Майже 82 тисячі нових ФОПів відкрилися від початку року: скільки на Вінниччині?

Майже 82 тисячі нових ФОПів відкрилися від початку року: скільки на Вінниччині?
  • В Україні відкрилося майже 82 тисячі нових ФОПів, а майже 120 тисяч підприємців припинили свою діяльність за перші чотири місяці 2024 року. Найпопулярнішою галуззю серед нових підприємців є роздрібна торгівля — її обрали майже чверть новостворених ФОПів.
  • А яка ситуація на Вінниччині? Розповідаємо.

В Україні від початку 2025 року було відкрито 81 928 ФОПів — це на 9% менше, ніж за аналогічний період торік. Водночас 119 895 підприємців припинили свою діяльність цього року. Кількість закриттів зросла на 44% порівняно з тим самим періодом 2024 року. Про це пише Опендатабот.

Загалом цьогоріч закрилося на 37 967 ФОПів більше, ніж відкрилося. Торік ситуація була протилежною: за той самий період, навпаки, відкрито на 7 166 ФОПів більше, ніж закрито.

Відео дня

Чверть усіх нових ФОПів займаються роздрібною торгівлею — це 20 763 підприємці. Ще 7 129 ФОПів обрали ІТ та консалтинг у програмуванні. Замикає трійку оптова торгівля — 6 216 нових підприємців.

Найбільше ФОПів цьогоріч зареєстровано у Києві — 11,6 тисячі (або 14,2%). Далі йдуть Дніпропетровщина — 7,8 тисячі (9,6%) та Львівщина — 6,1 тисячі (7,6%). На Вінниччині за чотири місяці з'явилося 3 246 нових фопів.

Цьогоріч жінки активніше ініціюють бізнес: 61% нових ФОПів були зареєстровані саме жінками. Частка чоловіків склала лише 39%.

Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, на запит Опендатаботу, зазначив, що сплеск закриттів ФОПів на початку року радше пов’язаний із припиненням діяльності непрацюючих підприємців, яким з 1 січня відновили обов’язок сплати ЄСВ.

«Закривалися непрацюючі ФОПи 1-ї та 2-ї груп, адже для них відновилися довоєнні правила сплати ЄСВ. Також було визначено військовий збір (ВЗ) від мінімальної зарплати на 2025 рік — це 800 грн на місяць, незалежно від того, здійснюють вони діяльність чи ні. Оскільки такі ФОПи не ведуть реальної діяльності, вони ухвалюють рішення про закриття, аби уникнути нарахування податку. Водночас починаючи з березня 2025 року, кількість відкритих ФОПів (20 029) перевищує кількість закритих (18 477). Так само і у квітні: 21 517 нових — на 3 899 більше, ніж закритих», — коментує Данило Гетманцев.

На його думку, зміна кількості ФОПів не є показником покращення чи погіршення економічних процесів у країні, адже спрощена система оподаткування часто використовується для мінімізації податкових зобов’язань або уникнення мобілізації. Прикладом є поширена схема використання ФОПів замість найманих працівників.

Фахівець з економічної та податкової політики Олег Гетман вважає, що ці зміни переважно торкнулися так званих «сплячих» ФОПів — людей, які не вели активної підприємницької діяльності або робили це епізодично. Водночас для активних підприємців із реальними обігами та прибутком нічого суттєвого не змінилося.

«Безумовно, іноді закриваються й активні бізнеси через труднощі роботи під час війни. Серед основних проблем підприємці найчастіше називають падіння споживчого попиту, нестачу кваліфікованої робочої сили, відсутність доступу до дешевого фінансування та, звісно, небезпеку через війну. Для активного бізнесу військовий збір у 800 грн на місяць навряд чи стане суттєвою перешкодою», — пояснює Олег Гетман, координатор експертних груп Економічної експертної платформи.

Ті, хто заморозили діяльність на час війни і розмірковують над подальшими кроками, будуть закриватися й надалі, утім ситуація поступово вирівнюватиметься.
Експерт очікує, що за підсумками 2025 року кількість відкритих і закритих ФОПів буде приблизно однаковою — на відміну від попередніх років, коли кількість нових підприємств значно переважала.

У перший тиждень травня зафіксовано найбільшу кількість відкриттів ФОПів цього року — 7 014. Загалом, станом на початок травня, вже зареєстровано 88 388 нових підприємців.

 

Читайте також:

Зарплата від 110 тисяч. Що мають головні прокурори Вінниччини?

Найбільші зарплати — у мерів Гайсина і Хмільника: що задекларували очільники міст Вінницької області

Які зарплати у керівництва вінницької Нацполіції? Про їх фінанси дізналися з декларацій

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (4)
  • Читач98
    На жаль тільки не в цій країні. Якщо постійно виходиш в 0, сплачуючи усі податки, то тотоповий бізнесмен. Або схема, або в мінус. Нехай щастить звісно.
  • GuyFox
    Гетьманцев особисто дякує новоприбулим гусакам )
  • Жора
    Податки ФОп 1 група Торговцы на базаре



    ЕСВ налог 1760 грн

    Един налог 300 грн

    Вийск збор 800  грн

    -----------------------И не забываем что на базаре платят за место на рынке примерно 70 грн в день  

    Фоп 1 група

    Место на рынке -примерно 1500 грнт в месяц

    ЕСВ налог 1760 грн

    Един налог 300 грн

    Вийск збор 800  грн

    -------------

    Итог 4360 грн в месяц нужно отдать на рынке))))

    Там на базаре некоторые имеют в месяц 8000 грн)))

    Отдать нужно ПОЛОВИНУ))))

    Хазхахаха и еще раз ха)
  • Жора
    Податки ФОп 2 група

    ЕСВ налог 1760 грн

    Един налог 1600 грн

    Вийск збор 800  грн

    ________________

    Итог 4160 грн



    Фоп примерно заробляе 10000 грн

    Половину отдать нужно. А есть и такие что заработок 6000 грн то отдать 4160 грн)))

    Проще рабоать на дядю на на заводе  и иметь 15000 грн.

    И фоп это не бизнесмен это пидприемець)

    Налоги спецом подняли чтобы рабов загнать на заводы и фабрики

keyboard_arrow_up