Лише на сміттєзвалищі у Стадниці, що під Вінницею, шари сміття досягають 25 метрів. За десятки років вони стали справжніми родовищами метану. Саме через накопичення цього газу полігони час від часу починають горіти. Сайт «Сегодня» розповідає як німецький інвестор Йорг Майсснер зумів підкорити газ та робити гроші зі сміття.
Йорг приїхав в Україну з Тюрінгії (федеральна земля в Німеччині), де він добував понад 30 років біогаз та виконував рекультивацію полігонів.
Маючи досвід, чоловік приїхав у Вінницю в 2008 році. У місті живе понад 360 тисяч людей, які щорічно виробляють 150 тисяч тонн сміття. Сміттєсортувальна станція відсіює 20% сміття на вторинну переробку, а 80% — залишається на полігоні. З них 40% — це органіка.
— Нам запропонували відбирати газ з тіла полігону. Тоді Стадниця часто горіла. Ми побудували систему збору газу і з того часу пожеж практично не виникало. Для навколишніх сіл це теж було полегшенням, тому що того запаху і диму вже не було, — каже Йорг Майсснер.
Для видобутку газу в покладах відходів пробурили 31 свердловину на глибину 35-40 метрів. По трубах газ викачується компресором і одразу спалюється на міні-ТЕС. Електрика продається в мережу за зеленим тарифом. Електроенергія відразу відводиться через трансформаторну станцію в загальну електромережу.
— Схожий полігон вимагає від 50-60 років, щоб газ повністю відібрати. Але в Україні досить складно вести такий бізнес. Перша проблема — корупція. Друга — фінансування подібних проектів і співпраця з іншими інвесторами. Щоб інвестувати в такі проекти, потрібен партнер. Найчастіше це комунальні підприємства або місто. На жаль, адміністрації міст настільки корумповані, що вони не готові до співпраці подібного роду, — каже Йорг Майсснер.
Журналіст і блогер Денис Казанский розповідає, що прибуток станції в Стадниці складає 10-11 мільйонів гривень на рік, з яких вінницька казна отримує понад 2 мільйона гривень.
Подібні станції вже існують в Україні — у Полтавській, Київській, Дніпропетровській, Житомирській областях, проте цей екологічний бізнес тільки починає набирати обертів в Україні.
Читайте також:
Фото в матеріалі: Виталий Андроник для segodnya.ua, vmr.gov.ua
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер