Якщо хтось з мешканців вул. Київської чи найближчих вулиць захворіє, йому, щоб потрапити до лікаря, потрібно буде подолати півміста. Хоча ще недавно для цього було достатньо подолати кількасот метрів.
Це тому, що на базі другої поліклініки відкрили загальноміський діагностичний центр. Як кажуть чиновники від медицини - все для зручності людей. А люди, для яких, за словами чиновників, це все робилось кажуть - їм такого “покращення” не треба!
- Зараз модно проводити такі реформи. Аналогічною є пенсійна реформа та багато інших. У підсумку - всі вони спрямовані на знищення простих українців, - говорить Тетяна Заклунна. - Я з дитинства обслуговувалася в 2-й поліклініці. -У мене на руках двоє малих дітей і старий батько. - Щоб показати синів необхідному лікарю доводиться їздити по всьому місту. Чому вузькопрофільних фахівців розігнали? Навіщо нам така реформа? Тепер ті лікарі, до яких я зверталася раніше, працюють - хто на Станіславського, хто на ГПЗ-18, хто на Вишеньці. Це знущання над людьми. Щоб здати аналізи, нас направляють в Старе Місто. Якщо кому необхідний кардіолог або невропатолог, того направляють на Вишеньку. Скрізь юрби людей у ??чергах, потрапити на прийом до лікаря практично неможливо.
Зі слів директора департаменту охорони здоров'я Людмили Грабович, появу діагностичного центру на Київській не треба змішувати з нововведеннями, принесеними медичною реформою.
- Півтора роки тому, коли справа рухалася до реформи охорони здоров'я, ми говорили про те, що жителям міста ніде проводити хорошу діагностику захворювань. Якщо на той час взяти всі лікувальні установи, з діагностичної лікувальної апаратури у нас були тільки наша гордість, ангіограф, а в першій лікарні і маммограф, який зараз перебуває в Центрі матері і дитини. Ще два або три апарати УЗД. Безумовно, була непогана діагностична апаратура в приватних медичних структурах. Але ціни там захмарні. Тоді виникла ідея створити діагностичний центр, де буде зібрана хороша діагностична апаратура для того, щоб жителі нашого міста могли на місці проходити діагностику та консультацію.
Допомогли добрі люди
Ідею вінницької громади та департаменту підтримали. Допоміг закордон ...
Нас почули і Ізраїль, посольство Ізраїлю в Україні запропонувало свою співпрацю. При Міністерстві закордонних справ Ізраїлю є спеціальний департамент, який займається як фінансовою допомогою, так і допомогою обладнанням країнам третього світу і СНД. На рахунку цієї організації більше двадцяти виконаних подібних проектів. Устаткування з Ізраїлю поставили безкоштовно.
Устаткування Ізраїльський департамент нам поставив безкоштовно в дарунок місту. Інша сторона ремонт. Природно, що місто не знайшло б так швидко фінанси, щоб відремонтувати будівлю. Була потрібна реконструкція першого поверху і частково підвального приміщення.Тут на допомогу прийшов фонд шоколадного короля Петра Порошенка.
Платно, але не дорого...
Поставлене обладнання дороге. Його необхідно утримувати. Бюджет міста не зміг би це обладнання утримувати. Тому керівництво галузі вирішило створити комунальне підприємство, яке залишиться в мережі лікувальних закладів міста. Виходячи з того, що його створили в допомогу жителям, було простежено за тим, щоб при розробці тарифів ціни на послуги в центрі мають бути не вищі, нижчі на 30% за такі ж обстеження в приватних клініках.
А у невідкладних випадках обстеження на комп'ютерному томографі безкоштовне. Крім того, передбачені певні знижки і для пацієнтів-пільговиків.
Щодо лікарів, які раніше працювати у поліклініці, то за словами пані Грабович, всі вони продовжують працювати.
- Люди не звільнені, їм надали робочі місця. Раніше там був сьомий медичний центр - пояснює Людмила Грабович. - Нині він з'єднаний з шостим центром. Кабінети, що залишилися від поліклініки, це філія шостого центру, який знаходиться на 50 років Перемоги. Згідно з вимогами медичної реформи, багато вузькопрофільних фахівців з поліклініки на Київській переведені в дві клінічні лікарні - першу і третю. Дитячі вузькопрофільні лікарі переведені у Центр матері та дитини. Там створене амбулаторно-діагностичне відділення.
Що говорять в діагностичному центрі?
Зі слів головного лікаря діагностичного центру Оксани Бланар, комунальне підприємство дійсно на правах оренди розмістилося в поліклініці № 2.
- Поліклініка залишилася, але вузькопрофільних фахівців, відповідно до закону про реформування охорони здоров'я, перевели в інші лікувальні заклади. За цим законом вузькопрофільні фахівці повинні бути на іншому рівні. Другий рівень - це багатопрофільні лікарні. При цих лікарнях створені амбулаторні відділення, в яких консультують вузькопрофільні фахівці-хірурги, лор, окулісти, ендокринологи, інфекціоністи, дерматологи, гастроентерологи. Деякі лікарі з цих багатопрофільних лікарень можуть вести прийом в центрах медичної первинної допомоги за графіком. Тут у нас сьомий центр первинної медичної допомоги, а на вулиці 50-річчя Перемоги шостий.
За словами лікарки, створити цей, доволі заплутаний, ланцюжок була не їх ідея.
- Були створені медичні установи первинної ланки, в штатах яких не передбачені вузькопрофільні фахівці. Можуть працювати тільки сімейні лікарі, лікарі-педіатри, і лікарі-терапевти. Далі для пацієнта передбачений вторинний рівень. Це консультативні поліклініки. Вони також створені в нашому місті і для дітей, і для дорослих. І там зібрані всі вузькопрофільні медики. В принципі, сімейний лікар повинен провести детальну діагностику, як і хірург, як і лор, визначити патологію, а якщо вона не в його компетенції, він направляє пацієнта на більш ретельне обстеження. Така практика існує в багатьох країнах, - каже Оксана Бланар.
Щодо скарг мешканців Київської, то, за словами Оксани Бланар, вони безпідставні.
- Скарги людей щодо діагностичного центру необґрунтовані. Ніхто перший поверх не захоплював. Тут була тільки реєстратура та допоміжні кабінети. Тут ніколи не було прийому лікарів, - каже Оксана Бланар. - Якщо людина бажає обстежуватися в діагностичному центрі, вона обстежується там. Якщо бажає обстежуватися в амбулаторній поліклініці або інший поліклініці, вона прямує туди.
З Київської на Вишеньку як раз плюнути?
На сьогоднішній день в другій поліклініці ще залишилися вузькопрофільні фахівці і люди можуть звертатися до них так само як і на центральний офіс, що знаходиться за адресою 50 років Перемоги 18/За. Принаймні так розповідає начальник шостого медичного центру Людмила Непийвода.
- Зараз у нас в цій поліклініці залишилося три кабінети. Це хірург, травматолог і окуліст, - пояснює Людмила Володимирівна. - Решта лікарів: кардіолог, гастролог, ендокринолог, пульмонолог, ревматолог, приймають на території першої лікарні на Вишеньці.
І як запевняє лікарка, хворим з Київської дістатись до своїх лікарів на Вишеньку зовсім не проблема. І завдячувати цьому, за її словами, варто іншій реформі, проте вже суто місцевого масштабу - транспортній.
- Враховуючи транспортну реформу, яка забезпечила багатьох людей безкоштовними транспортними засобами і маршрутками, дістатися з вулиці Київської в інший лікувальний центр не становить особливих труднощів, - каже вона.
А щоб підтвердити те, що нині хворим взагалі скаржитись немає на що, пані Непийвода наводить приклад з історії.
- Найголовніше у нас профілактика, тож людям самим необхідно думати про своє здоров'я. Згадайте земських лікарів і якою вони користувалися популярністю і любов'ю. Це тому, що вони знали всіх людей і все про їх здоров'я. Впевнена, найголовніший лікар для нас - це сімейний лікар.
Юрій КОМАРНИЦЬКИЙ,
(097)2342690
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер