В галереї тихо та по-осінньому затишно. Відвідувачка виставки, жінка з білявим волоссям, також це помітила: «Як в вас тут тепло». На стіні близько 18 картин, які цікаво чергуються між собою: світлі, повітряні масляні пейзажі та чіткі фігури на темних фактурних полотнах зі шкіри.На одній з таких жінка в рожевій сукні задумливо присіла на каміння під вночішнім покровом — «Stella». Так називається ця картина, на якій зображена мати Артура Тиводара, яка пішла з життя три роки назад. Власне, їй він присвятив виставку.
— Мати звали Марія, — розповідає арт-директор Регіонального центру сучасного мистецтва «Арт-Шик», мистецтвознавець Оксана Колесніченко. — Стелла — це зірка. І мати для кожної людини як провідна зірка, яка завжди світить і не важливо в цьому світі чи в потойбічному. Відповідно і назва виставки символічна.
Яка каже Оксана Колесніченко, коли автор писав картину, в нього підсвідомо з-під пензля проявлялося лице матері. Тому, він знайшов світлину, на якій вона ще дихає молодістю і писав вже далі з фотографії.
Оксана Колесніченко. Арт-директор та мистецтвознавецьМитець створює картини з натуральної шкіри, її зворотньої сторони. Кожна з таких робіт виглядає як мініатюрна аплікація, ніби з замши. При чому автор не фарбує шкіру, а підбирає натуральні її кольори. Інкрустує роботи коштовним та напівкоштовним камінням. Зазвичай такі камінці — це зорі.
"На етюдах", 2016 (Пам'яті К. Коровіна) шкіра, агат, діопсит
"Схимник", 2016 р. Шкіра, гранат, діопситКартина «Свята Сара» присвячена жінці, яка не входить в лик святих, але дуже шанована серед ромів. Оскільки місто Ужгород, в якому проживає художник багатонаціональне, йому довелося спостерігати за тим, як цигани виносили дерев'яну Сару і поклонялися їй: приносили квіти, танцювали, співали.
— Існує легенда, що люди, знаходячись в морі, зазнали крах корабля і не могли знайти берег, — говорить мистецтвознавець. — Вона (Сара) це побачила і кинула свою хустку як дороговказ, врятувавши їх життя. По цій хустці вони дізналися, де знаходиться земля.
"Свята Сара", 2016 р. Шкіра, фенакіт
Наступна з мініатюр — «Яблочній спас» (шкіра і діопсит), намальована в 2014 році також символічна. На ній зображені хлопчик і дівчинка сидячими під яблунею. Навкруги стадо овець, а поряд на скатертині глечик з хлібиною. Над дітьми — залишений на рушнику образ святого. Ця робота — присвята дітям, які загинули на Сході України.
"Яблучний Спас", 2016 р. (пам'яті дітей, що загинули на Сході України)
Спогади дитинства Артура Тиводара написані маслом, як от картина «Осінній вечір догорає над містом Хуст».
— Там жив дідусь митця, — каже Оксана Колесніченко. — Артур разом із мамою ходили через цей перевал. Робота передає панораму над містом Хуст, тому дуже атмосферна.
"Осінній вечір догорає над містомХуст", 2015 р. Полотно, олія
"Вечірня на Спаса", 2015 рік. Полотно, олія
"Свєтє Тіхій", 2016 р. Полотно, олія
"Весніні береги мого дитинства", 2015 р.Полотно, оліяВ галереї окрім ніжних живописних полотен представлені також роботи виконані в іншій техніці — канонічний іконопис темперою на дерев’яній основі: «Святі князі Борис та Гліб», Спас «Золоте волосся» тощо.
Спас "Золоте волосся", 2015 р. Липа, левкас, темпераВиставка триватиме до 14 листопада в арт-галереї «ІнтерШик», що на вулиці Архітектора Артинова, 12-а. Відкрита для відвідування: будні — 10:00 - 20:00, субота — 11:00 - 19:00, неділя — 11:00 - 18:00.
Справка
Артур Тиводар народився у грудні 1963 года на Закарпатті. Проживає в місті Ужгороді. Любов до рідної природи і спілкування з заслуженим художником України І.Шутєвим перетворили захоплення живописом у зміст його життя. З 1990 року Артур Тиводар - вільний художник. Працює в різних напрямках і з різноманітними матеріалами.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 28 від 9 липня 2025
Читати номер