Вінничанин Вадим Когут отримав платіжку за доставку газу, в якій була вказана сума за увесь 2020 рік. Свою історію він відзняв на відео, яке розмістив у Фейсбуку.
Вадим розповідає, що в Іллінцях будує свій дім. У 2018 році до приватного будинку під'єднали газ. Демонструє лічильник, який з того часу нарахував 0,299 кубометра газу. І далі показав дім зсередини, де ще незавершений ремонт, а газовий котел замотаний у плівку.
«От 2019 рік пройшов, прийшов 2020-й. Мені прислали платіжку, в якій написали, що мені потрібно заплатити 385 гривень кожного місяця. Тобто, мені потрібно заплатити 4650 гривень 20 копійок в рік за постачання газу в будинок, в якому я ще не проживаю і газом не користуюся», — говорить на відео Вадим Когут.
І додає, що у банку 30 січня платежі за доставку газу ще не приймали, а газовики «пригрозили» йому, що відріжуть від газу, якщо не буде платити.
«Де таке може бути? В Україні, звісно», — наостанок каже мешканець Іллінців.
Його відео подивилися понад 5,5 мільйона користувачів і зібрало 6,7 тисячі коментарів, Деякі люди писали, що в них аналогічна ситуація з новими платіжками за газ. Чому нараховують плату навіть тим, у кого нульове споживання?
Як виникла нова квитанція на газ? У січні з тарифу на газ виділили плату за розподіл. Її вписали в окрему платіжку та змінили принцип нарахування: обсяг споживання газу за попередній газовий рік (з 1 жовтня 2018-го до 30 вересня 2019-го) множили на тариф за розподіл та ділили на 12. У результаті маємо платіж на кожен місяць, фіксований протягом 2020 року.
Сплачують доставку газу всі: ті, у кого є лічильник, у кого його немає та ті люди, які в минулому мали нульове споживання чи тільки під’єдналися до мереж. При тому, люди з «нулями» матимуть розрахунок плати за розподіл за плановими показниками.
Для прикладу, якщо сім’я у багатоповерхівці використовує газ тільки для приготування їжі, то планове споживання газу складає 54 кубометри у рік із розрахунку на одну особу. У жителів приватних будинків за тих же умов планове споживання газу складає 132 кубометри. Повний перелік груп споживання
Для обрахунку плати за розподіл у незавершеному будинку Вадима Когута застосовувалися якраз планові показники, зазначили у «Вінницягаз».
ВАЖЛИВО! У Кабміні анонсували, що незабаром скасують другу платіжку за газ, щоб «не дратувати» українців. Але платіж за доставку залишається: його можуть знов «запхнути» у єдиний тариф на газ.
Учора, 4 лютого, прем'єр-міністр Олексій Гончарук зазначив у своєму фейсбуку, що Уряд буде звертатися до Нацрегулятора, аби переглянули тариф на доставку:
«Оплата платіжок за транспортування газу тими українцями, які газ не використовують, буде мінімальна. Наприклад, вартість розподілу газу на приготування їжі становитиме 2.8 грн.
Уряд звернеться до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) з пропозицією затвердити мінімальну оплату за відсутності споживання газу.
Також Уряд запропонує забезпечити одночасне надходження цих двох платіжок, аби українцям було зручніше сплачувати за спожиті послуги», — йдеться у дописі прем'єра Гончарука.
Чи можуть побутові споживачі скоротити обсяги розподілу газу, щоб зменшити розмір платіжки?
— Це можуть тільки непобутові споживачі. Якщо вони у жовтні 2019-го замовляли потужності на 2020 рік, то мають час до 1 липня подати заяву з коригування. Для побутових споживачів такої опції законодавством не передбачено, — каже речниця «Вінницягазу» Лариса Логінова. — Але люди можуть вплинути на плату за доставку на наступний рік. Якщо вони в цьому році споживатимуть 1-2 кубометри, то відповідно це ляже в основу нарахування на 2021 рік. А якщо в домогосподарства не буде споживання і цього року, то для обрахунку плати за доставку знову порахують за плановими показниками.
Лариса Логінова, речниця АТ «Вінницягаз»
Опломбування лічильника не є підставою, щоб не платити за доставку газу. Адже, як кажуть газовики, до таких споживачів все ще подають під тиском газ, яким можна буде користуватися одразу після розпломбування.
Не платити можна лише в одному випадку — якщо відрізати труби.
— Якщо колишні споживачі продовжують отримувати платіжки за розподіл, то потрібно звертатися у наші центри обслуговування. Адже ці люди не повинні нам платити за розподіл, — говорить Логінова.
Громадська активістка Юлія Грига говорить, що отримала платіжку на 180 гривень за місяць. Для себе вирішила, що платити тариф за розподіл у новому вигляді не буде.
Юлія Грига, громадська активістка, представниця Коаліції ГО «НІКА». Фото: vmr.gov.ua
— Хочу отримати від «Вінницягазу» економічне обґрунтування. Куди витратили гроші, які ми платили раніше за розподіл й куди спрямують кошти з плати за доставку, яка стала окремою платіжкою?
Вважаю, що у правовому суспільстві, до якого ми прагнемо, правила будь-яких угод між споживачами та постачальниками є прозорими, а обидві сторони договору є рівноправними. Або газовики пояснюють людям, що і до чого, або ніхто платити не буде — це моя позиція, — каже Грига.
За типовим договором розподілу природного газу, побутовий споживач має сплатити доставку газу до 20 числа (включно) місяця, в якому надають послуги з розподілу природного газу. У разі порушення строків оплати — пеня у розмірі 0,01 % суми боргу за кожен день прострочення.
— Січень та лютий є перехідними місяцями. І під час них ми не будемо нараховувати споживачам пеню за прострочені платежі. Люди мають звикнути, що таке плата за розподіл і надалі справно її сплачувати, — каже речниця «Вінницягаз» Лариса Логінова.
До редакції зверталися жителі Вінниці й області та нарікали, що ані пільга, ані субсидія не розповсюджується на плату за розподіл газу. На урядовому порталі опублікували повідомлення від Мінсоцполітики — соцслужби автоматично перерахують субсидії та пільги, враховуючи й другу платіжку на газ:
«Ми в лютому проведемо донарахування розміру пільг та субсидій з урахуванням нової послуги з розподілу природного газу автоматично за два місяці 2020 року. Звертаємо увагу, що відповідне донарахування буде здійснено без додаткової необхідності звернення громадян», — каже заступник міністра соцполітики Віталій Музиченко.
Керівниця департаменту соцполітики міськради Валентина Войткова розказала, що пільговики та субсидіанти, які повністю оплатили плату за розподіл в січні, усе одно отримають субсидію/пільгу за цей місяць:
— Гроші за січень будуть зараховані на наступні місяці, — каже Войткова.
Як думаєте, чи треба було робити дві платіжки на газ замість однієї?
Читайте також:
«Гроші за повітря»: у Кабміні пообіцяли скасувати дві платіжки за газ
Ми порахували. Скільки треба собак, щоб заплатити за всю комуналку?
«Прикрути газ — врятуй собачку!» Соцмережі вибухнули мемами про продаж псів за газові борги
Головне фото: fb.com/profile.php?id=100024747041053
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Надія
Надія
Ols Kat reply Надія
Egor Yogin
Микола