«Люблю свою роботу, але мені страшно»: чи готові вінницькі вчителі повертатись до школи?

«Люблю свою роботу, але мені страшно»: чи готові вінницькі вчителі повертатись до школи?
У матеріалі використані ілюстративні зображення
 • Вінничанка Оксана Поліщук вирішила привернути увагу до незахищеності вчителів під час пандемії і необхідності продовження дистанційного навчання.
 • Журналістка «20 хвилин» поговорила з освітянами про перспективу онлайн-уроків до кінця навчального року.
 • Відповісти на наші питання вчителі погодились лише анонімно. Дехто боїться, що матиме проблеми з адміністрацією школи, а дехто чекає на офіційні рішення посадовців.

Пандемія коронавірусу не відступає і продовжує забирати життя людей. Серед померлих є і педагоги, тому між вінничанами все частіше почали виникати розмови про беззахисність працівників освіти перед вірусом.

Днями вінничанка Оксана Поліщук опублікувала допис, щоб привернути увагу до цієї проблеми та з’ясувати, хто ж має захистити вчителя.

«Щодня у Вінниці помирають вчителі, за якими плаче все місто. Від втрати яких і у дітей, і у дорослих у всіх містах України і закордоном ще довго болітиме душа. Люди з такою глибиною всередині, з таким щедрим серцем, любов‘ю до своєї справи й дітей, що виміряти втрату фактичну і втрату для майбутніх поколінь просто неможливо, — читаємо на її facebook-сторінці. — Чи знайдеться в цій дурній державі людина, яка захистить Вчителя??? Яка прийме тверде рішення не ризикувати здоров’ям тих, хто на передовій, заради уявної премудрості наших дітей? Чи знайдеться людина, яка розуміє цінність Вчителя і впевнено закриє школи до кінця року, переведе ВСІХ дітей виключно на дистанційне навчання, щоб зберегти кожного, хто ділиться з нашими дітьми не просто знаннями — ділиться частиною себе, свого здоров‘я і життя».

Вона додає, що вчителі масово хворіють, а деякі вже встигли перехворіти двічі.

«Вчителі помирають. Йдуть назавжди. А ми давайте далі гратися в «два дні до школи — тиждень вдома — в червоній зоні», — пише Оксана Поліщук. — Знання наші діти надолужать, а таких людей, які навчають набагато більшому, ніж формули і мови, таких Вчителів може більше ніколи й не бути. Хто #захистить_вчителя??? Сумно, боляче і гірко...».

Вчителі поруч із медиками, на думку вінничанки, зараз на передовій, бо щодня перебувають у тісному контакті з дітьми, які можуть бути носіями хвороби.

«А враховуючи у нас кількість вчителів старшого віку, з супутніми захворюваннями і в зоні особливого ризику, то вважаю повною дурньою саме зараз, в період загострення наражати їх свідомо на таку небезпеку, — читаємо далі. — Так, вони можуть захворіти і сидячи вдома. Як і будь-хто. Але ж держава штовхає їх на лінію фронту, тому що ніхто — НІХТО — не хоче потім бути тим, хто відповідатиме на обурення батьків і лозунги «поверніть дітям школу»!..Мій син переживатиме біль від втрати вчителя набагато більше, ніж біль від тимчасової втрати можливості щодня сидіти за партою. Як і сотні інших дітей та батьків від втрати інших вчителів, померлих від ковіду».
На її думку, діти можуть вчитися дистанційно, а вчителі можуть дистанційно навчати, «не трясучись щодня від паніки, розпачу і тривоги».

Під цим дописом вінничани почали жваву дискусію.

«Я не знаю, чи тебе почують — але повністю підтримую», — написала директорка Інституту розвитку міст Валентина Ткачук.

На думку директорки приватної дитиноцентрованої школи «HUB School» Юлії Шакули, питання полягає не в школах, а у безсистемності всіх карантинних норм.

«І взагалі з такими темпами вакцинації наступний навчальний рік буде таким же, тому не бачу сенсу у тому, що би закривати школи, — читаємо у її коментарі. — Бачу сенс налагодити вірно всі процеси під нову реальність, яка з нами назавжди! Формат страуса «голова у пісок» не врятує ситуацію. Формат чітких алгоритмів та послідовність у діях — наше майбутнє. А ковідом хворіють навіть ті, хто майже ніде не буває».

Вінничанка Оксана Нікітіна вважає, що сидіти весь час вдома — це не вихід із ситуації.

«Це деградація суспільства. Є інші методи боротьби з вірусами», — пише вона.

«Краще поберегти здоров’я»

Ми звернулися до вінницьких вчителів, аби з’ясувати, що з цього приводу думають вони самі. На їхнє прохання публікуємо відповіді анонімно.

— У нашій школі особливого спалаху немає, але й говорити про те, щоб взагалі не повертати дітей в класи я теж не можу, — говорить директорка однієї з міських шкіл. — Мені здається, потрібно дивитися по хвилях. Якщо йде загострення, то краще залишатися на дистанційному навчанні, а коли спад — можна хоча б по пів класу, але ходити в школу.

Вона додає, що дітям справді не вистачає живого спілкування як з однокласниками, так і з вчителями.

— Наші вчителі теж за те, щоб діти повернулися до школи, — каже директорка. — До того ж не варто забувати такий важливий момент, що ми не можемо ставити на одну лінію початкову школу й старшу. Бо зі старшокласниками ми маємо працювати на результат. Особливо це стосується учнів 9-11-х класів, яким потрібно буде складати ЗНО.

Інша наша співрозмовниця вважає, що дистанційне навчання не врятує її від коронавірусу.

— У мене немає страху захворіти, бо, напевно, нам всім рано чи пізно доведеться пережити ковід, — зізнається вона. — Та й не думаю, що найбільша загроза підстерігає мене в школі. Коли було офлайн-навчання, то ми дотримувались всіх необхідних вимог і все було добре.

Навіть коли діти навчаються вдома, за її словами, вчителі все ж приходять до школи.

— Я не зачиняюcь у квартирі, а крім дітей в школі контактую ще з великою кількістю людей, бо користуюсь громадським транспортом, ходжу в магазини, в перукарню, — пояснює жінка свою позицію. — Тому не думаю, що це врятує вчителів, а от рівень знань дітей погіршиться ще більше.

Вчителька української мови та літератури в одній зі шкіл навпаки каже, що не проти продовження онлайн-навчання.

— Я досі сумую за нормальними уроками. Зараз багато часу йде на вирішення технічних моментів, у нас порушується комунікація і ще часто чую невдоволення батьків, — говорить вона. — Та все ж я за те, щоб цей семестр був дистанційним. Розумію, що ніхто не застрахований від хвороби, але вчителі справді в зоні ризику. Особливо ті, що старшого віку. У них коронавірус може протікати у важчій формі, а наслідки, як ми знаємо, бувають летальними…

Тому, на її думку, ці кілька місяців краще не повертатись до класів.

— Ми маємо зрозуміти, що це наша реальність: дистанційні уроки, дистанційні контрольні, — розмірковує вчителька. — Мене зовсім не тішить ця перспектива, але ми маємо її прийняти. 

Схожої думки дотримується і вчитель інформатики.

— Мені дистанційне навчання навіть подобається, — розповідає чоловік. — Можливо це пов’язано з предметом, який я викладаю, але ми з учнями нормально працюємо і все встигаємо. Тому не бачу сенсу цих гірок, коли тиждень вдома, тиждень в школі. Краще поберегти здоров’я один одного…

Підтримує «дистанційку» ще одна вчителька.

— Я люблю свою роботу, люблю своїх учнів, але мені страшно, коли я чую новини про чергову смерть когось зі своїх колег, — зізнається співрозмовниця. — Я вже не юна й маю деякі проблеми зі здоров’ям, тому перспектива захворіти на ковід мене не радує. Дитинка може і не знати, що хворіє, отак прийти в школу, просидіти всі уроки, а в мене ж протягом дня не один клас, а що як в кожному буде така дитинка? Зрозумійте мене правильно, я переживаю за своїх учнів, переживаю за їхні знання, але моє здоров’я мені теж важливе.

Вона додає, що цій проблемі приділяється мало уваги й небагато батьків розуміють, на які ризики йдуть працівники шкіл.

— Нас весь час звинувачують, кажуть, що ми погано проводимо уроки, що якось не так вчимо, — з сумом у голосі говорить вчителька. — Але ми ж не були готові до того, що станеться. Ми не знали як працювати дистанційно...Нам насправді потрібна підтримка батьків, бо ми ж робимо спільну справу...Я хочу, щоб закінчився карантин, але поки сподіваюсь, що продовжать дистанційне навчання до кінця року заради нас, вчителів!

Що говорять цифри?

У Департаменті освіти Вінницької міської ради щодня відстежують кількість хворих серед учнів та працівників шкіл. Цю інформацію вони передають до обласного департаменту освіти, у держпродспоживслужбу та міський департамент охорони здоров’я.

— Станом на вечір 15 березня маємо 73 хворих працівники з вінницьких шкіл. Це і вчителі, і технічний персонал, — повідомляє директорка департаменту освіти Вінницької міської ради Оксана Яценко.

За її словами, 25 січня, коли лише завершився локдаун і діти повернулися до школи, було тільки троє хворих працівників і 12 дітей. Потім ситуація почала погіршуватися.

— Найкритичніші цифри були 5 березня, тоді хворів 141 працівник. Що стосується учнів, то в них пік припав на 1 березня — 163 хворих, а вже ввечері 15-го було 57, — зазначає Оксана Яценко. — Тобто, превентивні міри й виважені рішення комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій як міста, так і області виявилися правильними. Тому наразі ми бачимо спад захворюваності у працівників шкіл і в дітей.

Зарано говорити про повернення до школи

Запитали ми в Оксани Яценко й про перспективу продовження дистанційного навчання до кінця року.

— Процитую вам головну інфекціоністку Ольгу Голубовську, яка говорила: «Мене можуть побити, але я пропоную, щоб діти з 1 вересня 2020 року не ходили до школи, а заняття проводились онлайн, тоді будуть результати», — говорить директорка департаменту. — Є батьки, які не поділяють цю позицію і не розуміють, що діти часто хворіють безсимптомно чи зі слабкими симптомами, а ось вчителі та персонал школи можуть постраждати.

Оксана Яценко додає, що діти в колективі спілкуються дуже тісно, їм не можна цього заборонити.

— Це ж діти, вони граються разом, обіймаються...Тому, коли в нас є офлайн-навчання, коронавірус, на жаль, розповсюджується набагато швидше, — переконана вона.

Як розгортатиметься ситуація далі, поки невідомо. Все буде залежати від санепідемситуації в нашій територіальній громаді та регіоні.

— Рішення будемо приймати, коли покращиться ситуація, — запевняє Оксана Яценко. — Є ціла комісія і є статистика, яку озвучують на цій комісії представники держпродспоживслужби й департаменту охорони здоров’я. Лише після цього члени комісії голосують й приймають остаточне рішення.

То ж поки говорити про повернення дітей за парти рано.

— З огляду на ті смерті вчителів і педпрацівників, які були на минулих тижнях, думаю, ще зарано говорити про вихід на будь-яку форму навчання, крім дистанційної, — підсумувала директорка департаменту освіти Вінницької міської ради.

Їх забрав COVID-19

Пропонуємо пригадати вчителів, яких забрав коронавірус.

У ніч на 22 вересня перестало битися серце 75-річного директора Вінницької школи-ліцею №7 Олександра Сухомовського. Останнім часом він багато хворів, лежав у лікарні з пневмонією, а потім у нього виявили коронавірус. Олександр Сухомовський був великим педагогом, Заслуженим працівником освіти України й очолював навчальний заклад 30 років.

«Пішла легенда і ціла епоха! Бо саме Олександр Григорович створив нинішню сьому школу-ліцей, якою ми пишаємось…Один із найстарших і найкращих наших директорів… Дякуємо за прекрасну роботу, знання і тисячі чудових учнів» — сказала із приводу передчасної смерті педагога керівник департаменту освіти ВМР Оксана Яценко.Вчительки історії Вінницької школи №10 Лілії Заворотної не стало ввечері 5 жовтня. Вона померла в лікарні, де, за словами колег, три тижні була у важкому стані.

«Таких, як вона, називають «вчитель від Бога». Бо і справді випустила в світ не одне освічене покоління. Вона викладала історію. Спочатку працювала у Вінницькій школі №25, а потім у нашій, №10. Учні та колеги поважають її за високий професіоналізм та якість освіти, яку вона надавала все життя», — поділилася Світлана Куца, директор школи №10.Забрав коронавірус і вчительку вінницької школи № 25 Жанну Кремінську.

«Не стало Жанна Кремінська, найкращої вчительки для мого сина та багатьох поколінь дітей, яких Жанна Олегівна встигла навчити вчитись. Вона, без перебільшення, була представницею вінницької педагогічної еліти. Те, що ковід забере з суспільства найкращих, тих, хто ще міг би принести стільки користі на Землі, вже зрозуміло давно. Але зараз його смертоносний рахунок підібрався дуже близько. І я б, радше, погодилася набути свій нинішній божевільний рівень антитіл за допомогою ковішилду, а не вірусу, який тримав мене в своїх обіймах місяць, — написала Вікторія Роднікова. — Бережіть себе, люди! Спочивайте з миром, Жанно Олегівно. Нам буде Вас не вистачати».

 

Читайте також:

«Була не вчителем, а справжнім другом». Спогади учнів про учительку музики Івету Воскобойник

Від чого найбільше помирали вінничани у 2020 році? Спойлер: не від корони (ІНФОГРАФІКА)

«Вчитися потрібно все життя»: що говорить 72-річна вінничанка про Центр освіти дорослих

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (65)
 • Анастасия Ольховик

  А наші діти, не такі ж беззахисні? Чи як це розуміти?
 • Анна Панчишена

  Діти вдома на дистанційному а вчителі хворіють,не смішно?
  Випускні класи)нічого вдома не роблять всім байдуже.Хотять щоб діти буди тупі от і все.Чи дистанційне чи ні всеодно будуть люди хворіти.Восени таке буде і наступної весни.Ви що?Стільки сидіти вдома?

  Анна Панчишена reply Анна Панчишена

  Оксана Полищук Було нормальне навчання хоть щось робив)я до того веду.

  Оксана Полищук reply Анна Панчишена

  Анна Панчишена а Ви не знали, що вчителі все одно мусять ходити на роботу, незважаючи на дистанційне навчання? Якщо у Вас є випускник, то кого, в першу чергу, має цікавити, чим він займається вдома, робить щось чи ні. Чи вчитель додому має до Вас прийти? В мене 7-класник, і він теж нічого не хоче робити на дистанційному навчанні, як і сотні інших дітей. Але це вже питання до нього і до мене, а не до вчителя.
 • Владимир Билаш

  Добрий день всім.
  Дякую Оксані Поліщук за розкриття такої важливої теми на сьогодні - робота та захист вчителів під час пандемії.
  Підтримую на 100%, тому, що не має нічого вищого ніж людське життя.
  Хіба вчителі , як медики, як військові не на передовій!? Найбільший контакт з потенційними переносниками хвороби, а кантактує вчитель в день з величезною кількісттю дітей, а вони з членами своїх родин, тощо...
  Тому вважаю, що до закінчення цього навчального року необхідно залишити дистанційну форму навчання, але до початку навчального року , а це вже навіть не завдання, а обов‘язок управлінь відділів освіти, директорів шкіл забезпечити технічну можливість вчителів, шкіл працювати дистанційно, і саме головне вчителям, як і медикам дати можливість вакцинуватись до початку наступного року, не зважаючи на належність тої чи іншої вікової групи, які прописані в планах по строках проведення вакцінації.
  Маю необхідність доповнити свій пост про необхідність проведення також вакцінації в першу чергу працівникам комунальних підприємств, які забезпечують життєдіяльність всіх нас: енергетиків, газовиків, представників різних комунальних служб, перевізників, які по своїм посадовим обов‘язкам, по роду своєї діяльності, хочуть вони чи не хочуть, а приходиться також щоденно контактувати з різними верствами населення, що також є можливістю переносу, розповсюдження вірусу, навіть при дотриманні всіх заходів безпеки. В даному питанні повинні спрацювати органи місцевого самоврядування, маючи мобільні бригади по проведенню вакцінації, тільки щось їх мобільної роботи не видно, необхідно домовитись з керівниками даних підприємств про можливість проведення вакцінації їх працівників по місцю роботи, і не потрібно ділити людей по віковим групам, в такому випадку вакцінація буде йти значно швидше.
  Відволікся трошки від теми, але на мою думку тільки разом ми зможемо перемогти пандемію, а такі рухи, як сьогодні вчимось в школі, а завтра дистанційно, потім навпаки не приносять нічого доброго, відсутня стабільність, тільки батьки пристосувались до дистанційного навчання, як через тиждень в школу!!!
  Ще раз наголошую, людське життя, то найвища цінність, тому до закінчення поточного року я тільки за дистанційну форму навчання!!!
  З проведенням всіх необхідних заходів, до початку наступного навчального року, бо як ми бачимо, так швидко цей вірус не відступає.
  Бережемо один одного!!!
 • Алина Ильченко

  Медработники подвергаются куда большему риску. Интересно что бы было, если бы лечить начали исключительно онлайн дистанционно 🤔
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 Податкова соціальна пільга: хто має право на зменшення податків 19:55 Тренди цього сезону. Як модно носити шарф взимку 2022 року 19:00 ВІН І ВОНА. Про любов і дистанцію, або  як зберегти стосунки на відстані? stars 18:32 Вінницька лікарка розповідає, чому неможна лікувати ацетон кока-колою Від читача 12:41 СТВОРЮЄМО ЄДИНУ СИСТЕМУ АВТОМАТИЗАЦІЇ ПРОЦЕСІВ 18:20 Показали концепцію: розповідаємо деталі про створення «Музею мужніх» у Вінниці 17:50 На Землі завершилась серія магнітних бур. Але попереджують про нову 17:17 Тест від 20minut.ua: чи знаєте ви, як поводитися у церкві? stars 17:15 Хвиля шкільних псевдомінувань. Повідомлення надходять з окупованих територій 15:28 Коронавірус атакує: вінницькі реанімації починають завантажуватись знову 14:34 П'яне Водохреще. Хуліган розбив двері в супермаркеті та побив поліцейського 13:40 Не лише Буковель та Карпати: куди поїхати на лижі чи сноуборд в Україні play_circle_filled photo_camera 13:34 «Нива» розпочала готуватися до сезону у Вінниці. Заключний збір проведе у Туреччині 13:13 Домедична допомога та «тривожна валіза»: навчатимуть, як діяти у надзвичайних ситуаціях 12:45 Сьогодні — День соборності. історія виникнення традиції й свята 11:50 Мороз, хуртовини та снігопади. Синоптики розповіли про погоду на вихідні 11:11 Вінниця в Instagram. Кращі фото за 16-22 січня photo_camera stars 10:22 Запобіжний захід дрифтеру та інше важливе за 21 січня на 20minut.ua 09:33 В Україні за минулу добу виявили 22 473 випадки. Де найбільше спалахів? 08:30 Стрілянина у нічному клубі «Аура». Двоє поранених (ВІДЕО з місця) play_circle_filled photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up