Якщо ви подарували лікарю коробку цукерок, каву або пляшку коньяку чи вина, це вже не розцінюватиметься як хабар. Згідно з новим законом про боротьбу з корупцією, який почне діяти з першого липня, за такі подарунки (вартістю до 450 гривень) бюджетників не будуть притягувати до відповідальності.
За вимагання хабара можна сісти
Спочатку депутати хотіли притягувати до відповідальності лікарів та вчителів за сумісництво, за подарунки у великих розмірах та за благодійні внески. Але в ході доопрацювання закону ці норми не пройшли.
Разом з тим пацієнти можуть, як і колись, скаржитися на лікарів за вимагання. За вимагання, провокацію і за одержання хабара в Кримінальному кодексі є відповідна стаття. Так, за провокацію хабара можна отримати до п’ять років в'язниці, а за його отримання у вигляді грошей чи подарунку - заробити штраф мінімум у 4900 гривень, максимум - 12 років ув'язнення і конфіскацію майна.
Та варто зазначити, що цим законом депутати значно спростили собі роботу. Замість того, аби підняти зарплатню представникам найпрестижніших професій і не ставити їх в умови злидарів, депутати легалізували їх «непрямий» дохід.
Половина населення - хабарники
Щорічно різні міжнародні і вітчизняні інститути проводять соціологічні дослідження щодо рівня корумпованості і хабарництва в Україні. Зокрема, такі дослідження проводили на замовлення ООН Український інститут соціальних досліджень і центр "Соціальний моніторинг", міжнародна організація Transparency International. І от що вони виявили: 42 відсотки українців так чи інакше давали хабарі (при цьому в більшості країн Євросоюзу рівень хабарництва не перевищує п'ять відсотків).
А український аналітичний центр "Академія" провів опитування 1200 підприємців: 30% із них зізналися, що давали хабарі при отриманні різних довідок і дозволів, ще 30% - при проведенні перевірок, ще 29% - при захисті своїх прав у суді. Тобто загалом 89% підприємців на різних етапах своєї діяльності не обходяться без того, щоб не дати хабар посадовцеві. А це вже свідчить про тотальну порочність адміністративної системи, що склалася в державі.
У минулому році соціологи встановили нову загрозливу тенденцію: 40% випускників українських шкіл готові вступати до вузів за хабарі. Ще 20% подумували про це, оскільки не зовсім розраховували на власні знання. Отже, більше половини молодого покоління вже психологічно і морально готові порушити закони, коли це вигідно.
Аргумент абсолютної більшості з них: не ми ці правила гри придумали. Виходить, що на зміну сьогоднішнім хабарникам вже готові прийти такі ж, але з юними обличчями і палаючими зовсім з інших міркувань очима. Виходить замкнене коло. Більше того: за даними правоохоронців, "хабарообіг" в Україні щороку подвоюється.
Володимир Мотичко (46), начальник служби профілактичної роботи Державтоінспекції області
- Я особисто проти будь-яких подарунків взагалі. Людина ходить на роботу і за це отримує зарплатню. У чиновників вона і так немала. Ті, хто подарунки роблять – ось вони часто грошей не мають. Чому я маю комусь робити подарунок, аби він належним чином зробив свою роботу? Лікарі - то окрема категорія. Але ж ніхто їх силою на ту роботу не тягнув.
Водії часто пропонують гроші інспекторам за те, аби вони не складали протоколи. Ці суми різні в залежності від штрафу. Інспектори на таких водіїв також складають протоколи. В залежності від суми хабара водія навіть можна притягнути до кримінальної відповідальності. Але на Вінниччині таких випадків не фіксували.
Щодо подарунків, то я проти будь-яких. У нас не настільки багаті люди, щоб робити подарунки.
Олександр Парвадов (60), депутат міської ради
- Лікарям і вчителям не подарунки потрібні, а достойна заробітна плата. На сьогоднішній день освітяни отримують зарплатню в залежності від ставки та додаткових нарахувань, до яких входять: кількість годин, перевірка зошитів, класне керівництво, робота із факультативними групами. Вчитель на селі, який працює рік після закінчення вузу та має по 18-21 годин, отримує тисячу гривень щомісяця. Зарплата педагога у місті дещо вища. Але все одно смішна.
Медики не в кращому положенні: випускник медичного університету отримує 1100 гривень. Депутатам потрібно подумати, як прирівняти їх заробіток до колосальної користі, яку приносять ці люди державі. Їх зарплатня має бути найпрестижнішою. Про це постійно говорять, але нічого не роблять. Приймають ці подарунки вчителі і медики через безвихідь.
У моєму житті випадків такого роду «дарунків» не було, але я на кожному кроці чую, як хтось щось заплатив лікарю чи заніс до школи вчителю.
Валерій Щербань (57), заступник головного лікаря Вінницької районної лікарні по охороні материнства
- Подарунки різними бувають. І порівнювати подарунки депутату та лікарю чи вчителю неправильно. У них настільки різні зарплати, що бюджетники скоріше знаходяться на межі бідності, а не достойного життя. Охорона здоров’я через це перетворилася на суцільний базар. Це сфера, яка не лікує, а обдирає народ. І довела медичну галузь до такого становища держава.
Лікарі змушені брати такого роду подачки, змушені відправляти пацієнтів до аптек за непотрібними ліками, виписувати аналізи у приватних клініках. І мати за це додаткових 300–400 гривень до зарплатні.
Лікар не повинен заглядати в зуби пацієнту. Мій колега, гарний спеціаліст обласної лікарні Микола Доцюра, казав, що голодний лікар думає, як поїсти, а ситий – як лікувати.
У місті є медичні заклади, в яких лікарі беруть подарунки, всі про це знають. Усі знають цих лікарів. Є такі, що вимагають гроші в людей, де питання стоїть про життя чи смерть. І люди змушені платити. Бо хочуть, щоб їх рідні чи близькі жили. Я нікого не осуджую і нікого не захищаю, усі ми ходимо під одним Богом.
Просто це питання до держави. Чому на Євро-2012 виділяється 100% фінансування, а медицина недофінансована на 37%? На такі речі лікарі не впливають. Це вже соціальні передумови, що ставлять лікарів у такі рамки.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер