуру і перешкоджають швидкій евакуації людей і ліквідації пожежі. Правда, є й контраргумент: на засклений балкон не потрапить палаючий недопалок з верхнього балкона, а отже, ризик загоряння знижується.
При вирішенні питання "склити або не склити" більшість громадян обирає перше. Виникає і спокуса розібрати стіну і об'єднати балкон з кімнатою, але закон на цей рахунок невблаганний: категорично забороняються маніпуляції з несучою стіною, а всі інші великі перепланування житлового приміщення вимагають узгодження з комунальними службами та міською владою.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер