Як повідомлялося раніше, з 1 грудня в Україні змінився прожитковий мінімум. Ми зробили контрольну закупку, щоб подивитись, як орієнтовно може виглядати раціон вінничанина, що живе на цей мінімум один день.
А які суми на життя витрачали наші земляки сто років тому? Зверніть увагу, що ціни наведені для минулого року і порівнюються з 1916-м. По завершенні 2017 року ми ще раз порівняємо суми.
Переважна більшість жителів Вінниці до революції працювала ремісниками, крамарями, службовцями державних, кооперативних та земських установ, займалися дрібною комерцією. Більш заможні верстви населення були представлені власниками підприємств, магазинів і доходних будинків, присяжними повіреними та й просто спадкоємцями шляхетних і купецьких родів.
Найменше заробляла прислуга та поденні працівники з числа, переважно, колишніх селян. Місячний дохід їх становив 5–10 карбованців. Працювали вони по 10–12 годин на добу. Дрібні службовці отримували близько 20 карбованців, фабричні робітники та будівельники — 15–30 карбованців, залежно від кваліфікації. Дипломовані фахівці мали набагато більший дохід.
Вчителі заробляли 35–60 карбованців, лікарі, адвокати або інженери, знову ж таки, залежно від посади і досвіду, — 80–100 карбованців. Прибуток банкірів та фабрикантів обчислювався тисячами. Що міг дозволити купити собі на базарі, або в лавці на 10 карбованців вінницький робітник у 1916 році? На ці гроші можна було годувати велику сім’ю, не відмовляти собі в м’ясі та маслі. Хліб до літа 1916 року коштував 14 копійок за буханець, кілограм м’яса — від 50 копійок, масла — 1 карбованець за кілограм.
Оренда пристойних квартир у дореволюційній Вінниці починалася від 20 карбованців на місяць, плата за навчання у гімназії становила 50 карбованців на рік, гарний костюм можна було купити за 30 карбованців, дрова для опалення — по 12 карбованців за сажень (1,8 метра). Дорогим було навчання, особливо у приватних закладах. Так, для учениць молодших класів жіночої гімназії Драганової плата складала 150 карбованців, а для старшокласниць — 200 карбованців на рік.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер