Сезон активності змій розпочався: де на Вінниччині найчастіше трапляються отруйні плазуни

Сезон активності змій розпочався: де на Вінниччині найчастіше трапляються отруйні плазуни
Серед отруйних змій на Вінниччині можна зустріти гадюку
  • З потеплінням значно активізувались змії. Як не стати жертвою плазуна?
  • Науковець розповідає, яких змій можна побачити в наших краях і що робити, коли зустрілися з отруйними.

В Україні стартував весняний сезон активності плазунів, зокрема й отруйних змій. У Міністерстві охорони здоров’я наголошують: хоча більшість змій не становлять загрози для людини, є й ті, яких слід остерігатися.

За даними міністерства, на території України мешкають три види отруйних змій.

  • Гадюка звичайна — найпоширеніший вид. Її можна зустріти на Поліссі, в Карпатах і подекуди в лісостеповій зоні. Її легко впізнати за зигзагоподібною смугою на спині.
  • Гадюка степова — рідкісна і занесена до Червоної книги України. Зустрічається переважно в степовій зоні, зокрема в заповідниках півдня країни. Має таку ж характерну зигзагоподібну смугу.
  • Гадюка Нікольського — темна, майже чорна, теж занесена до Червоної книги. Мешкає у лісостепу на північному сході України.

Серед отруйних змій на Вінниччині можна зустріти гадюку — вона небезпечна, проте смертельної загрози не несе.

Відео дня

Серед неотруйних плазунів на Вінниччині вирізняють водяного та звичайного вужів, полоза лісового, мідянку (короноподібний малюнок на голові), ящірку веретільницю.

Щоб уникнути небезпеки, важливо знати, як поводитися у природі, а також що робити, якщо змія все ж таки вкусила.

Нашестя змій очікувати не варто

Науковець Олексій Марущак 

Чому плазуни активуються навесні? Бо у них зараз відбувається шлюбний період, — каже науковий співробітник інституту зоології ім. І. Шмальгаузена НАН України, співзасновник ГО «Українська природоохоронна група» Олексій Марущак. Проте нашестя змій на Вінниччині очікувати не варто.

— Змії віддають перевагу теплим і вологим середовищам, тож з настанням весни вони виходять із зимової сплячки і в них відбувається період парування, — каже науковець. — Оскільки ми в травні їздимо на дачі, в ліс — у нас ймовірність зустрічі з плазуном збільшується. Найчастіше можемо зустріти неотруйних полозів і вужів. Тому все в межах норми.

Найчастіше змій можна побачити у густих чагарниках, лісосмугах, біля водойм, у полях та на кам’янистих узвишшях. 

— Особливо небезпечно перебувати на відкритих луках або на скошених узліссях, де змії можуть ховатися в траві, — розповідає Марущак. — Часто вони відпочивають на сонячних ділянках землі або каменях, де прогріваються. Зустріти плазуна існує ризик не лише в лісі, а й також у парках, на галявинах, поблизу будинків.

Більшість випадків укусів трапляється через неуважність або необережне поводження. Підвищений ризик мають туристи, грибники, дачники та мешканці сільської місцевості.

Коли кусають гадюки?

Науковець говорить, що потенційно небезпечна для людини гадюка звичайна. Це відносно малорухлива змія, не більше метра завдовжки. Гадюку в переважній більшості випадків можна відрізнити за зигзагоподібним малюнком на спині. Є також повністю чорні форми, яких плутають з вужами. 

Її отрута є дуже небезпечною, проте укус гадюки несмертельний, і тільки в надзвичайних випадках може призвести до летального наслідку.

— Кількість отрути, яку змія впорскує в жертву, є мізерною, а її продукування — енергозатратним процесом, тому гадюка завжди економить свою смертоносну зброю, — говорить Олексій. — І за найменшої нагоди намагається втекти або зачаїтися і перечекати присутність людини. Лише у разі безпосередньої навмисної провокації з боку людини, або якщо людина випадково наступила на цю тварину, вона застосовує останній рубіж оборони — отруту.

Як уникнути укусу отруйної змії

З метою уникнення можливих укусів гадюки необхідно бути уважними і обережними. Ідучи в місця, де можуть бути плазуни (ліс, річка, поле), необхідно надіти відповідний одяг та взуття. Запобігають укусам гадюки високі черевики, грубі шерстяні шкарпетки, щільні просторі штани, заправлені з напуском на взуття. 

Ретельно перевірити місце відпочинку, перш ніж сісти десь на природі, змії полюбляють ховатись у старих пеньках, копицях сіна, під каменями чи стовбурами дерев.

Під час збирання грибів чи ягід краще користуватися палицею достатньої довжини, щоб перевірити зарості. Якщо в цьому місці знаходиться гадюка, вона або втече, або викриє себе. 

— Коли ж вам довелося зустрітися з плазуном, краще від нього піти. Не рекомендую завдавати їм шкоди, — говорить Олексій Марущак. — Ні ящірка, ні гадюка не мають наміру за вами бігти і жалити вас отрутою. Отрута — це цінна субстанція. Змія краще витратить її на полювання, а не на вас. Спеціально змія на вас не буде нападати, їй то просто не потрібно. Може вкусити лише тоді, коли ви на неї наступили, і то від страху.

У гадюк слабкий нюх та слух і поява людини зненацька може завадити їй утекти. Потрібно бути особливо уважним, перш ніж ступати в зарослі ями. При пересуванні вночі необхідно освітлювати дорогу ліхтариком.

Перша домедична допомога

Якщо людина все ж натрапила на змію і отримала укус, то необхідно правильно надати першу допомогу.

Головне не панікувати. Людський організм здатний побороти дію отрути змій, що живуть в Україні — це триватиме кілька днів і супроводжуватиметься гарячкою та пропасницею.

Якщо вкусила отруйна змія, перш за все потрібно якнайшвидше протягом 10-15 хвилин відсмоктати з ранки отруту, постійно випльовуючи її. Це дозволяє видалити 30-50% отрути. Не можна цього робити тому, хто має ранки або інші пошкодження слизової губ, зубів або порожнини рота — отрута всмоктується на через слизову, а лише через кров.

Відсмоктавши отруту потрібно обмежити рухи потерпілого. Щоб прискорити виведення отрути, потерпілому потрібно пити побільше води.

— Якщо вас щось вкусило — тварину не чіпаємо, вона в цьому не винна, — зазначає науковець. — Рану, при можливості, можна знезаразити спиртовою пов'язкою, але не тугою. Одразу повідомляйте рідних, де ви знаходитесь. Мінімально рухаємося, не панікуємо. Викликаємо швидку або звертаємося до сімейного лікаря, щоб вам надали симптоматичну допомогу. Серед симптомів, які вказують на те, що вас вкусила отруйна змія, — нудота і блювота. Не рухаємося, п'ємо багато води, щоб нирки виводили з організму шкідливі речовини. З кінцівок знімаємо все, що перетискає тіло — носки, годинник, каблучки. Для профілактики п'ємо антигістамінний засіб, аби не було анафілактичного шоку.

Чого не треба робити

Часто першу допомогу при укусах змії надають неправильно. Категорично забороняється, наприклад, накладати джгут на кінцівку.

— Цей захід не перешкодить всмоктуванню і поширенню отрути в організмі, але порушує кровопостачання в кінцівці і сприяє розвитку некрозу (омертвіння) тканин, накопиченню продуктів розпаду в кінцівці та різкому погіршенню стану хворого, — наголошує Олексій Марущак. — Річ у тім, що отрута поширюється не по кровоносних судинах, а по лімфатичній системі, яка проходить глибоко у тканинах.

Ні в якому разі не можна також припікати місце укусу хімічними речовинами або ж розрізати рану на місці укусу. Всі ці маніпуляції не тільки не корисні, але й шкідливі. Вони призводять до розвитку незагоюваних інфікованих ран, сприяють порушенню обміну речовин у пошкоджених тканинах. Також заборонено приймати алкогольні напої, тому що спиртне фіксує отруту в нервових тканинах.

— Після того, як ви провели всі першочергові заходи, далі медики нададуть всю необхідну допомогу, — підсумовує науковець. — Найчастіше лікарі в таких випадках використовують протиотруту або ж підтримувальні крапельниці, які виводять продукти розкладу отрути з організму.

Нагадаємо, раніше ми писали, що На Вінниччині активізувались кліщі. За два місяці до травмпункту дитячої обласної лікарні звернулося з укусами біля 600 дітей.

 

Читайте також:

За два місяці — 600 випадків. У дитячій обласній збільшилась кількість звернень з укусами кліщів

«Дівчинка панічно боялася тривог і втратити маму». Коли і чому треба вести дитину до психолога

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up