Сьогодні, 30 грудня, 314 років тому вийшов указ про святкування Нового року 1 січня

Сьогодні, 30 грудня, 314 років тому вийшов указ про святкування Нового року 1 січня
До XV століття на Русі Новий рік починався 1 березня. У XV столітті Новий рік був перенесений на 1 вересня, і лише в 1699 році Петро I видав указ, яким наказав вважати початком року 1 січня.

Указ російського царя Петра I наказує з 1700 року вважати роки від Різдва Христового, а Новий рік відзначати 1 січня. У цьому ж указі говорилося: "За знатним і проїжджими вулицями, біля воріт і будинків, учинити деякі прикраси з древ і гілок соснових і ялинкових ялівцевих".
Саме з тих пір пішли новорічні російські ялинки. Вважається, що до нас цей звичай прийшов із Німеччини разом з іншими новаціями Петра Великого. Щоправда, спочатку ялинки ставили тільки на вулиці. У будинках вони з'явилися лише в середині XIX століття.
І спочатку в Росії ялина була символом Різдва Христового, а не Нового року. Так було до початку Першої світової війни, поки Святійший Синод не заборонив «німецьку традицію».
Влаштовувати ж новорічне застілля біля вбраної  ялинки стали лише за радянських часів у 1950-і роки.
Сам ритуал зустрічі Нового року має давнє походження. Але в давні часи рубати живе дерево було не можна, зрізали лише гілля.
У стародавніх кельтів ялина вважалася магічним деревом. Вважали, що в самій могутній ялинці жив лісовий дух, від прихильності якого залежав добробут людей.
Щоб домогтися його розташування, в дні зимового сонцестояння стародавні кельти збиралися перед ялиною, в якій, на їх розсуд, мешкало лісове божество. Духу приносилися людські жертви, пізніше їх замінили жертвопринесенням тварин. Ялина обмазували кров'ю, а нутрощі жертв розвішували на гілках. З часом духів стали задобрювати шматками хліба і яблуками ...
Ось така передісторія у традиції прикрашати новорічні деревця ялинковими іграшками.
Стародавні люди, домагаючись розташування божества, сподівалися, що в новому році воно буде до них прихильніше, ніж у попередньому. У цьому відношенні ми мало чим відрізняємося від предків, вдаючись до різних хитрощів і магічним хитрощів напередодні Нового року.
У старовину зима пов'язувалася зі знаком Сатурна. Саме Сатурн спочатку зображувався з косою в руках у вигляді сивобородого старого. Сатурн керував смертю, і ялина теж погоджувалася з нею. А прототипом Снігуроньки вважається незаймана, яка приносилася в жертву Сатурну.
Відповідно до древніх ритуалів Дід Мороз (Великий Старець Півночі) не дарує подарунки, а навпаки, збирає з людей податки. Щось типу сучасної податкової інспекції - приходить Дідусь в будинок і говорить: "Ви в минулому році не доплатили, хлопці ..."
На щастя, нинішні свята сильно відрізняються від ритуалів давнини. Ми можемо спокійно порадіти бою курантів, падаючому з неба снігу, запаху хвої і блиску феєрверків під пісеньку "У лісі народилася ялинка"

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
15:50 Найцікавіші відео про Вінницю. Яким наше місто бачать у різних популярних проєктах? play_circle_filled 15:24 До лав Небесного війська приєднався Геннадій Шуліков з Вінниччини 14:12 Уродженця Вінниччини генерала Олександра Яковця призначили головою Адміністрації Держспецтрансслужби 12:42 Наркозбувачка з Вінниці знову попалась на зберіганні наркотиків у великих розмірах photo_camera Від читача 13:03 EPAM Україна та ГО «Загартовані серця» передали Силам оборони 100 автомобілів 11:47 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає photo_camera 11:23 Під час масованої ракетної атаки ворог серйозно пошкодив обладнання на чотирьох ТЕС 10:21 В останню земну путь вінничани проводжатимуть Костянтина Шушкова 09:07 Сьогодні відзначають Всесвітній день ветеринара. Історія, заборони та прикмети 27 квітня 20:44 Вінницькі гімнастки підкорили Грузію. Привезли 21 нагороду з «Keti Cup Tbilisi» photo_camera 20:29 Родичі та бізнес-партнери у вінницьких МСЕК: знайшли багато цікавого в деклараціях членів комісій 19:35 «Ми гідно робимо свою роботу». Про історію та випробування війною Ладижинської ТЕС 18:45 Класична, сирна, шоколадна. Знані вінничани діляться рецептами великодньої паски та хліба photo_camera 18:10 Оригінальні автозапчастини від провідних виробників тепер доступні для вінничан (Новини компаній) 18:09 У Вінниці виділять 21 мільйон гривень на потреби Захисників та Захисниць 17:48 Шукає ту, яку ніколи не цілував. Вони обоє із Джурина: хвилююча історія двох наших земляків 17:32 Як вінничанам з хронічними захворюваннями безплатно отримати ліки 17:00 Афіша Вінниці. Де і як відпочити дітям і дорослим на вихідних 27 та 28 квітня 16:35 Охорона та безпека під час війни: вінницькі охоронні фірми, сигналізація та відеонагляд (партнерський проєкт) 16:33 В останні дні квітня на вулицях біля Київського мосту обмежать рух. Яка причина та скільки це триватиме
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up