- Цю функцію вже закрили. Був пробіл у програмі і його вже знайшли, - каже начальник управління карного розшуку обласної міліції Олександр Цимбалюк. – А він дозволяв з однієї картки одночасно зняти гроші через банкомати ПриватБанку багатьом людям. Система була така: один підходив до банкомату з карткою і тримав усіх поплічників на конференц-зв’язку, натискали клавіші одночасно і одну й ту саму суму видавали, скажімо, десять банкоматів. Чим більше банкоматів було задіяно, ти більше коштів знімалося. Дуже багато вінничан „попали” по цьому кримінальному провадженню як співучасники. Сума збитку дуже значна. Кілька мільйонів.
За даними міської міліції, помилку банківської програми почали використовувати минулого року і схему розповсюджували від одних людей до інших. „Я так вмію робити, хочеш тебе навчу?”. Чи брав першовідкривач плату за „рецепт” легкого заробітку, в міліції поки не говорять. Підозрюваних саме допитують.
- Зараз проводяться слідчі заходи по встановленню всього ланцюга, тому що кожному відводилася роль, яку він мав виконувати, - каже начальник кримінальної міліції міста Вінниці Кирило Доценко. – „Обрізали” цю схему, коли вона розрослася, як сітьовий маркетинг серед людей різного віку, кому потрібні були гроші. Це юнаки від 18 років і більше. Звісно, не пенсіонери.
Чи є серед підозрюваних колишні чи діючі банківські працівники? Звідкись же треба було взнати про помилку програми. Олександр Цимбалюк каже – немає клерків. А Кирило Доценко, поки розслідування не завершилося, цієї версії не відкидає.
- Ми від низів до верхівки зараз рухаємося. Від учасників, які знімали гроші, до осіб, які знали, чому так виходить і як працює система, - каже він. - От коли дійдемо до самого верхнього щабля схеми, розкажемо, хто, де і що робив.
„Зловмисники провели близько семи тисяч транзакцій на суму 7,6 мільйона”
Ірина Ярошинська (42), прес-секретар Вінницької філії ПриватБанку:
- Наприкінці осені минулого року до Служби безпеки банку надійшла інформація від вінницьких правоохоронців про підозрілі фінансові операції через банкомати. Розслідуванням зайнялась Служба безпеки Головного офісу банку. Було встановлено, що, користуючись уразливістю програмного комплексу, дійсно проведено ряд несанкціонованих операцій.
За сервісом ПриватБанку “Екстренні гроші” клієнт може отримати кошти без наявності самої картки за номером телефону та СМС-кодом, що надходить на телефон. Група зловмисників - а це 92 людини - діяли за такою схемою. Наприклад, п’ять чоловік одночасно підходили до різних банкоматів, по телефону підключались до спільної скайп-конференції. Один з учасників групи вводив свій номер телефону для отримання, наприклад, 2000 грн зі своєї картки. СМС-пароль, який приходив на телефон, одразу повідомляв своїм спільникам, і вони, одночасно натискаючи кнопки банкомату, отримували однакові суми - 2000 грн. Фактично з рахунку клієнта списувалось 2000 грн, але насправді зловмисники мали на руках 10000 грн.
Таким чином впродовж року у Вінницькій області зловмисники по 100 картах провели близько 7000 транзакцій на суму 7,6 мільйона гривень.
Після проведення розслідування співробітники IT-департаменту ПриватБанку внесли технічні зміни у програмний комплекс банкоматів. На сьогодні сервіс "Екстренні гроші" працює коректно - банкомат видає кошти лише один раз.
Читайте також:
Великі афери в маленькому місті або Як нас дурять без кінця
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер