Сьогодні, 2 лютого, відзначають День Бабака. Але це свято пов’язано не тільки з «висмикуванням» сонної тварини з її нори, але й ще однойменний фільм, в якому грає Білл Мюррей.
Коротко: головний герой — телеведучий Філ Коннорс — з року в рік їде в містечко Панксатон, щоб побачити як будять бабака Філа. Проте, одного разу, коли він провів 2 лютого на святі, Коннорс не прокидається 3 лютого, а потрапляє знову на день бабака.
Навколо героя Білла Мюррея нічого не змінюється: ті ж самі будинки, ті ж люди. І от звідси аналогія з деякими будинками у Вінниці, що так само застрягли в петлі часу. Ці «німі свідки», щодня дивляться на вінничан, майже не змінюючись: занедбані і у всіх на виду. «20хвилин» подивилися, що з цими об’єктами, щоб показати їх своїм читачам.
«Мавзолей»
Торгові площі, підземна автостоянка на 118 авто, spa-центр та бутіки — саме це повинно мало бути в збудованій частині перед Універмагом, що на Гагаріна. Проте, будівництво, що розпочалося ще в 2007 році, досі не завершили. Вже багато років цей довгобуд містяни називають «Мавзолеєм».
На його верхній частині кілька фонтанів та півсфера, як в київському торговому центрі «Глобус». А нижні рівні — перетворилися на звалище. Навіть реконструкція площі Гагаріна, про яку говорили, що це «заради того, щоб запустити Мавзолей Продіуса» — не розірвала символічну петлю.
«Промінь»
Йдемо далі по Соборній та на очі попадає багатоповерхова будівля, що закрита риштуванням. Туриста, що вперше у Вінниці, ця будівля мабуть трохи здивує. Але вінничани вже звикли бачити дім в такому образі… протягом останніх 16 років.
Орендар — директор ТОВ «Оспром» Олександр Семенков — отримав будівлю в оренду в обласної ради ще в 2001 році. Із зобов’язанням капітально відремонтувати. Проте, цього досі не сталося. З 2007 року будівля взагалі не змінилася. На відміну від намірів орендаря, який хотів спочатку продати колишній прибутковий будинок («Промінь») за 15 мільйонів гривень на сайті оголошень OLX. А минулого року — купити в облради цей дім вже за 20 мільйонів. І поки досі йде вирішення майнових прав, будинок руйнується.
«Росія»
Кінотеатр на 1200 (!) місць був збудований ще в 60-х роках минулого століття. Аби потрапити на вечірній сеанс, глядачі купували квитки ще вранці. Але зараз він справляє жахливе враження: побиті вікна, дірки в стінах. Хоча в приміщенні все ж «жевріє» життя: на першому поверсі є магазин із товарами для утеплення та інших енергоефективних заходів. А з іншого боку працює ресторан «Підкова».
Читайте також: Історія найбільшого вінницького кінотеатру «Росія», який перетворили на ресторан
У 2014 році «Росію» хотіли відновити власними силами громадські діячі
І навіть влітку 2015 року провели тут виставку «Над Богом». Але розмови про те, що робити із «Росією» — арт-галерею, кінотеатр, Експоцентр чи просто змінити назву — поки що залишаються розмовами. Величезний кінотеатр понад 20 років тільки обростає новими графіті.
Розбита пошта
Закинута будівля пошти, по вулиці Симона Петлюри (колишня Чкалова — авт.) — пам’ятка архітектури місцевого значення. Взимку минулого року небайдужі вінничани розмістили петицію на сайті електронних зверненнь із пропозицією — відреставрувати будівлю.
Проте, тоді мерія відповіла, що дім знаходиться на балансі обласної архітектури, і винаймає об’єкт Вінницька торгово-промислова палата. Тому не було законних підстав почати ремонтувати дім.
А пошта цього дуже потребує: голі, обшарпані стіни; пруття замість вікон, розбита цегла. Навколо пусті пляшки, шприці. Таке враження, що дім в будь-який момент може рухнути під землю. А по сусідству житловий будинок, що «заколений» із занедбаним
Вінницька Вежа
Башта на Європейській площі була свідком багатьох подій минулого століття. У свій час вона мала різне призначення: була водоводом, наглядовим пунктом, пожежною станцією та навіть гуртожитком для працівників Водоканалу. За цей час вона майже не змінилася.
На відміну від інших об’єктів у місті, які знаходяться в символічній петлі часу, Башту, мабуть, і не треба взагалі ремонтувати чи перефарбовувати. Вона є одним з найяскравіших прикладів спадщини архітектора Григорія Артинова.
Післямова
Чи зможуть будинки вирватися з “петлі часу”? Чи настане для них “3 лютого”, як для телеведучого Філа Коннорса, який після багатьох спроб нарешті звільнився від “Дня бабака”? Це достеменно невідомо.
«20хвилин» розуміють, що це далеко не всі будинки-обшарпанці у центрі міста. Та ще є багато на околицях. Пропонуємо читачам доповнити цей список в коментарях.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Задунайский Торонтуй
Поліна Купрійчук
Поліна Купрійчук