приміщення нью-йоркського окружного суду коштувало дорожче, ніж вся Аляска.
Головною причиною продажу Аляски переважна більшість світового наукового історичного співтовариства однозначно називає програш Росії Кримської війни (1853–1856). Радянсько-російська історіографія головним чином спирається на два протирічні один одному аргументи, а саме: Аляску майже за безцінок продали, щоб «задобрити США» та запропонувати їм свою «дружбу», бо «вони і так могли забрати Аляску силою задарма».
Після програшу Кримської війни коаліції Великої Британії та Франції Російський імперія опинилася в складному фінансовому становищі. Царський уряд боявся втрати Аляски без усякої компенсації в разі нового військового конфлікту. Тим більш, що до того часу Велика Британія вже мала відкриті золоті копальні в прибережній до Аляски території Британській Колумбії і активно цікавилася золотими запасами сусідньої Аляски. Тому цар Олександр II вирішив продати Аляску Сполученим Штатам і доручив російському послу у Вашингтоні барон Едуарду фон Стеклю вступити в переговори з тодішнім держсекретарем США Вільямом Сьюардом
Переговори про придбання Аляски у Росії почалися 1867 року при президенті Ендрю Джонсоні за наполяганням державного секретаря Вільяма Сьюарда. 28 грудня 1866 року на особливому засіданні в парадному залі міністерства закордонних справ Росії було ухвалено продати російські володіння у Північній Америці. О 4-ій годині ранку 30 березня 1867 року був підписаний договір про продаж Росією Аляски Сполученим Штатам Америки за 7 200 000 доларів (11 мільйонів царських рублів).
1 серпня 1868 року російський повірений у справах у Вашингтоні барон Едуард Андрійович Стекль отримав у казначействі Північноамериканських Сполучених Штатів чек на 7 мільйонів 200 тис. доларів. Ця фінансова операція поставила крапку в одній з найбільших у світовій історії угод з продажу територіальних володінь.
Чек, яким оплачена купівля Аляски
Російські колонії на Північноамериканському континенті площею 1519 тис. квадратних кілометрів, згідно з договором, підписаним 18 (30) березня 1867 року, перейшли під суверенітет Сполучених Штатів.
У 1884 році Аляска отримала статус округу, в 1912 році була офіційно оголошена територією США. У 1959 році Аляска стала 49-м штатом Сполучених Штатів. У січні-лютому 1977 року між урядами СРСР і США відбувся обмін нотами, які підтверджували, що передбачена договором 1867 року «західна межа уступленних територій», що проходить у Північному океані, Чукотскому і Берінговому морях, використовується для розмежування районів юрисдикції СРСР і США в галузі рибальства в цих морських районах. Після розпаду СРСР правонаступником укладених Союзом міжнародних угод стала Російська Федерація.
За матеріалами wikipedia.org
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер