Традицію відзначати свято Новий рік придумали мешканці Месопотамії. Абсолютно всі землеробні роботи починалися здебільшого наприкінці березня, тільки після того, як з'являлася вода в річках Тигр і Євфрат. Дана подія протягом дванадцяти днів відзначалася карнавалами і маскарадами. У цей час, звичайно ж, заборонялося працювати, карати і вершити суди.
Ще 46 років до нашої ери запровадили юліанський календар, за яким Новий рік починався першого січня. Хоча потім, у різних християнських країнах в зовсім різні історичні періоди початок нового року відзначали першого березня, двадцять п'ятого березня, першого вересня, двадцять третього вересня і двадцять п'ятого грудня. І тільки в 1564 році французький король Карл IX дав наказ починати рік з першого січня.
Так, у Стародавньому Єгипті Новий рік святкували влітку близько 19 липня. Коли сходила священна зірка Сиріус і розливався Ніл, тут починався перший сезон давньоєгипетського року - "ахет". Розлив Нілу для Єгипту був часом священним, адже посуха поставила б під загрозу саме існування цієї землеробської держави. Тому зі сходом Сіріуса починався новий період життя стародавніх єгиптян, які до того часу закінчували посів.
Свято було пов'язане з богинею любові і музики Хатхор, дочкою сонячного бога Ра. В ніч напередодні Нового року в "ніч Ра" (коли відбувалася битва бога сонця з богами темряви) проводилося урочиста хода, в якій нарівні з жерцями брали участь фараон і цариця.
А от древні кельти святкували Новий рік після того, як закінчували роботи в полі. Самайн або "Самхейн" ( Samhain ) святкували в ніч з 31 жовтня на 1 листопада. Це було одне з чотирьох найголовніших кельтських свят. У сучасному світі його замінив знаменитий Хеллоуїн - переддень Дня всіх Святих .
Самайн вважався часом, коли зникала межа між звичайним світом Смертних і потойбічним світом, тому духи в цей момент можуть прийти в наш світ, а люди потрапити в потойбіччя. Тому в цю ніч нікому не можна було залишатися на самоті. У зв’язку з цим кельти влаштовували масові гуляння, з танцями, веселощами та ритуальними вогнищами друїдів.
Рош ха-Шана - іудейський Новий рік теж святкували восени. Рош ха-Шана - це річниця створення богом Яхве цього світу. Іудеї вважають, що у перші два дні нового року Бог судить людські душі й зумовлює їх долю в Книзі життя на наступний рік. Саме тому традиційне побажання в Ізраїлі в цей день: "Доброго вам запису цього року". Саме свято вважається сімейним, а перед трапезою обов'язково моляться.
У наших предків слов'ян язичницький Новий рік зв'язувався з божеством Колядою і святкувався на День зимового сонцестояння (хоча в деякі часи Новий рік відмічали у березні). Головним символом був вогонь, який після найдовшої ночі в році «закликав» сонце повернутися. У цей час діти ходили по дворах і співали "колядки" - магічні заклинання для благополуччя в домах, за це їм щедро роздавали подарунки. А ритуальним новорічним пирогом був коровай, який пов'язувався з родючістю. В давнину коровай готували жреці за допомогою різних ритуалів. Крім того, слов'яни як і кельти теж розводили ритуальні багаття.
Стародавні скандинави також святкували Новий рік на день зимового сонцестояння 22 грудня. І називалося це свято Йоль від скандинавського слова "колесо", "крутитися". Можливо, це означало як би поворот року на весну. Люди розводили "багаття Йоля" і влаштовували величезний бенкет, на якому їли конину і пили багато пива на славу конунга, скандинавських богів і померлих предків.
У сучасному світі досі збереглися древні традиції, які були адаптовані на новий лад. В Італії Новий рік починається шостого січня. Згідно з повір'ям, у цю ніч на чарівній мітлі прилітає добра Фея Бефана. Італійський Дід Мороз - Баббо Натале. В Італії вважається, що Новий рік треба починати, звільнившись від усього старого. Тому в новорічну ніч з вікон італійців летять старі меблі, праски, стільці і інші зайві речі.
На новорічному столі в італійців обов'язково присутні горіхи, сочевиця і виноград - символи довголіття, здоров'я і благополуччя.
А в Еквадорі в новорічну ніч особливу увагу приділяють білизні. Білизна червоного кольору - до кохання, жовтого - до грошей. А ще в цей час плачуть «вдови». При цьому вдів зображують чоловіки, переодягнені в жіночий одяг, з макіяжем і в перуках .
У Швеції перед Новим роком діти вибирають королеву світла Лючію. Вона приносить подарунки дітям і ласощі домашнім тваринам.
В Австрії приманюють щастя, з’ївши в новорічну ніч шматок… свинячої голови або свинячого рила.
В Англії закохані, які хочуть бути разом весь новий рік, мають поцілуватися під бій курантів і під гілкою омели. А ще саме в Англії виник звичай обмінюватися до Нового року вітальними листівками.
Перед сном діти ставлять на стіл тарілку для подарунків, які їм принесе Санта Клаус, а в черевики кладуть сіно - частування для оленів.
У Шотландії потрібно підпалити бочку з дьогтем і прокатати її по вулиці – таким чином «спалюється» старий рік і запрошується новий. На Новий рік тут готують особливі традиційні страви: на сніданок зазвичай подають вівсяні коржі, пудинг, особливий сорт сиру - кеббе, на обід - вареного гусака або біфштекс, пиріг або яблука запечені. А головний герой новорічного карнавалу - Старий рік. Він розгулює в юрбі на високих ходулях і розповідає дітям смішні історії. Колумбійський Дід Мороз Папа Паску, який до всього іншого вважається ще й майстром феєрверків.
А до жителів В'єтнаму Новий рік «припливає» на спині коропа. Новий рік тут - Свято весни, а гілки квітучого персика - символ Нового року. Він відзначається за місячним календарем, між 21 січня і 19 лютого, коли тут настає рання весна.
Колись в'єтнамці вірили, що бог плаває на спині коропа. У наш час на Новий рік в'єтнамці іноді купують живого коропа, а потім випускають його в річку або ставок.
А от у Франції в новорічну ніч головне - обійняти бочку з вином і привітати її зі святом. Французький Дід Мороз - Пер Ноель - приходить у новорічну ніч і залишає подарунки в дитячих черевиках. А ще є традиція - кому дістається біб, запечений у новорічному пирогу, отримує титул "бобового короля" і в святкову ніч всі підкоряються його наказам.
Взагалі, у новорічну ніч французи вважають за краще не цілуватися, а наїдатися і напиватися. За традицією, хороший господар-винороб неодмінно повинен почаркуватися з бочкою вина, привітати її зі святом і випити за майбутній урожай.
Зате в Індії Новий рік святкують принаймні чотири рази на рік. Індія є однією з країн, в якій перетинається безліч культур і субкультур. Там живуть і християни, і мусульмани, і буддисти, але основна частина населення сповідує давню релігію індуїзму. Традиційний індійський рік, який називається Гуді Падва, випадає на березень, але щороку дата змінюється, залежно від місячного календаря. Святкування нового року триватиме не один день і супроводжується різними карнавальними процесіями, ярмарками та іншою атрибутикою.
По особливому святкують Новий рік і в Японії. Японські дітлахи зустрічають Новий рік у новому одязі. Вважається, що це приносить здоров'я та удачу в Новому році. У новорічну ніч вони ховають під подушку картинку із зображенням парусника, на якому пливуть сім казкових чарівників - сім покровителів щастя.
Крижані палаци і замки, величезні снігові скульптури казкових героїв прикрашають під Новий рік північні японські міста.
108 ударів дзвону сповіщають прихід Нового року в Японію. За давнім повір'ям кожен дзенькіт "убиває" один з людських пороків. А ще японці вірять - у перші секунди Нового року слід засміятися - це має принести удачу. А щоб щастя прийшло в дім, японці прикрашають його, точніше вхідні двері, гілочками бамбука і сосни - символами довголіття і вірності. Найпопулярніший новорічний аксесуар - граблі. Кожен японець вважає, що мати їх необхідно, щоб на Новий рік було чим загрібати щастя. Граблі з бамбука - кумаде - роблять розміром від 10 см до 1,5 м і прикрашають їх різноманітними малюнками і талісманами.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер