Організатори акції, міжнародний фонд «Відродження» разом з громадською організацією «Профілактично-реабілітаційний центр медико-соціальної допомоги «Злагода», партнерами яких є державні організації, навчально-профілактичні заклади, Снід-центр, Гепатологічний центр, запорукою успішної боротьби з вірусними гепатитами вбачають у об’єднанні зусиль самого населення, фармацевтичних компаній та влади.
- Від влади ми вимагаємо виділення грошей на лікування, тому що лікування цього захворювання - дороге, від фармацевтичних компаній просимо зниження цін. На сьогодні ми добились зниження цін в два рази, і стараємось підвищувати рівень знань населення про шляхи передачі гепатиту та лікуванні цього недугу, - кажуть активісти.
Сьогодні займаються профілактикою гепатиту С, серед населення. Інформують про можливі наслідки хвороби, роздають необхідні для цього брошури. У разі потреби можна поспілкуватись з лікарями. Люди можуть прийти та анонімно зробити експрес тест на ВІЛ та гепатит С. Для цього мають 300 тестів. Скільки людей пройде обстеження – невідомо, втім, зізнаються, за годину роботи медсестра ні разу не присіла.
Також активісти підписують відкритий лист до президента. Його сьогодні й завтра підписують, про всіх областях України. В цьому листі у президента просять більш активно виділяти гроші на програму профілактики вірусних гепатитів.
- Гепатити передаються через кров, так само, як і ВІЛ інфекція. Тобто або через переливання крові, або через шприц, яким колють наркотик, пірсинг, тату, манікюрні салони, в тому числі і статевим шляхом. Тому й методи захисту мають бути такими ж. Треба берегти себе, захищатись у будь-яких ситуаціях, говорить головний лікар вінницького обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом, Ігор Матковський.
Чи треба ходити в манікюрний салон? Треба, але, лікар радить мати свій набір і з ним ходити,щоб не очікувати звідти небезпеки. При Сексуальних контактах використовувати презерватив.
- Такі акції, з одного боку це промоція проблеми, щоб людина просто для себе зупинилась і подбала таким чином про своє особисте здоров’я, з іншого боку, це надання особистої медичної послуги, каже лікар. - Кожного року після таких акцій кілька людей виявляють в себе проблему. Тоді людина знає, що тут отримає консультацію, їй підкажуть, що в такому разі робити далі.
Хвороба виліковна, навіть маючи хронічну форму, треба лікуватись. На превеликий жаль, лікування дороге, але в минулому році вперше держава закупила централізовано ліки для таких людей, в тому числі почали таке лікування і у Вінницькому регіоні.
Це лікування здійснюється через вінницький міський гепатологічний центр, який знаходиться на базі першої міської лікарні.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер