Василь Вовк колишній керівник СБУ: На дорозі лежали висохлі трупи, а повз них йшли люди напівтрупи

Василь Вовк колишній керівник СБУ: На дорозі лежали висохлі трупи, а повз них йшли люди напівтрупи
Слідча група СБУ під керівництвом вінничанина Василя Вовка документально довела кількість загиблих від голодомору – 3 мільйони 941 тисяча осіб. Матеріали справи підтвердив Апеляційний суд Києва – голодомор був штучно створеним геноцидом проти української національної групи

Генерал-майор юстиції Василь Вовк має Орден Богдана Хмельницького. Він отримав його за розслідування справи про геноцид українського народу у 1932-1933 роках. Маючи на руках документи, фотоархіви, свідчення людей, засудити катів було неможливо, але оприлюднити на весь світ ці ганебні прізвища необхідно.

Йосип Сталін, Лазар Каганович, В'ячеслав Молотов, Павло Постишев, Станіслав Косіор, Влас Чубар, Мендель Хатаєвич. Це люди, які спричинили мільйони дитячих, жіночих, чоловічих смертей, лише тому, що були вони українцями.
Дехто вважає, що не варто згадувати минуле, певні політики воліли б назавжди закрити цю тему. А Василь Вовк, як і багато інших, упевнений, що ця трагічна сторінка історії повинна послужити пересторогою. Голодомор - це й застереження на майбутнє, справедливість повинна бути відновлена, а кати, скільки б років не минуло, повинні бути не прощені, а визнані злочинцями.

Відео дня
>Коли саме була порушена справа про голодомор як геноцид українського народу?
- Кримінальну справу про голодомор в Україні було порушено 22 травня 2009 року Головним слідчим управлінням Служби безпеки України за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 442 Кримінального кодексу України, за фактом геноциду в Україні у 1932-33 роках. Тільки за зібраними нашою слідчою групою документами та іншими доказами було встановлено майже чотири мільйони смертей від голоду в ці роки. Але ж ще мільйони людей загинули, не залишивши сліду. Тому реальні втрати були набагато більші тих, які нам вдалося довести документально.
Розслідування справи провадилося прискореними темпами.

А чому потрібно було так поспішати?
- Тоді президентом України був Віктор Ющенко, але закінчувалася його каденція, він втрачав рейтинг, а Партія регіонів на чолі з Януковичем, яка на той час набирала обертів, а також комуністи вставляли «палки в колеса». Тому ми намагалися не афішувати цю справу, хоча у ній працювали сотні офіційних осіб.

Комуністи зрозуміло, але що регіонали мають до цього?
- Для мене теж не зрозуміло, чому ця партія та представники Росії проти того, аби визнати голодомор українців геноцидом. Можливо із солідарності?
Тим паче, ніхто не звинувачує росіян. Особливо, коли брати сімку, що найбільш постаралися у тридцяті роки. Серед них там представники кількох національностей, у тому числі один українець.

Як вдалося дійти до суду?
- У грудні 2009 року нами була порушена кримінальна справа щодо конкретних осіб комуністичного режиму. За законом, порушити справу відносно особи, яка померла, неможливо. У таких випадках виноситься постанова про відмову у порушенні справи. При таких обставинах ми пішли формальним шляхом - оскільки у справі не було документів про смерть цих нелюдів, слідчий виніс щодо них постанови. Одним словом, пішли на крайні міри, ну немає документів, що Сталін мертвий. Потім, звісно, такі документи були долучені до справи.
Ми привезли в Київський апеляційний суд справу, яка налічувала близько трьохсот томів. Чесно кажучи, там не дуже були раді цій справі, тим більше, що передавали ми її 31 грудня, практично у новорічну ніч. Але судді перейнялися цією справою і зафіксували своїм рішенням, що голодомор 1932-33 років, дійсно, був геноцидом українського народу.
Ми коли справу віддали в суд, дзвонять мені від Віктора Ющенка, кажуть, що президент незадоволений, адже за його даними повинно бути десять мільйонів жертв, я кажу - це кримінальна справа, те що встановили, те й зафіксували.
Апеляційний суд міста Києва 13 січня 2010 року закрив кримінальні справу на підставі ст.6 Кримінально-процесуального кодексу, в зв'язку зі смертю обвинувачених. Але погодився з висновком органу досудового слідства, що злочинні рішення політбюро, ради народних комісарів, інших органів тоталітарного режиму призвели до штучно створеного голоду українців - геноциду. 21 січня рішення суду набуло законної сили, і до цього часу його ніхто не переглядав і не відміняв.

І як до цього поставилася нова влада?
- Коли Янукович прийшов до влади, і виступав на одному з міжнародних заходів, то сказав, що голодомор - це загальна біда українців, росіян, казахів та білорусів, акцентуючи увагу на тому, що в різних місцях СРСР теж був голод.
Так, звісно, голод був на Поволжі, Далекому Сході, у Казахстані, але саме в тих населених пунктах, де компактно проживали українці, і це підтверджено матеріалами справи.
Виходить, після того як Українську Народну Республіку похоронили, аби не дати можливості українцям продовжити боротьбу за самостійності, їх поставили на коліна. У першу чергу трударів чи як їх називали кулаків, яких потрібно було виселити, розстріляти, заморити голодом.

