Часом, абсолютно несподівано, діти підкидають нам дуже неприємні сюрпризи. Здавалося б, росте дитина нормально, харчується домашньою їжею і раптом починається сильна блювота з запахом ацетону, ацетоном також пахне з рота.
Звідки береться ацетон?
В основі отруєння лежать порушення жирового обміну і засвоєння вуглеводів, що призводять до накопичення в крові дитини великої кількості ацетону і ацетооцтової кислоти.
Хто може захворіти
Педіатр Юлія Ілюшкінова стверджує, що ацетоном можуть захворіти усі діти. Найбільше до цього схильні діти, у яких є певні хвороби.
- Ацетон може бути наслідком цукрового діабету, ураження печінки, пухлини мозку, струсу мозку, кишкової інфекції, але в більшості випадків хвороба спостерігається у здорових дітей, що мають стан, пов'язаний з генетично зумовленими порушеннями обміну речовин, - каже лікар. - Такі діти легко збудливі, допитливі, легко запам'ятовують почуте або прочитане і випереджають однолітків у психічному розвитку, але часто відстають у вазі.
Хворіти на ацетономічне блювання може можуть діти з першого року життя і «ацетономічний синдром» може супроводжувати їх аж до 12-річного віку, тобто до періоду статевого дозрівання. Після 12 років цей синдром у більшості дітей зникає.
Як проявляється?
- У моєї дочки з одного року, навіть при застуді піднімався ацетон, - каже Юля Дрось. – Дитина була змучена дієтами і поганим самопочуттям. Природно, і я разом з нею. Моя донька півторарічного віку, коли її пригощали цукеркою, відповіла: "Мені не можна, у мене ацетон». Було боляче на неї дивитись. Якось знайома матуся мені порадила знизити його пляшкою “Кока-коли”, не всю відразу, а по ковточку протягом дня! І ще багато разів чула про цей спосіб від інших людей і вирішила спробувати. Знаєте, я не побачила жодного результату! А садити печінку і псувати шлунок я не збираюся і намагаюся виключати цей продукт із раціону моєї дитини.
Лікарі кажуть, що причиною ацетону може бути стрес, перевтома, перезбудження, далека поїздка, незбалансоване харчування, простудні захворювання. Але найбільш часто «перевантаження» кетоновими тілами відбувається через переважання в раціоні жирної їжі. Тому, основною порадою залишається здорове харчування.
Що робити при ацетономічному кризі
Напад блювоти можна спробувати попередити. Для цього уважно придивіться до дитини. Якщо малюк скаржиться на нудоту, болі в животі, млявість, то це, швидше за все, ознака ацетономічного кризу, що розвивається. Тривожним сигналом є поява з рота дитини запаху ацетону.
- Для попередження нападу рекомендовано часте пиття невеликими порціями, кожні 10-15 хвилин - лужні мінеральні води без газу, розчини регідрону, електроліту, чай з лимоном - загалом до півтора літра на добу, - каже педіатр. - Можна зробити очисну клізму з прохолодною водою або з 1-2% розчином соди (при підвищеній температурі це допоможе трохи її знизити).
При перших нападах блювоти дитині показаний голод. Потрібно поїти дитину для виведення ацетону з організму. Температура організму буде підвищеною до тих пір, поки не пройде інтоксикація, тобто поки ацетон не вийде з крові і тканин. Як тільки ацетон вдається вивести з організму - температура нормалізується.
Якщо стан дитини не нормалізується, блювота не припиняється або стан прогресивно погіршується - тоді лікар перейде на внутрішньовенне введення рідин, що допоможе в боротьбі з інтоксикацією кетоновими тілами і зневодненням. Однак це вже треба робити в лікарні. Тому боятися і відмовлятися від крапельниць не потрібно.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер