Як козаки Дюнкерк брали – про це французам нагадав скульптор з Вінниччини

•У Франції на Тріумфальній арці урочисто відкрито пам’ятний знак, виготовлений скульптором з Могилева-Подільського Миколою Крижанівським

•Сюжет відтворює події штурму отаманом Іваном Сірком разом з козаками міста-фортеці Дюнкер – 10 років французам не вдавалося звільнити його від ворога

•Про історію пам’ятного знака й історію подій 370-річної давнини скульптор розповів журналісту «20 хвилин»

Як козаки Дюнкерк брали – про це французам нагадав скульптор з Вінниччини
Голова Всеукраїнського лицарського ордену козаків імені Івана Сірка Юрій Засядьвовк, наш посол у Франції Олег Шамшур та мер міста Дюнкерк Патріс Вергрієт

Меморіальна дошка присвячена кошовому отаману війська Запорозького Івану Сірку та українським козакам. Вони не тільки звільнили місто, яке протягом десяти років утримували вороги. Козаки започаткували в Дюнкерку українську діаспору. Відкриття пам’ятного знака приурочено 370-літтю з часу визволення Дюнкерка. З нагоди цієї дати випущено також поштову марку. Це нагадування про ще одну сторінку давніх зв’язків двох держав – України й Франції.

Пам’ятну дошку встановили на Тріумфальній арці

-Ініціатива щодо виготовлення меморіальної дошки належить чоловікові з незвичним прізвищем – Засядьвовк, - розповів Микола Крижанівський. – Юрій Засядьвовк – голова громадської організації «Всеукраїнський лицарський орден імені Івана Сірка». Він запропонував виготовити пам’ятний знак.

Як стверджує скульптор, ескізи, запропоновані ним, узгоджували у муніципалітеті міста Дюнкекрк. До роботи приступив після того, як французи затвердили остаточний варіант.

-Приємно, що встановили її на почесному місті – тріумфальній арці, - продовжує пан Микола. Такі споруди, як відомо, робили на честь військових перемог і знаменних подій. На жаль, мені особисто не довелося побувати на відкритті. Знаю про це з розповіді пана Засядьвовка. він був безпосередньо на місці події. Виступав наш посол у Франції, мер міста Дюнкерк. Зібралися представники муніципалітету, громадських організацій, а також української громади. Радий, що моя робота нагадуватиме французам про хоробрих запорожців, а також про те, що між нашими країнами багато спільних сторінок.

Іван Сірко і д’Артаньян

-Працювати над роботою було просто, тому що знаю з історії цю сторінку українських козаків, - каже скульптор Крижєанівський. - Тоді, у 17 столітті, їх вважали одними з кращих воїнів у Європі. Хотілося нагадати французам з міста Дюнкерк, хто звільнив їхнє місто від ворогів у 1646 році під час 30-літньої війни. Самим французам не вдавалося зробити це упродовж десяти років. Протягом цього часу час місто-фортецю утримували іспанські завойовники. До речі, нинішнє покоління містян Дюнкерка навряд чи задумується над тим, що у жилах декого з них тече кров українців. Після взяття міста багато козаків залишилися служити в армії французького короля.

За словами співрозмовника, в  історії є згадка про цікавий епізод. Коли через три роки після звільнення Дюнкерка король вирішив зібрати козаків на міській площі, туди козаки прийшли у супроводі жінок з малими дітьми на руках. Запорожців можна вважати першими представниками української діаспори у цьому місті.

-Гордістю переймаєшся, коли читаєш, як вразили запорожці місцевих жителів,  - розповідає Микола Крижанівський. – Їх дивували не тільки шаровари, криві шаблюки й  чуби-«оселедці» на головах. Більше вразило людське ставлення до місцевих і навіть полонених. Історія має ще одну цікаву сторінку. Разом з козаками штурм Дюнкерка здійснювали французькі війська. Один з підрозділів королівських мушкетерів очолював граф д’Артаньян. У майбутньому він став реальним прототипом головного героя роману Дюма «Три мушкетери».

Президент Франції: «Хочу побувати на могилі Сірка…»

У Франції є бюст Івана Сірка. Його портрет одразу зафіксували після визволення Дюнкерка кращі художники того часу. Запорозький козак у спогадах освічених французів постає національним Героєм. Його подвигу віддав данину шани президент Франції  Шарль де Голь. Було це у 1966 році. Керівник французької держави перебував у тодішньому СРСР з 11-денним візитом. Відвідав низку міст. А потім звернувся з проханням до керівництва держави, яке неабияк здивувало всіх.

-Хочу побувати на могилі героя отамана козаків Івана Сірка, - сказав француз.

Прохання приголомшило партійних бонз. Вони навіть не знали, де знаходиться могила. Але швидко з’ясували місце поховання козацького отамана. Це – Дніпропетровська область. Кажуть, Шарль де Голь попросив зупинити автомобіль приблизно за кілометр від місця поховання. Цей шлях пройшов пішки разом з дружиною.

…На меморіальній дошці Миколи Крижанівського зображено козацькі чайки, кораблі, на яких переправлялися морем, фрагменти міста-фортеці, а на одному з вітрильників зображено до болю знайомі нам елементи подільського Герба. Тим само скульптор підкреслив, що у Війську Запорозькому служили й наші земляки-подоляни.

Коментарі (1)
  • Сашок. С.Корпан.юк.

    . В 1966 году по приглашению Председателя Президиума Верховного Совета СССР Н. В. Подгорного де Голль наносит официальный визит в СССР (20 июня — 1 июля 1966 года). Президент посетил, помимо столицы, Ленинград, Киев, Волгоград и Новосибирск, в котором он побывал в только что созданном Сибирском научном центре — новосибирском Академгородке. Политические успехи визита включали в себя заключение договора о расширении политических, экономических и культурных связей. Обе стороны осудили американское вмешательство во внутренние дела Вьетнама, основали особенную политическую франко-русскую комиссию. Было даже заключено соглашение о создании прямой линии связи между Кремлём и Елисейским дворцом.
09:11 Увага! На вихідних у Вінниці буде перекрита частина доріг через напівмарафон 08:58 19-21 квітня у Вінниці пройшов ІІ Міжнародний пісенний фестиваль-конкурс «Золотий птах» (Новини компаній) 08:43 Курс валют у Вінниці на сьогодні, 24 квітня 2018 року photo_camera 07:35 Яку погоду чекати вінничанам 24 квітня. Прогноз photo_camera 22:32 Чотири пожежні екіпажі гасили загоряння в ТЦ біля Урожаю photo_camera 18:27 «Смачно, дорого, мало»: яким був третій Vinnytsia Food Fest photo_camera 18:08 На Вінниччині виявили наркопритон. Організував його екс-зек 17:58 Зелена миля, нова колія та бізнес-центри. Як змінять проспект Коцюбинського? play_circle_filled photo_camera 16:48 З вінницького аеропорту відкриють два нових рейси. Куди та коли? photo_camera 15:56 Вдала, що мертва. На Вінниччині затримали злочинців, які нападали на пенсіонерів photo_camera 14:30 Петиції: безплатний паркінг, зарядки та проїзд Соборною для електроавтомобілів 12:02 Ансамбль танцю «Болеро» відзначив 15-річчя 11:59 Дощ та похолодання. В Україну завітає атмосферний фронт

Колишній засуджений організував у себе дома наркопритон. Під час обшуку правоохоронці виявили його товаришів “під кайфом”,...

У Вінниці пропонують розвивати електротранспорт. Як саме розповів вінничанин у петиції.  Деталі у матеріалі.  

У суботу, 21 квітня, відбувся Гала-концерт та нагородження учасників Другого Міжнародного  пісенного фестиваль-конкурсу “Золотий...

Вінницькі «полювальники на лисиць» вчергове підтвердили свій високий рівень на чемпіонаті України серед юнаків. Ці змагання...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up