Ольга Білоус – за першою освітою вчитель географії та біології. Довгий час працювала на станції юних натуралістів, відмінник освіти України. Та як багатьом учителям їй, разом з чоловіком, теж педагогом, довелося шукати підробітку.
- Ми перші, хто почав займатися цією справлю. Найперші наші замовники – люди, які «приганяли» машини з Німеччини, - розповідає Ольга. - На той час вони були досить заможні, бачили, як люди живуть за кордоном і хотіли у себе вдома зробити щось подібне.
В учителів велика відпустка. І за канікули подружжя робило кілька замовлень. Почали більше цікавитись цією темою, купували спеціальні журнали.
- Зараз літератури дуже багато, а на той час кожен журнальчик нас цікавив, - каже пані Ольга. - Ми вже навчилися розрізняти спеціальну літературу. Глянцеві журнали цікаві більше споживачам. У них тільки гарні ілюстрації, а основа є в старих книгах ще радянських часів. Ними ми і користуємося дотепер.
Професія ця дуже різнопланова. Людина, що хоче займатись цим, має багато вміти і знати.
- По-перше, дизайнер повинен бути творчою особистістю, він має гарно розбиратися в історії мистецтв, адже це основа всіх професій, пов’язаних із дизайном, будівництвом, архітектурою. Крім того він має гарно малювати. Це обов’язкова вимога. Зараз є комп’ютерні програми, та вони недосконалі, - вважає пані Ольга, - крім того, жодна програма не замінить намальоване рукою.
Та вміти тільки малювати – мало. Необхідно володіти креслярством. Генеральний план ділянки включає в себе розбивочне креслення (де вказані будівлі і мощення), посадкові креслення (зі всіма рослинами), промальовка квітників, схеми водоймищ, тощо. Потрібно ретельно продумати деякі інженерні вузли, окремо позначити альтанки. І, звичайно спланувати розміщення клумб та зелених насаджень. А для цього необхідно добре знати дендрологію, мати гарний смак. Потрібно уявляти майбутню висоту дерев, підібрати для газону відповідні сорти квітів та трави, щоб усе це створювало загальну гармонійну картину. Досвідчений дизайнер розробляючи проект, враховує, який вигляд ландшафт буде мати через кілька років, якими дерева будуть пізньої осені.
Щоб опанувати цю спеціальність, потрібно мати освіту. Кілька останніх років у багатьох вузах почали навчати цій професії. Першими готувати таких спеціалістів почали в Академії керівних кадрів культури та мистецтва. Але навіть при наявності диплому не всі випускники можуть працювати за спеціальністю. Адже крім диплома треба мати природні здібності до цієї професії.
- Це дуже важка робота, - каже Ольга Білоус. - Навесні, коли починається сезон, доводиться цілими днями їздити по об’єктах. У офісі буваємо, коли працюємо над проектом. Але, разом з тим, вона дуже захоплює. Немає більшої втіхи, ніж зробити зі страшного об’єкта гарний ландшафт. Коли бачиш результат роботи - хочеться працювати ще більше.
Але процес від першого огляду дільниці до остаточного результату досить тривалий. На це йде кілька місяців та багато безсонних ночей. Вперше оглядаючи місцевість, дизайнер робить дослідження: він оглядає рельєф місцевості, що зовні оточує будинок, що росте поряд, дивиться, які там грунти. Звертає увагу на будинок, він - центр композиції і ландшафний дизайн повинен гармоніювати з ним. Клієнт висловлює свої побажання, які дизайнер враховує при розробці проекту. Серед замовників – офіси, магазини, організації, які хочуть зробити біля свого закладу гарний ландшафт. Та більшість клієнтів – приватні особи. Зазвичай вони не знають, чого хочуть, але іноді просять, щоб «там була гірка, а там – ще щось».
- Дуже часто при першому огляді місцевості клієнти питають: «Ви тут щось бачите?» Деякі ідеї приходять відразу, але для створення повної картини потрібен час, - кажуть дизайнери.
- Ми працюємо практично 24 години на добу, - каже дизайнер Ірина Ляпощенко. - Адже це творчість і ми постійно у пошуку. Іноді проект народжується сам, а іноді доводиться добряче над ним попрацювати. Про нього думаєш і вдень, і вночі. Буває, композиції приходять і уві сні. Це втомлює. Але коли не сезон, роботи менше, чогось у житті не вистачає.
Робота ландшафтного дизайнера – сезонна. Взимку ці спеціалісти роблять проекти. - Але люди наші звикли усе робити "на вчора". Дуже невелика кількість людей замовляє проект завчасно, у зимовий період, коли є час ретельно продумати кожну деталь. Більшість згадують про це, коли блисне сонечко, - каже Ольга Білоус.
Тоді у ландшафтних дизайнерів робота кипить чи не цілодобово. Замовники так поспішають, що готові на роботу без проекту.
Крім професійних знань і умінь, ландшафтний дизайнер має бути і психологом. Люди всі різні і потреби та забаганки у них також відрізняються. Тому потрібно вміти знайти спільну мову з людиною. Ландшафтні дизайнери продовжують спілкуватися зі своїми клієнтами і після закінчення роботи на об’єкті. Адже вони працюють з живим матеріалом, який росте, хворіє, змінюється. Дизайнери допомагають своїм клієнтам у догляді за ландшафтом, консультують їх з будь-яких питань.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер