Вінницькі екстрені служби незаконно використовують проблискові маячки на службових автомобілях. Така ситуація склалася через те, що законодавці не врегулювали питання використання «мигалок» до кінця. І продовжується вже понад рік.
У 2005 році вийшов Указ Президента, у якому чітко прописано які служби можуть використовувати проблискові маячки. Серед них досі зазначена міліція, а дозволи начебто видає ДАІ, якої вже давно не існує.
Цей Указ є чинним і дотепер. Але вже не є актуальним.
Більше року тому, 22 березня 2017-го, уряд розширив перелік транспортних засобів, які можуть використовувати спецсигнали. Про це йдеться в постанові № 176, оприлюдненій на Урядовому порталі.
Згідно з документом, проблискові маячки синього кольору дозволено використовувати, зокрема, автомобілям Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної прикордонної служби.
Щодо спеціальних світлових сигнальних пристроїв зі світловими сигналами червоного кольору, то вони можуть встановлюватися лише на транспортних засобах поліції.
І найважливіше: ця постанова набирає чинності одночасно з втратою чинності Указа Президента, про який ми згадували на початку матеріалу. Через те, що Указ чинність не втратив, то й нові правила не набули чинності.
Це призвело до того, що Сервісний центр не може видавати дозволи на встановлення та використання проблискових маячків, про що вони пишуть на своєму сайті.
Новостворена поліція не може в законний спосіб використовувати маячки. Бо в документі, який зараз діє, навіть слова «поліція» немає. Нові автомобілі пожежників, швидкої допомоги та інших не можуть законно отримати дозволи на «мигалки», хоча і використовують їх, бо треба ж працювати.
Ще 27 квітня вінничанин Андрій Гайдай розмістив на своїй сторінці у facebook відповідь патрульної поліції на його запит стосовно того, чи мають правоохоронці дозволи на використання маячків. У документі за підписом начальника управління йдеться про те, що водії службових «пріусів» возять з собою документи, яких вимагають правила дорожнього руху. Дозволи на проблискові маячки є у тому списку.
Але разом з цим патрульні вказують на розбіжності у законодавстві, які не дають можливості отримати дозволи.
Ми відправили письмові запити із проханням надати копії дозволів на використання проблискових маячків.
Наші запити отримали: поліція охорони, Головне управління поліції області, Державна служба з надзвичайних ситуацій, обласний центр екстреної медичної допомоги. Жодного дозволу ми не отримали, що говорить про те, що документів просто немає.
Рятувальники зазначили тільки, що маячки встановлює завод-виробник. А в центрі медицини катастроф вирішили взагалі не відповідати на наш запит.
Незважаючи на те, що маячки деякі служби використовують незаконно, звичайні водії однаково мають виконувати вимоги спецсигналів на службових авто, коли бачать їх на дорозі. Бо цього вимагають правила дорожнього руху.
Зокрема, пункт 3.2 ПДР:
«Звичайний водій повинен керуватися ПДР. Він не може і не має замислюватися про наявність дозволу. З точки зору провини у можливій ДТП наявність дозволу не має значення, головне довести, що спецсигнали працювали. У теорії може бути адміністративна відповідальність за користування спецсигналами без дозволу».
Кодекс про адміністративні порушення України передбачає відповідальність за використання спецсигналів без дозволу. Санкція статті 122-5 — штраф 8500 гривень та конфіскація маячків.
Вінницькі патрульні лише одного разу склали протокол за таке порушення. Дев’ятого січня 2017-го піймали легковик Mercedes на єврономерах на Хмельницькому шосе. Він отримав штраф, передбачений законодавством.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер
А має цей Андрюша Гайдай дозвіл на ропиття спиртних напоїв на очах у дітей?
Худоба!