- Я навчаюся в університеті, а вночі працюю у клубі. Робота триває до четвертої ранку, і, щоб бути «у формі», я звик випивати пляшку енергетичного напою. Після цього, жартують мої друзі, бігаю, як на нових батарейках, - розповідає з усмішкою 19-літній студент Олег. «А як щодо горнятка кави?» – запитую. «Ні, - знизує плечима хлопець, - це серед моїх ровесників не в пошані».
Стережіться «енерджайзера»!
Тому й «мода» на енергетичні напої росте серед молоді з кожним днем. Одного лише «Red Bull» упродовж року у світі продають мільярд банок!
Одна бляшанка чудотворної рідини здатна «зарядити батарейки» на три-чотири години. Але не варто забувати про зазначене на тарі попередження: «Не вживати більше двох банок на день». От тільки написано це дрібними літерами, та й хто на таке зважає, якщо йому весело, легко і хочеться ще?
Після кількох смертельних випадків, що трапилися внаслідок вживання енергетичних напоїв, багато країн ввели обмежувальні санкції на їх продаж. А у Франції, Данії, Туреччині, Уругваї, Ісландії та Норвегії напої з високою концентрацією кофеїну взагалі заборонені. У Швеції «енергетики» можна купити тільки в аптеках, де їх продають нарівні з медикаментами.
...Нічний клуб, спожитий напій, кількагодинний танець і... раптова смерть. Трагедія сталася на шведській дискотеці. Причиною зупинки серця 30-річної жінки виявилися всього дві порції коктейлю, складниками якого були енергетичний напій і горілка. Іще два випадки (один чоловік змішував коктейль з оковитою, інший випив кілька пляшок «енерджайзера» після інтенсивного тренування) теж закінчилися летально.
Схожу подію зареєстрували в Ірландії - 18-річний баскетболіст Росс Куні помер просто на спортмайданчику через кілька годин після того, як спожив одразу три банки напою «Red Bull». Згодом у Стокгольмі почав працювати спеціальний дослідний центр, який займається вивченням впливу на організм енергетичних напоїв.
Зате у нас не стало менше реклами «енергетиків» - понад десяток вітчизняних виробників енергетичних напоїв, спекулюючи на молодіжній моді, переконують у великій користі своєї продукції й виготовляють усе нові різновиди таких напоїв. Вони, дуже ефектно застосовуючи молодіжний сленг, обігрують тонізуючі властивості свого товару в назвах («Adrenaline Rush», «Non Stop», «Erectus») і рекламних образах, обіцяючи вилікувати від депресії, подарувати нестримну веселість і неймовірні фізичні можливості.
До того ж дизайнери добряче попрацювали над зовнішнім виглядом енергетичних напоїв – майже всі їх випускають у вузьких металевих баночках, форма яких нагадує батарейку. Та не все золото, що блищить. Наслідки дії енерготоніків дотепер не вивчені, а ось трагічні випадки вже є.
Пам’ятай про борг!
Лікарі стверджують, що вітаміни, які містяться в енергетичних напоях, не здатні замінити звичайний мультивітамінний комплекс. А людям, які страждають на серцеві захворювання, гіпо - або гіпертонію, взагалі не слід їх вживати! Також їх не рекомендують пити, коли організм уже отримав певний стимулятор, а саме – алкоголь, нікотин тощо.
Медики вважають безпідставною заяву, нібито такий напій забезпечує організм енергією. Вміст барвистої бляшанки тільки відкриває шлях до внутрішніх резервів організму, тобто виконує функцію ключа, а точніше – відмички. Іншими словами, сам напій ніякої енергії не містить, а тільки використовує нашу власну. Таким чином, ми вичерпуємо свої енергетичні ресурси, простіше кажучи – беремо енергію в себе у борг.
Проте колись цей борг доведеться повернути з «відсотками» – у вигляді втоми, безсоння, дратівливості й депресії. Що ж до амінокислот, вуглеводів, мінералів і вітамінів, то вони компенсують енерговитрати лише частково.
Висмоктувач енергії
Найшкідливішими для молодого організму є «енерджайзери», які поєднують глюкозу
і кофеїн. Як і будь-який інший стимулятор, кофеїн, що міститься в енергетичних напоях, виснажує нервову систему. Його дія триває в середньому три-п’ять годин, після чого організмові потрібен відпочинок. Окрім того, кофеїн спричиняє звикання.
Вінницький лікар Остап Петришин розповів нам про випадок, що трапився з його пацієнтом, котрий часто засиджувався в офісі до другої-третьої години ночі. Зранку, вирушаючи на зустріч із клієнтом, трудолюб підбадьорював себе напоєм-енергетиком. Після того, як це стало для нього звичкою, чоловік почав відчувати слабкість, вегетативні розлади, головний біль, згодом у нього виникли проблеми зі шлунком, розболілися ноги.
Коли він звернувся до медиків, ті не могли зрозуміти, чому цей «букет» хвороб збільшується так швидко в молодої людини. Виявилося, що організм, який отримував «солодкого хабара» у вигляді «енерджайзера», віддавав за це енергію внутрішніх резервів і так виснажився, що імунітет майже не працював. Пацієнта ледве вдалося врятувати.
Енергетичні напої містять таурин і глюкуронолактон. Зазвичай вміст таурину в кілька разів перевищує допустимий рівень, а «доза» глюкуронолактону, що є у двох банках напою, перевищує добову норму майже у 500 (!) разів. А почавши з однієї пляшечки, часто хочеться ще і ще – «енергетики» здатні спричиняти звикання.
- Усі енергетичні напої безумовно шкідливі, - говорить завідувачка поліклініки ОДБ, обласний дитячий гастроентеролог Людмила Кондратюк. - Для підлітків після 16 років вони можуть застосовуватись тільки як виняток (іспити, сесія або період інтенсивного навчання), і то в дозі однієї банки і через день. Адже ці напої містять не лише алкалоїди, а й стимулятори і купу різних консервантів, стабілізаторів і смакових добавок. Шкідливі вони ось чим: якщо після прийому однієї банки вони викликають збудження нервових рецептів та активізують пам'ять (а дослідження показали, що увага і здатність до запам'ятовування на 30% зростають), то після другої - відразу йде зменшення всіх цих показників до 50% від первинної норми. Енергетичні напої можуть викликати звикання до них. До того ж ці напої небажані для шлунково-кишкового тракту, тому що всі вони його подразнюють. А якщо їх передозувати, частота серцевих скорочень збільшується до 130-140 ударів за хвилину, що для підлітків абсолютно неприпустимо.
Довідка:
Науковці дійшли висновку, що вживання «енерджайзерів» у великих кількостях є ризикованим. Люди, котрі зловживають «енергетиками» (тобто випивають від шести й більше банок щомісяця), втричі частіше палять цигарки, вживають наркотики і беруть участь у серйозних бійках. Окрім того, вчені з’ясували, що ці напої провокують людей до «незахищеного» сексу і недотримання правил безпеки під час керування автомобілем. Вміст кофеїну в деяких видах енергетичних напоїв удесятеро перевищує допустиму норму. Звісно, що це ненормально, і людина, котра захоплюється «енергетиками», цілком може зазнати інтоксикації кофеїном.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер