Відлуння Чорнобиля. Ліквідатор без шансів на пільги

Відлуння Чорнобиля. Ліквідатор без шансів на пільги
Вінничанин під час ліквідації Чорнобильської аварії заробив на свою голову купу болячок і проблем. А тепер Михайло ніяк не може довести, що він там працював через…коректор. Право на пільгу хоче довести у Верховному суді

До редакції звернувся 49-річний вінничанин Михайло Пенькний. Чоловік з 2002 року намагається отримати чорнобильське посвідчення, і все безрезультатно.

У 1986 році Михайло працював на автобазі Облводгоспу шофером. У зону відселення чоловіка відрядили з 31 липня по 28 серпня. Михайло та його колеги займалися бурінням свердловин і прокладанням труб у селі Діброва. Цей населений пункт є зоною особливого контролю та входить до третьої зони небезпеки.

– Майже всі, з ким ми там були, давно і без проблем отримали посвідчення. Навіть ті, хто працював у Діброві менше, ніж я. мені ж спершу відмовили через те, що у документі про відрядження коректором було виправлено дати,  – розповідає Пенькний.

Відео дня

Чоловік пояснює, що в той час, коли видавали довідку, технології не дозволяли виправити помилку інакше. І вона стала фатальною. Тепер Михайло не вилазить із судів та Департаменту соціальної політики.

За злою іронією долі, довідки про відрядження у Діброву в архівному фонді тамтешньої сільської ради не збереглися. Про це сказано у довідці, яку Пенькний отримав у Поліській держадміністрації Київської області. Але чоловіка це не зупинило. У 2014-му він зібрав усі наявні і можливі документи, свідків, і вкотре подався до Вінницького міського суду.

 Там він пояснив, що направлення у відрядження та накази про перебування там втрачені без його провини і не підлягають відновленню. Але суд прийняв до уваги інші докази. Зокрема, запис у трудовій книжці, довідку автобази Облводгоспу про відрядження та список ліквідаторів аварії від Вінницької автотранспортної бази. Всіх заплутав лист Управління у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Адже ще у 2002-му, посилаючись на виправлення у наказі Облводгоспу, управління визнало безпідставним віднесення Пенькного до числа ліквідаторів.

RIA поспілкувалася з судовими свідками у справі Михайла. Ці люди були з ним у Діброві, там вони разом займалися будівельними роботами.

– Я був у Чорнобильській зоні з травня 86-го аж по 87-й рік. Маю другу категорію, щоправда, оформив її ще у 90-х роках у Києві. І то, на підставі робіт у селі Весняному, бо документацію по Діброві спеціально знищили. Тогочасні керівники Облводгоспу – Корчак, Бойко, – собі посвідчення зробили і зараз живуть спокійно. А Михайло справді працював там довгенько, точно більше двох тижнів,  – говорить Микола Камінний.

Він додає, що Пенькний справді працював там водієм вантажівки і перевозив труби для водогону. Його слова підтверджує ще один ліквідатор аварії другої категорії Сергій Стасюк. Він також ходив з Михайлом на суд. Свідки кажуть, що багато хто з їхніх тодішніх колег не зміг підтвердити перебування у зоні відселення через знищену з невідомих причин документацію.

Але на цьому судовому засіданні все мало б стати на свої місця. Суд тоді вирішив задовольнити заяву Пенькного і встановити, що він дійсно був у Діброві і ліквідував наслідки Чорнобильської аварії.

– Після цього я пішов у Департамент соціальної політики, щоб мені видали посвідчення. Вони відправили документи на Київ до Комісії зі спірних питань. Відповіді довго не було. І на початку цього року мені сказали, що заяву повернули без розгляду. Не розумію, як це. Є ж рішення суду, а вони мені знов – «нема підтверджень». Нібито мене туди відрядили для житлового будівництва, а не для санітарної обробки та дезактивації техніки. То чому ж іншим посвідчення дали, вони ж там робили те саме, що й я, – каже Михайло.

За роз’ясненнями ми звернулися до Департаменту соціальної політики Вінницької ОДА.

– Річ у тім, що село Діброва не вважається зоною відчуження. Там були розташовані пункти дезактивації техніки та санітарної обробки. Пенькний надав документи про відрядження, тобто він там певний час жив і їздив на роботу. Але необхідних для посвідчення документів у нього немає. Потрібна довідка, що він працював на дезактивації,  – говорить головний спеціаліст відділу соціального обслуговування Наталя Кошелюк.

Про це чув і сам Михайло, але не погоджувався. Показав відомості, згідно з якими Діброва належить до третьої зони небезпеки і довідки про зарплати. На період робіт у зоні вони підвищені. Це, на думку чоловіка, слугує ще одною підставою для видачі йому посвідчення. Але в суді виявили, що ця довідка – незавірена ксерокопія, до того ж, тут теж є розбіжність з оригінальними документами Облводгоспу.

В Апеляційному суді Пенькному відмовили. Останньою спробою добитися свого було засідання у міському суді 22 вересня. З цього теж нічого не вийшло. Михайло знову хотів йти на апеляцію, але його відмовив адвокат. Каже, сенсу ходити по судах немає, бо є постанова Верховного Суду. У ній йдеться про те, що видача чорнобильських посвідчень можлива лише за наявності необхідних документів, і рішення суду аж ніяк не може вплинути на позитивне вирішення цього питання.

– Верховний Суд визнав незаконною видачу посвідчень за рішеннями суду. Ми намагалися піти іншими шляхами, але ж документів потрібних справді немає. Суддя навіть закрила очі на те, що у 86-му не було коректорів, на виправлення усі теж не зважила. Але суті це не змінює – шансів практично нема. Я відправив запит у Поліську райдержадміністрацію, якщо вони не підтвердять, що Діброва – то зона відчуження, не можемо розраховувати на бажаний результат. Хоча й дуже шкода його – він же справді там був. Якби раніше зайнявся цією справою, може, проскочив би, бо багато хто зробив собі посвідчення до змін у законодавстві. А йому просто не пощастило, – говорить останній адвокат Михайла Василь Деркач.

Сам Пенькний каже, вже стільки вистраждав, що зупинятися не буде. Він вже двічі лікував зараження крові – за його словами, заробив його у Чорнобильській зоні. А що далі? Михайло збирається звернутися у Верховний Суд України з надією все ж таки отримати те, що вже давно могло б давати йому пільги – омріяне чорнобильське посвідчення.

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (5)
  • Дарья

    Невже це омріяне посвідчення того варте, щоб стільки пробігати по цим судам, витрачати стільки часу та нервів.
  • Анонім

    Діброва Поліського р-ну це зона безумовного відселення, а не зона відчуження. немае в нього виїздів у 30 км зону, а ле ду хочеться статус
  • Анонім

    Ліквідатори- це ті кого призивав військомат, які були безпосередньо біля взірваного реактора. А всі їнші - то прилаштуванці і шлепери.
  • Анонім

    Всі села, які належать до зони відчудження можна подивитись в любий час, всі вони  є в інтернеті, або попросити ту-ж Наталю Кошелюк, щоб вона показала, і нічого не потрібно  чекати. Але дивлячись на нього, не скажеш що він має купу болячок, можливо надуманих. Працювати потрібно, а не шукати халяву.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 ТОП важливих новин на «20 хвилин» від 29 квітня до 6 травня, які ви могли пропустити play_circle_filled 20:23 Учні сьомого ліцею на благодійному ярмарку зібрали 140 тисяч гривень на безпілотники для ЗСУ 19:42 ІТ-компанія допомагатиме Подільському зоопарку піклуватися про оленів, коней та орланів photo_camera 19:03 У Вінниці відзначатимуть 160-річчя Михайла Коцюбинського. Що саме запланували? Від читача 15:59 Командир батальйону полку ССО «Рейнджер» розповів про службу у спецпідрозділі 18:15 Субсидії на неопалювальний період: хто отримає автоматично, а кому треба переоформити 17:06 Оля Полякова долучилася до благодійного вечора, де зібрати сім мільйонів на потреби ЗСУ 16:10 Вакцина проти COVID від AstraZeneca може викликати тромби 15:10 Можливі зміни: дати останніх дзвоників та екзаменів у 2024 році 14:30 «Найголовніше, за що ми молимося — за нашу Перемогу». У храмах Вінниці відзначають Великдень play_circle_filled photo_camera 14:25 Українські майстри розписали 800 писанок і встановили рекорд photo_camera 13:13 Нові сектори з пенсійних питань для МВС у трьох областях: де їх знайти 12:34 Суд виніс вирок драгдилеру, який постачав наркотики до колонії 12:05 Вінниця чудотворна: розповідаємо про місця сили, де трапляються дива 11:17 Скасування ‎статусу обмежено придатний. Що потрібно знати призовникам 10:25 «Пироговський пікнік» у Вінниці буде з благодійністю, майстер-класами, фудкортом (ПРОГРАМА) photo_camera 10:11 Вигідно відкласти пенсію. Як українське законодавство стимулює працювати довше? 09:48 рф завдала 5 ракетних, 69 авіаударів і 74 обстріли з систем залпового вогню. Є жертви серед цивільних 09:34 Першокласники 15-го вінницького ліцею завітали до рятувальників photo_camera 09:07 Діти-переселенці отримали тисячу ортопедичних рюкзаків з канцтоварами
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up