-Великі волохаті павуки викликають у мене цікавість. Хочеться навіть взяти їх до рук і погладити. Деякі з них дуже симпатичні і зовсім не страшні. А от павуки розміром 3-4 см, чорні, міцні, з довгими лапами ще з дитинства викликають в мене страх, - розповідає вінничанин Андрій. - Іноді мені навіть сняться жахіття з цими створіннями в головній ролі.
Страх перед павуками (арахнофобія) за розповсюдженістю посідає одне з перших місць. На цю фобію страждає кожна третя жінка. Але і серед представників сильної статі часто трапляються ті, хто, м‘яко кажучи, недолюблює членистоногих друзів.
Ловив мух для павука у банці
- Коли мені було років 5-6, я зрозумів, що боюся павуків. Найбільше боявся, що він мене вкусить, - розповідає Андрій. - Я був дитиною доволі допитливою, мав безліч енциклопедій. Тож швидко дізнався, що в Україні мешкає мирне плем‘я цих хижаків. Але від такої поінформованості страх не зник.
Андрій розповідає, що в його сім‘ї ні мати, ні батько павуків не боялися. Каже, що матері вони, навпаки, навіть подобалися. Відважний малюк вирішив покінчити зі своїми страхами доволі радикальними методами.
- Я пішов від протилежного. Спіймав павука та посадив його у банку. І залишив там жити. Мій «домашній улюбленець» був середнього розміру, чорний. Саме таких я боявся найбільше.
Андрій жартує, що полонений почувався доволі комфортно. Адже дбайливий «хазяїн» ловив для нього мух. То ж з голоду павук не вмирав. Спокійно плів свою павутину, а малюк, мов заворожений, спостерігав за цим дійством.
Павутиння було для мене чимось незбагненним. Я не міг зрозуміти, як «щось» може з‘явитися з нічого. І, хоча споглядання павука викликало в мене не найприємніші відчуття, я поважав його за те, як майстерно він створює свої шедеври.
Чому являєшся мені у сні?
Після експериментів з павуком у банці минуло 24 роки. Страх зменшився, але не зник безслідно. Андрій розповідає, що арахнофобія загострюється в стресових ситуаціях.
- Павуки продовжують мені снитися. Особливо тоді, коли стомлююся, нервую чи маю проблему, яку складно вирішити. В нічних жахіттях я бачу себе в темній печері, яка «кишить» цими створіннями. Коли ж зіштовхуюся з павуками в реальному житті, рефлекторно відчуваю певну тривогу і відразу. І просто спостерігаю за об‘єктом страху на відстані.
Розповідайте дитині цікаве про павуків
{photo_gallery id=329|}
Психолог Людмила Євсеєва розповідає, що більшість страхів перед створіннями живої природи формуються саме в дитинстві.
- Малюк – це затятий дослідник. Його захоплює все, що бігає, повзає, стрибає. Особливу цікавість у дітей викликає те, що має іншу, ніж людина, будову. Але дитяча психіка дуже вразлива. Тому батьки в цей період мають бути обачними. Дитині потрібно правильно пояснити, де криється реальна небезпека, а де, крім загрозливого вигляду, нічого страшного немає. Часто, але не завжди, батьки передають свої страхи дітям. Скажімо, мати боїться ящірок. І з криками “Викинь це негайно! Воно ж тебе вкусить!” намагається захистити малюка від того, чого боїться сама.
Пані Людмила розповідає, що люди переважно жахаються незвичного зовнішнього вигляду павуків. Хоча біологи довели, що за мільйони років ці створіння майже не змінилися. Найбільшу паніку в людей викликає саме фактор раптовості, коли павук з’являється нізвідки на своїй невидимій павутинці та швидкість, з якою він пересувається.
- Розвитку арахнофобії сприяє і телебачення. У фантастичних фільмах чи фільмах жахів часто зображуються павуки нереально гігантських розмірів, з величезними волохатими лапами, які до того ще й полюють на людей.
Найдієвіший метод боротьби із страхом перед павуками (у випадку з дітьми) - це розповідати багато цікавих фактів із життя цих створінь.
- Дитині варто розповісти, що їсть павук, де він живе, як тяжко працює, щоб виготовити павутиння. Можна вигадати цілу історію чи казку, доповнити її цікавими картинками чи навіть показати фільм. Одним словом, сформувати в дитини інтерес до павучого життя.
Є й інший метод - піти від “протилежного”. Павук у банці нашого героя слугує тут чудовим прикладом. Коли людина локалізує свій страх і спостерігає за ним, це дає можливість контролювати ситуацію, вселяє впевненість.
Нещодавні дослідження швейцарських вчених свідчать, що в особливо крайніх випадках арахнофобії допомагає гормон кортизон. Така ін’єкція стабілізує фізичний стан людини, допомагає розслабитися.
Ви не любите павуків? Просто ви їх не вмієте готувати!
Павуків можна не тільки боятися, а й їсти. Якщо правильно приготувати. В Китаї та інших регіонах Азії, наприклад, цінують не тільки смакові якості павуків, а й їхні цілющі властивості. Вірять також, що той, хто з’їсть павука, “збагатіє” на 10 років життя. В чомусь схожі з азіатами і давні англійці. Живих павуків, загорнутих у павутиння, вони ковтали як таблетки від різних недугів.
В Камбоджі з легкістю “заморюють черв’ячка” смаженими павуками. В Таїланді із задоволенням готують тарантулів: відривають кінцівки, смажать у великій кількості олії з сіллю та часником. До столу подають з локшиною. За смаком це нагадує щось середнє між курчам та рибою.
В Японії полюбляють скорпіонів. Їх потрібно їсти повністю, разом з клешнями та довгим хвостом. Загрози життю можна не боятися - сильна отрута нейтралізується під дією високої температури.
{photo_gallery id=328|}
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер