Василь Стус: «Я пишу вiршi i гадаю, що колись то потрiбне буде моєму народовi"

Василь Стус: «Я пишу вiршi i гадаю, що колись то потрiбне буде моєму народовi"
Сьогодні, 15 січня у Вінниці пройшли урочистості до 75-річчя з Дня народження Василя Стуса. У Вінниці є пам'ятик поету, але не так багато вінничан знають, хто ж такий Василь Стус і як склалася його доля.

Василь Стус народився в 1938 році на Святвечір, 6 січня, в селі Рахнівка на Вінниччині. Але його шкільні та студентські роки пройшли серед териконів на Донбасі. Василь Стус був четвертою дитиною Іліни (Олени) Яківни та Семена Дем'яновича Стусів, які в пошуках кращої долі та можливості дати освіту дітям перебралися в Сталіно - нинішній Донецьк. «Пам'ятаю, як сміялися жінки донецького бараку, коли я хвалився, ходячи в довгій сорочечці. "Цю сорочечку мені бабуня пошила з кишеньок", - говорив я, а їм було чомусь відрадно », - описував Василь Стус свої перші враження від робочого міста, куди батьки привезли його дворічним. А вже в п'ять років Василю, якого мама і тато, йдучи на роботу, залишали на господарстві, вдома не сиділося, і він разом із сестрою Марусею почав ходити в школу. Батьки про це дізналися лише з настанням холодів, коли вчителька запитала у матері, чому Василько приходить на уроки босоніж. Мати здивувалася: «Він до школи не ходить, йому ще шести років немає, але газету вже читає. Навіщо ж ви його приймаєте? ». Але вчителька вмовила жінку відпускати Василя на заняття: «Я його старшим ставлю в приклад. Кажу: "Стусік, вийди до дошки". Він тягнеться навшпиньках і пише ...» Незважаючи на бідність родини, Василю пошили костюмчик, справили взуття, і він почав відвідувати школу "законно".
«Голодний я був як пес, - згадував Василь Стус. - Пам'ятаю коржі з макухи, які пекла мама, а в мене від них боліла голова. То був мій 3-й - 4-й клас. Тоді, на тій біді я став добре вчитися. Вже четвертий клас закінчив на "відмінно" і до кінця школи мав похвальні грамоти, на яких в овалах були портрети Леніна і Сталіна. Все дитинство моє було з тачкою. То везли картоплю з поля, то возив вугілля, зібране на териконі. Важко - жили мало не лопаються, а повинен штовхати тачку »... 
 Школу 16-річний Василь закінчив зі срібною медаллю, після чого вирушив підкорювати столицю - вступати на факультет журналістики Київського університету. Але від приймальної комісії почув, що «таких малих не беруть». Пригрозивши Києву ще повернутися, Василь Стус повернувся додому і вступив на історико-філологічний факультет Сталінського педагогічного інституту (пізніше - Донецького педуніверситету). У групі він був наймолодшим. Крім інститутської програми, Стус самостійно вивчив латинь. Відмінно знаючи німецьку, без словника читав Гейне - в оригіналі. А на заняттях відповідав тільки рідною мовою - українською. На останньому курсі педуніверситету Стус відправив у «Лiтературну газету» (згодом «Лiтературна Україна») свою першу поетичну збірку. Передмова до неї написав класик української радянської літератури Андрій Малишко.
У 1963 році молодий поет вступив до аспірантури Інституту літератури АН УРСР. У гуртожитку жили бідно, але весело. Аспіранти слухали «ворожі голоси», вели гострі дискусії на суспільні теми, пили, водили жінок і розповідали політичні анекдоти. Не дивно, що учасників аспірантських посиденьок «взяли на олівець» по першому ж приводу. Ним став донос про існування «антирадянської організації, що має свій пароль». Спеціальна комісія, створена в Академії наук, встановила, що ніякої організації не існує, а за пароль «були помилково прийняті підслухані слова «Покидьок, відкрий!». Але на всяк випадок аспірантам винесли догани... Саме в ті часи Василь Стус зблизився з Іваном Світличним, Іваном Дзюбою, Лесем Танюком, Михайлиною Коцюбинською, Аллою Горською, Євгеном Сверстюком, Василем Симоненком та увійшов до кола українських шістдесятників. У Києві ж Василь зустрів своє кохання і майбутню дружину - Валентину Попелюх. 
Життя Василя Стуса круто змінилося 4 вересня 1965 року, під час безпрецедентної на ті часи публічної акції протесту. У кінотеатрі «Україна» на прем'єрі фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» Іван Дзюба та В'ячеслав Чорновіл заявили про повернення сталінського терору і політичних арештах Івана Світличного, братів Горинів ... В'ячеслав Максимович закликав присутніх встати на знак протесту. Василь Стус схопився з місця першим. «Зараз я звертаюся не до українців, а до тих людей інших народів, які тут сидять: до росіян, євреїв ... - Кричав він під завивання сирени, включеної адміністрацією кінотеатру. - Учора схопили українців - завтра настане ваша черга. Тому допомагайте захищати українців, цим ви виступите не лише за діло правди, але й захистите своє власне завтра, свою свободу». Через два тижні Василя Стуса відрахували з аспірантури «за систематичне порушення норм поведінки» і виселили з гуртожитку.
Влаштувавшись різноробочим в будівельну бригаду, Стус розповів нареченій про сумний зміну свого соціального статусу. «Ну і що, хіба ти після цього будеш іншим?» - Відповіла Валентина. Василь і Валентина розписалися 10 грудня 1965. Через рік у них народився син Дмитро. У січні 1972-го під час обшуку в квартирі Стусів переляканий маленький хлопчик ховався за великим кріслом від страшних дядьків, стріляючи в них з дитячого лука. «Малий, а зрозумів: вороги в хаті», - вже в мордовських таборах розповідав Василь своїм товаришам ... Стус був заарештований за «систематичне виготовлення і розповсюдження документів, що порочать радянський державний і суспільний лад», а у вересні його засудили до п'яти років ув'язнення в таборі суворого режиму і трьох років заслання. На суді Стусу інкримінували, зокрема, вихід за кордоном його віршів, критичну статтю про поета Павла Тичину і розказані в санаторії два анекдоти про Леніна, визнані антирадянськими. У мордовських таборах в серпні 1975 року у Василя Стуса, який страждав на виразку шлунка, трапилося внутрішній крововилив. У ленінградській спеціальній лікарні для ув'язнених йому вирізали дві третини шлунка. «Зробили зеківських шлунок», - похмуро жартував з цього приводу поет. Перед етапом в лікарню йому видали товстий новий бушлат. Стус здивувався, за які ж заслуги його раптом так добре одягають. Звернув увагу на новий бушлат і його побратим В'ячеслав Чорновіл...
У січні 1977 року Стуса заслали в Магаданську область. Там важкохворий поет працював в золотодобувній штольні, під землею. Повернувшись в 1979-му до Києва, Василь Семенович приєднався до Української Гельсінкської групи. На початку 1980 року його знову заарештували, визнали "особливо небезпечним рецидивістом" і засудили на десять років таборів і п'ять років заслання. Сказати останнього слова підсудного не дали. У зверненні академіка Сахарова до керівників країн - учасниць Гельсінкського акта говорилося: "1980 рік ознаменувався в нашій країні багатьма несправедливими вироками і переслідуваннями правозахисників. Але навіть на цьому трагічному тлі вирок українському поетові Василю Стусу виділяється своєю нелюдськістю. Життя людини ламається без залишку - як розплата за елементарну порядність і нонконформізм, за вірність своїм переконанням, своїм «я» ... Вирок Стусові повинен бути скасований ...
Четвертого вересня 1985-го, рівно через 20 років після акції протесту в кінотеатрі «Україна», серце Василя Стуса перестало битися. Це сталося під час сухої голодовки в карцері табору особливо суворого режиму ВС-389/36 у селі Кучино Чусовського району Пермської області. Причина смерті достовірно не відома донині. Поета, який пішов з життя в 47 років, спішно поховали під табличкою з цифрою дев'ять. Через чотири роки прах Василя Стуса та його табірних побратимів Юрія Литвина та Олекси Тихого перевезли в Київ, на Байкове кладовище. 
«Я пишу вiршi i гадаю, що колись то потрiбне буде моєму народовi, — в одному з листів написав Василь Стус матері. — А що мене мучать за них — то що поробиш? Комусь же треба пiдставляти свої плечi. Ось я й пiдставив свої. I мушу триматися».
Після смерті Василя Стуса вийшло дев'ять томів його творів. У 1990 році поет був реабілітований, а в 2005-му йому присвоїли звання Героя України. 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (9)
  • Anonymous
    "Але його шкільні та студентські роки пройшли серед териконів на Донбасі" То якого ... ви носитесь з ним,як дуень з писаною торбою?
    Anonymous reply Anonymous
    читач, май повагу, ..чи всі українофоби такі?
    Anonymous reply Anonymous
    До чого мати повагу? Чи до кого...
    Anonymous reply Anonymous
    Так он оказывается поэт. Ну и? Что он такого сочинил?
    Anonymous reply Anonymous
    Стус для умных писал, о свободе, Ты читай Пушкина - у него на могильном памятнике звезда давида, тебе будет приятно.
    Anonymous reply Anonymous
    Однажды Чукча принес в редакцию свой роман. Редактор прочитал и говорит: — Понимаете ли, слабовато… Вам бы классику читать. Вы Тургенева читали? А Толстого? А Достоевского?… — Однако, нет. Чукча — не читатель, Чукча — писатель.
    Anonymous reply Anonymous
    от вже телепень
    Anonymous reply Anonymous
    М-да. Маразм крепчает!
    Anonymous reply Anonymous
    Придурок detected
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 На Вінниччині посівна в розпалі: кукурудза, соняшник і гречка вже в землі 19:45 У Бабині на Вінниччині колишній палац Ярошинських перетворили на житловий будинок 19:27 Змагання присвятили Назарію Гринцевичу із позивним «Грєнка» та іншим загиблим «азовцям» photo_camera 18:17 Поблизу села Щітки сталася серйозна аварія. Водій ВАЗу загинув, ще п'ятеро — травмовані play_circle_filled Від читача 14:59 Регіональний форум «10 років. Пробація – майбутнє зараз» у Вінниці 18:03 Травень ллє дощем, а влітку — спека до +40°C: синоптики попереджають про погодні гойдалки 17:10 «Справжній патріот і тато з великим серцем»: у Сокільці попрощалися з Героєм Костянтином Плахотніком 16:03 У Подільському онкоцентрі відкрили нове онкогематологічне відділення 15:05 У Вінниці презентували поштову марку на честь українських матерів 14:09 Вінницькі рятувальники вдосконалюють навички розмінування з дронами 13:13 Сплав на каяках, йога та велопробіг: безплатні заходи у травні для ветеранів та їхніх родин 12:22 У Могилів-Подільському районі сімейна сварка ледь не закінчилась трагедією play_circle_filled 11:56 АРМА шукає управителів для двох спиртзаводів Жеваго на Вінниччині: хто зможе взяти на себе активи? 11:25 Під час пиятики в Шаргороді чоловік побив знайомого ногою по голові 11:11 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає 09:55 Книжковий фестиваль у Вінниці: що пропонує VinBookFest play_circle_filled 09:15 Травень - місяць обізнаності про меланому: чому варто обстежити родимки і де це зробити у Вінниці (партнерський проєкт) 08:52 У Вінниці попрощаються з полеглим воїном Юрієм Білим 08:12 Сьогодні Всесвітній день руху для здоров’я. Історія, заборони та прикмети 10 травня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up