На початку серпня на сайті електронних петицій з’явилося звернення вінничанки Світлани Сич. Жінка вимагає від міськради «відтермінувати чи скасувати рішення про ліквідацію ринку «Світанок».
«Як можливий варіант, пропонуємо відтермінувати ліквідацію ринку до того часу, поки буде надано новий торговельний майданчик, котрий відповідатиме за характеристиками нинішньому, - пропонує вінничанка в петиції. - Врахуйте, що люди, які працюють на ринку, самі вирощують квіти, вкладають в них свої сили та справно платять податок на землю. Якщо ринок існуватиме до 1-го вересня, як заплановано, то що накажете робити з осінніми квітами? Це не товар тривалого зберігання»
Звернення так і не набрало необхідних 350 підписів для розгляду у мерії. Але як запевняли продавці - відстрочку їм все-таки дали: правда тільки до 10 вересня.
Що кажуть продавці квітів?
Квітковий павільйон ринку не схожий на жоден інший квітковий ринок. На відміну від багатьох торгових точок, де торгують квітками під відкритим небом, тут є дах, зливова каналізація. З початку 2000-х років, за розповідями продавців, цей ринок вважається «зразковим».
— Коли ми сюди прийшли, цей ринок був занедбаний, тут було багато сміття та бродячих собак, - розповідає продавець флорист Валентина Пацерук. - Ми два роки тут все прибирали, наводили порядок. І вінничани стали сюди ходити. Так на нас розкрутилася, але тепер вигоняють?
На початку серпня 2016 року продавці на ринку отримали листи від компанії «АВС-Цитрус», яка володіє торговими павільйонами «Світанку». В них написано «прохання звільнити місце роздрібної торгівлі до 1 вересня 2016 року».
Втім, продавці квітів не мають претензій до адміністрації ринку. А у міськради вони тільки просять - надати місце, щоб продовжити діяльність як квіткового ринку.
— Ми просимо міську раду залишити нас як квітковий ринок, — каже квіткар Віра Дуржинська — Ми ж європейське місто, а у Німеччині, Польщі є квіткові ринки. Тим паче, ми є частиною вінницької громади, якою має опікуватися місцева влада. І флористи не мають великих статків, щоб створити власний павільйон.
20 тисяч доларів за місце
У новому торгово-розважальному центрі квіткарі працювати не бажають. І в них є на те дві причини: дуже дорого платити за оренду та те, що «квіти не можуть стояти під замком»
- Щоб отримати місце у торговельному центрі потрібно вкласти у будівництво 20 тисяч доларів, — каже флорист Валентина Пацерук. — А потім сплачувати по 10 тисяч гривень щомісяця. Зараз ми платимо за оренду місця на ринку - 18 гривень і 450 гривень за «ракушку». Завдяки цьому, у нас найнижчі ціни на квіти.
Продавці кажуть, що найдешевшу троянду в них можна купити за три гривні. Тоді як ціни в магазині починаються від 20 гривень за квітку.
Квіткарі просять відстрочку ще й через те, що в них залишилося багато осінніх квітів:
— Не можна було попередити про переїзд ще на початку року? — обурюється квіткар Тетяна Кальніченко. — З весни люди в себе вирощували квіти на продаж, і коли вони виросли, а нам говорять «збирайтеся», то куди діти тепер товар? Наприклад, еустому (трав’яна троянда- авт.) засіяли в лютому і тільки зараз почали продавати. Поки будемо переїжджати вже й нічим буде торгувати!
Серед продавчинь, що торгують квітами є і кілька чоловіків. Василь розповів, що працює флористом близько 25 років (!). До речі, зараз йому 55 роківПродавців, які хочуть залишитися саме квітковим ринком багато. Як вони розповіли, міська рада пішла на контакт з квіткарями:
— Нас запросили на зустріч до Матусяка (заступник міського голови Сергій Матусяк - авт.) щоб знайти вирішення проблеми, яке б всіх влаштувало, - каже квіткар Валентина Пацерук. - Хочемо, щоб надали місце на Муніципальному ринку, а там вже видно буде.
Три торгових центра з різними власниками
Праву частину павільйону ринку “Світанок” вже розібрали та будівельники демонтують колони, що утримували дах; встановлюють паркан навколо будівництва. Як кажуть квіткарі, тут раніше сиділи продавці овочів.
Були і продавці, які почали торгувати квітами прямо під вивіскою ринку.
- Тут буде торговий центр, - відповів один з будівельників. - Що в ньому буде та коли збудують - питайте у директора.
Торгово-промисловою фірмою “АВС-Цитрус” керує директор Леонід Романчук, який розповів журналісту, що на місці «Світанку» буде одразу три торгових центри: візуально схожі, але з різними власниками.
— Будувати торговий центр потрібно, бо треба ж розвиватися, - каже Романчук. - Це будуть двоповерхові будівлі. Ми збудуємо центральний торговий центр, тоді які два інших - це приватні інвестори. В новому торговому центрі перший поверх займатимуть товари промислової групи, а на другому буде ігрова зона для дітей. Будівництво почнеться з середини вересня. Закінчити плануємо за один рік.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Заберуть алкогадюшник магазин "Маки"
Щодо ринку, так там постійно смердить, скрізь сміття. Воду яку міняють раз в декілька днів у квітів не зливають в якусь там каналізацію, а зливають в лівньовку в обіч дороги. Купував там квіти не раз, тільки крайній раз я квіти так і не до ніс додому, тому що запах визвав рвотний ефект. Букет попросту згнив в середині, а зовні обклали новими квітами. Жодного разу не було щоб квіти прожили більше 24 годин. Єдине нормальне місце де хороші квіти продають це бабулі безпосередньо перед магазином "Маки"
Ніччю ринок перетворюється в туалет, в місце де всю ніч бухають ті хто скупилися в маках
Гайда всі в кіло-мега-гіга-центри від Гройші-Моргойші