У бюджеті-2019 на галузь охорони здоров’я виділено 132 мільярди гривень. Уряд продовжує втілення програм, які зроблять українську медицину зручною та сучасною.
Вже майже половина українців підписали декларації із сімейними лікарями, яких вони обрали самостійно. Тепер пацієнт вільний у виборі та не прив’язаний до місця проживання чи прописки, а зарплата лікаря цілком залежить від кількості пацієнтів, які вирішили йому довіритись. Тобто, ми підписуємо з лікарем декларацію на обслуговування, а держава платить за це гроші медзакладу, у якому він працює. Таким чином, реалізовується принцип «гроші йдуть за пацієнтом». Лікар має реальну мотивацію, адже дбатиме про те, щоб покращити обслуговування та власну кваліфікацію.
Тетяна Миколаївна Джереловська – лікар загальної практики сімейної медицини у ЦПМСД№3 міста Вінниці. Вона розповідає, що завдяки реформі її зарплата суттєво зросла, оскільки багато пацієнтів підписали із нею декларації.
– Раніше моя зарплата становила близько 4 тисяч гривень. Станом на 1 липня 2018 року 1800 вінничан обрали мене своїм сімейним лікарем, тож наразі дохід може сягати 18-20 тисяч гривень на місяць, - говорить пані Тетяна.
Продовження та вдосконалення програми “Доступні ліки” – ще одна масштабна зміна у охороні здоров'я. Суть цієї урядової ініціативи в тому, аби люди із хронічними захворюваннями отримували ліки безкоштовно або за пільгову плату. У кожному районі Вінницької області є аптеки, які приєдналися до дії програми “Доступні ліки”. Тож пацієнту потрібно лише мати при собі рецепт від сімейного лікаря на одне з 260 найменувань ліків, що входять до програми. 59 з них є абсолютно безкоштовними за наявності рецепта. Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман анонсує, що з квітня буде введено систему електронних рецептів. Це означає, що ліки можна буде отримати у будь-якому населеному пункті в аптеці з наліпкою “Доступні ліки”, незалежно від місця, де їх виписали.
Безкоштовна діагностика – ось ще один здобуток медичної реформи. З 1 липня українці зможуть безкоштовно отримати 54 медичні послуги, серед яких аналізи, рентген, мамографія, інструментальні та ендоскопічні дослідження, УЗД. Аби скористатися безкоштовною діагностикою, потрібно мати лише направлення від лікаря.
“Уряд декілька років тому розпочав по всій країні розбудову нових кардіоцентрів з сучасним обладнанням – ангіографами. Ангіографія - надзвичайно точний діагностичний метод, за допомогою якого лікарі визначають, де саме в судинах порушений кровообіг”, – йдеться на сторінці Володимира Гройсмана у Фейсбуці.
Ще з 2017 року Уряд ініціював розбудову мережі центрів кардіо-судинної хірургії, всього планується 39 таких центрів по Україні, а, зокрема, у Вінниці – планують відкрити у серпні 2020 року. Окрім того, добудовуються перинатальні центри, де допомагатимуть діткам, народженим передчасно: минулого року, наприклад, відкрився у Львові, а незабаром запрацює в Луцьку.
Осучаснення торкнеться і дитячої лікарні “Охматдит”. Запущено роботу нового – діагностичного – корпусу, і вже понад півтори тисячі маленьких пацієнтів пройшли там обстеження та отримали лікування. До кінця цього року буде добудовано другу чергу лікарні. Вдвічі більше дітей зможуть отримати високоспеціалізовану допомогу.
Позитивних змін очікуємо і в галузі екстреної медичної допомоги, адже Вінницька область одна з перших відчує оновлену роботу «швидкої». Зокрема, Уряд планує розпочати масштабну модернізацію диспетчерських служб – із метою, аби кожна людина була впевнена, що її виклик приймуть та оброблять без затримок. Також з бюджету виділять кошти на придбання нових карет швидкої із сучасним обладнанням, а персонал бригад пройде додаткове навчання. Лікарям швидкої також збільшать зарплати. Загалом, на даний сегмент реформи Кабмін виділяє 1 мільярд гривень. «Система охорони здоров’я в Україні десятиліттями недофінансовувалася та не змінювалася. Нам ще працювати й працювати, щоб відродити українську медицину. Ми вже зробили перші кроки. Попереду ще багато роботи», - зазначає Володимир Гройсман.