Матеріалами справи були лише документи та архівні дані чи, може, очевидці давали свідчення?
- Були опитані понад дві тисячі осіб, вивчалися могильники, книги реєстрації смертей. Напевне, найжахливіше було бачити саме могильники, тоді ж просто викопували глибоку яму і поки вона не заповнювалась тілами мертвих, її ніхто не засипав. Є страшні фото місць, де просто на дорозі лежать висохлі трупи, а поряд йдуть люди - напівтрупи. Ці знімки з морально-етичних норм не публікуються, не для слабких нервів.
У книгах реєстрації зазвичай не писали справжню причину смерті, але є унікальні книги, в яких є тисячі записів - помер від голоду, або через захворювання, спричинені голодом. Для мене особисто це дуже болюча тема. Коли моєму батькові було п’ять років, у нього на руках помер від голоду його дворічний братик. Батько часто розповідав про ті страшні часи. Моя родина завжди вшановує пам'ять жертв голодомору.

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (21)
  • Anonymous
    Вот ещё подтверждение , что без грузинов и евреев здесь тоже не обошлось!!. Причём тут русские, на которых многие украинцы наезжают?? Виновата Советская власть и перечисленные (но не все) властьимущие.
  • Anonymous
    Выборы то уже прошли да и формулировка интересная могла быть вызвана голодом а могла быть и не вызвана ... а особо нравятьчся данные из так званой "национальной книги памяти" - давай чем побольше ...
  • Anonymous
    Та подивіться на ту приведену статистичну таблицю з кількістю померлих,там же кінці з кінцями не зходяться,в різних колонках різні цифри,що суперечать самі собі.а зрешотю виходить 2+2=7. Три мільйони -це жертви голоду з усього Союзу,з усіх республік
    Anonymous reply Anonymous
    Читай уважно - там нічого не має сходитись - дурню!
    Anonymous reply Anonymous
    І я не вірю,хоч убий,що збереглися книги реєстрації померлих в усіх селах за ті роки,особливо після того,як німці у війну випалювалі вщент ті самі села.А СБУ зробити на старих бланках яку хочеш статистику -раз плюнути
  • Anonymous
    То чому у Вінниці до цих пір носить ім"я Чубаря вулиця в Тяжилові))))))))))
    Anonymous reply Anonymous
    тому що то був видатний українець. соромно не знати таких співвітчизників.
    Anonymous reply Anonymous
    "Йосип Сталін, Лазар Каганович, В'ячеслав Молотов, Павло Постишев, Станіслав Косіор, Влас Чубар, Мендель Хатаєвич. Це люди, які спричинили мільйони дитячих, жіночих, чоловічих смертей, лише тому, що були вони українцями. " ЦЕЙ ТЕКСТ ОПУБЛІКОВАНИЙ В СТАТТІ (засіб массової інформації)
    Anonymous reply Anonymous
    ОЦЕ ВИДАТНІ УКРАЇНЦІ??????????
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 На Вінниччині викривають масове браконьєрство під час нересту photo_camera 20:04 Підлітки Вінниці зійшлись у словесному двобої на морально-етичні теми 19:15 «Нас хочуть виселити»: у профучилищі №7 говорять про рейдерське захоплення навчального закладу play_circle_filled photo_camera 19:03 Спека, холод та посуха були у квітні 2025 — підсумки погоди на Вінниччині play_circle_filled Від читача 12:25 Мапування малих річок Вінницької громади для збереження та сталого управління 19:00 Чим зайняти дітей влітку. Огляд літніх таборів, гуртків у Вінниці (партнерський проєкт) 18:19 «Дівчинка панічно боялася тривог і втратити маму». Коли і чому треба вести дитину до психолога 18:02 Червоний Хрест передав Вінниччині котельні для стабільного опалення photo_camera 17:29 «Я вже не думав про заробіток»: як вінничанин створює лоти для зборів і пам’ятки для військових play_circle_filled photo_camera 17:10 Одна смерть та гектари згарищ: оприлюднили наслідки пожеж за добу на Вінниччині photo_camera 16:07 Викрили підпільний «алко-цигарковий» бізнес на Вінниччині. Троє ділків підуть під суд photo_camera 16:00 Травень - місяць обізнаності про меланому: чому варто обстежити родимки і де це зробити у Вінниці (партнерський проєкт) 15:09 У Вінниці рятувальники зняли літню жінку з даху магазину 14:11 Судять чотирьох чоловіків за незаконний видобуток вапняку на понад півмільйона гривень photo_camera 13:13 Харківщина, Донбас, Запоріжжя: де були найгарячіші бої минулої доби? photo_camera 12:41 Тест до Дня кондитера: склали десять питань для справжніх ласунів 12:20 Ідеальні подарунки до Дня матері: СПА-розкіш, елегантна білизна та здоров'я (партнерський проєкт) 12:01 Погодний «коктейль» передають на вихідні: заморозки, штормовий вітер та грози 11:32 Нічна дронова атака: зі 150-ти запущених «шахедів» не збили 24, які наслідки? play_circle_filled photo_camera 11:09 Моніторинг виявив: Вінниця — серед лідерів у боротьбі з курінням у громадських місцях photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up