Згідно зі статтею 18 Закону України «Про відпустки», після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Про це пише Координаційний центр з надання правової допомоги.
Крім матері дитини ця відпустка може бути використана повністю або частинами також:
Батько має намір скористатися відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Які документи потрібні для оформлення декретної відпустки батьку дитини (або іншій особі)?
За місцем роботи необхідно надати:
Роботодавці не мають законного права відмовляти батькові, котрий виявив бажання піти у декретну відпустку.
За бажанням особи, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. У випадку виходу на роботу відпустка переривається, проте виплата допомоги при народженні дитини не припиняється.
Як зараховується в стаж?
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.
Психологиня обласного дитячого центру психічного здоров’я ім. акад. Ющенка Аліна Хранітель розповіла нашій журналістці про те, чому так мало чоловіків у нас наважуються йти в декрет.
— Сьогодні ми можемо спостерігати трансформацію уявлень про сімейні обов’язки. З кожним днем все більше послаблюється жорстка фіксація гендерних ролей. Останнє десятиліття українське суспільство йде від архаїчної моделі «чоловік заробляє, а жінка домогосподарка». Жінки стали більш самодостатніми, у чоловіків нема потреби нести відповідальність за двох, в матеріальному плані відносини стають партнерськими, і це партнерство поширюється на інші сфери, — говорить психологиня. — В контексті чоловічого декрету слід зауважити, що не надто важливо, хто за дитиною доглядає — тато чи мама. Головне, щоб дорослий був емоційно стійким, люблячим і турботливим.
За словами психологині, гендерні моделі взаємодії закладаються приблизно в три роки. До цього віку дитина не пов'язує себе з якою-небудь статтю.
— Чому ж чоловіки бояться або соромляться декрету, як вогню? Переважна більшість татусів вважають, що це не чоловіча справа, — каже Хранітель. — Вони бояться нерозуміння і навіть глузувань з боку оточення, особливо інших чоловіків. Вся справа в сприйнятті своєї мужності, себе як чоловіка. Також це дія стереотипів.
Як пояснює Аліна Хранітель, діти, яких виховували татусі в декреті, виростають більш раціональними, логічними та водночас менш емоційними. Також вони легше адаптуються в суспільстві, легко розуміють його, у них немає безпідставних очікувань, властивих жіночій психології. Така малеча більш тверезо і практично дивиться на світ.
— Якщо мама — це завжди безмежна любов і прийняття, то батько відповідає за функцію кордонів. Щоб дитина розуміла, що не все можна робити. Умовно кажучи: «не сунь пальці в розетку», — каже психологиня. — Батько дає відчуття безпеки, розуміння того, як поводитися з людьми вище в ієрархії.
За словами спеціалістки, для хлопчика тато — помічник в питанні чоловічої самоідентифікації. Дівчинка ж, на прикладі своїх відносин з татом, вчиться спілкуванню з чоловіками.
Читайте також:
Субсидії по-новому та річний тариф на газ: що зміниться у травні
Відпочинок на травневі: куди полетіли українці та скільки це коштує
Вінниччину перевели до «жовтої» зони карантину. Які обмеження скасовують?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер