Вчора, 13 листопада, на Європейській площі пройшло відкриття виставки «За нашу і вашу свободу. Польсько-український союз 1920 року. Братство зброї перед лицем більшовицької агресії».
Виставка присвячена 100-річчю Варшавської битви та спільній боротьбі Армії Української Народної Республіки і Війська Польського проти більшовицької агресії. У ній представлено долю політичного та військового співробітництва Юзефа Пілсудського та Симона Петлюри.
На відкритті зібрались кілька десятків людей. Більшість з них є етнічними поляками, громадянами Польщі або ж тими, хто цікавиться цією країною.
— Ми прийшли на свято країни, в яку ми плануємо незабаром переїхати, — розповідає Ольга. — Беремо участь в усіх подібних заходах, щоб привчитися до культури Польщі, щоб дізнатися, як поляки жили колись і як живуть тепер.
Ольга говорить, що її діти закінчують навчання у школі, після чого планують вступати в польські університети. Це й стало головною мотивацією до переїзду.
— Діти вчать мову вже давно, а я лише нещодавно почала її вчити, — продовжує жінка. — Минулого року ми відвідали різні міста цієї країни. Знайомилися з її побутом, людьми. Нам дуже там сподобалося.
Крім спілкування одне з одним, присутні не забували про символіку сусідньої країни, тому майже в кожного був у руках або невеликий прапор Польщі, або прикріплений шпилькою до одягу значок, оформлений польськими національними кольорами.
— Тут зібралися члени різних організацій, які творять маленьку Польщу всередині Вінниці, — говорить етнічна полячка і засновниця центру розвитку та партнерства «Полонія» Марія Козирська-Мазур. — Ми святкуємо День Незалежності. Хоча ми є громадянами України, для нас все одно цей день дуже важливий. Польщі 123 роки не існувало на мапах, але культура та мова передавалися з покоління в покоління і таким чином збереглися. Цень день для поляків є символом боротьби і любові до своєї Батьківщини.
Присутні багато співали. Здебільшого, це були патріотичні пісні. Виконували їх учасники вокальної студії Impreza, а всі інші час від часу до них приєднувалися.
— Це була пісня Першої бригади польських вояків, які приймали участь в здобутті Польщею незалежності під час Першої Світової війни, — пояснює Марія Козирська-Мазур. — Для нас ця після символічна. Її знає кожен поляк.
Вчителька та виконавиця пісень Лілія Соколовська також говорить, що свято Незалежності для неї є дуже важливим.
— Я українка, але маю польське коріння. У 1938 році тут були вбиті мої прадіди, лише тому, що вони були поляками. Ми маємо жити сьогоденням, але пам'ятати про те, що було колись, робити висновки і вчити дітей бути патріотами, — говорить Лілія.
Відвідати виставку на Європейській площі можна буде впродовж двох тижнів.
Читайте також:
Від електронних табло до сидінь у трамваях: зібрали «промахи» вінницької інфраструктури. Частина 2
«Уряд просто вбиває гастро-бізнес»: вінницькі ресторатори про карантин вихідного дня
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер