З появою платіжки за доставку минулого року виник і перший скандал — люди, в кого на газових лічильниках «нулі», отримували сотні гривень за розподіл.
Якщо труба підключена до будинку, то в ній потрібно підтримувати тиск, обслуговувати її, щоб споживач у будь-який момент міг запалити конфорку. При цьому нарахування для «нульовиків» робили по плановим показникам, затвердженим Нацкомісією держрегулювання комунальних послуг, пояснювали в облгазі.
Щоб «згладити» фінансове навантаження НКРЕКП ухвалив, що платити за розподіл мають всі — і ті хто, споживає газ, і ті, то ні — щоправда суттєво менше. Виникли мінімальні обсяги споживання газу. І з січня 2021 року їх включають у розрахунок плати за розподіл для всіх побутових споживачів. Як це відіб’ється на наших платіжках?
За постановою НКРЕКП №580, починаючи з 1 січня 2021 року, плата за розподіл газу розраховується, виходячи з фактичного обсягу споживання газу за газовий рік, але не може бути меншою за:
Водночас формула розрахунку плати за розподіл не змінилася: споживання за попередній газовий рік (з 1 жовтня по 30 вересня) множать на тариф облгазу і ділять на 12 місяців.
Як працює «мінімальна межа» пояснюємо на прикладах:
У квартирі є газове опалення і за газовий рік спожили тільки 200 кубометрів газу. У грудні 2020-го власниця житла, назвемо її Оксана, платила за доставку газу 19,5 гривень на місяць — 200 м3 (споживання за газовий рік) * 1,17 (тариф Вінницягазу) : 12 (місяців).
Зі змінами, які набули в січні 2021 році, Оксана стала платити за доставку майже втричі більше. І на це вплинули два чинники:
Рік тому, нагадаємо, стався скандал: у січневих платіжках за доставку люди, в яких на лічильнику були «нулі», стали отримувати сотні гривень до сплати. Показовою стала історія вінничанина Вадима Когута.
В Іллінцях чоловік зводив приватний будинок, до якого в 2018 році під’єднали газ. У домі ніхто не живе, бо ще незавершений ремонт, а газовий котел замотаний в плівку. За два роки газовий лічильник нарахував 0,299 кубометра.
«От 2019 рік пройшов, прийшов 2020-й. Мені прислали платіжку, в якій написали, що мені потрібно заплатити 385 гривень кожного місяця. Тобто, мені потрібно заплатити 4650 гривень 20 копійок в рік за постачання газу в будинок, в якому я ще не проживаю і газом не користуюся», — говорить на відео Вадим Когут.
Такі нарахування виникли, як пізніше пояснювали газовики, через те, що до споживача з нульовим обсягом газу застосовують планові показники з Переліку груп споживання.
Наприклад, власнику будинку площею 50 м2, у якому газ використовується комплексно (приготування їжі, підігрів води і опалення), виставили б річний рахунок на 1650 кубів «спожитого газу». За актуальним тарифом «Вінницягазу», платіжка за доставку склала б 227,2 гривні на місяць або 3326 гривень на рік.
Тому, щоб «згладити» фінансове навантаження на споживачів у НКРЕКП вирішили, що за розподіл платять всі (і ті, хто не використовує газ, і ті, хто використовує його мало), але менше, ніж передбачалося спочатку.
З березня 2020-го НКРЕКП затверджує для споживачів з «нулями» на лічильнику мінімальні обсяги споживання:
Повертаючись до нашого прикладу з будинком на 50 м2, в якому газ використовують комплексно, доставка складає 52,7 гривні на місяць або 633 гривні на рік.
Для решти побутових споживачів, які користуються газом, але мають обсяги споживання, нижче ніж мінімальні, НКРЕКП зробив відтермінування — до 1 січня 2021 року.
Таким чином, забезпечуються «рівні умови» для розрахунку плати за розподіл для споживачів, хто використовує газ та й тих, в кого на лічильнику «нулі», про що записали в протоколі громадських слухань.
За словами члена НКРЕКП Ольги Бабій, нинішні обсяги замовленої потужності (39, 126, 314 м3) – це цифри з усередненої статистики по фактичному споживанню українських домогосподарств за попередній газовий період.
У коментарі виданню Kosatka.Media Бабій сказала, що мінімальні обсяги варто переглянути, щоб стимулювати людей споживати газ ощадливо:
Доставку газу, нагадаємо, зменшили для 14 облгазів. Серед них є вінницька компанія
Читайте також:
Зміни в субсидіях-2021: кому дадуть, а в кого заберуть?
Газові коефіцієнти «зникнуть» з платіжок вінничан
Замість 90 копійок за кіловат буде компенсація. Хто може її отримати?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 15 від 9 квітня 2025
Читати номер
Alex Balashov
Ivan Ivchenko
Юрій Кревсун
Юрій Кревсун