Дачі можуть стати місцем офіційним проживання. Тут можна буде прописатися. А значить - отримати медичну та соціальну допомогу, або ж, принаймні, пошту...
В парламенті з'явився новий законопроект, поданий депутатами-регіоналами, яким пропонується будиночки та будинки на садових та дачних ділянках прирівняти до повноцінного житла, та дозволити людям оформляти у них місце реєстрації проживання.
Пропишуть усіх
Якщо законопроект приймуть - ріелтори прогнозують зростання цін на таку нерухомість, а політики - зайві голоси на користь провладної партії. Адже можливість прописки на дачі - дає ще й право голосу за місцем реєстрації.
У пояснювальній записці до законопроекту зазначаэться, що реєструватися можна буде в кожному «придатному для життя» приміщенні - будь то садовий будиночок, дача або невеликий котедж в передмісті, який поки не отримав фактичної адреси (замість нього такі будиночки часто мають просто порядковий номер у складі дачного кооперативу).
Ціни вгору
Сьогодні вартість дачних ділянок під Вінницею разом з невеликими будиночками, площею до 40 метрів квадратних, складає в середньому 11 до 23 тисяч доларів. Ціна на більші будиночки може сягати усіх 30 тисяч доларів. Усе залежить від району, площі земельної ділянки, наявності комунікацій та власне стану нерухомості.
Наприклад, зараз на дачу в 60 метрів квадратних на третьому кілометрі Барського шосе, з п'ятьма сотками просять 25 тисяч доларів. За 23 тисячі продають двоповерхову «коробку» в селі Пирогова. А за дачу сім на сім метрів в Сальнику - хочуть вісім тисяч.
- Якщо на дачі з'явиться можливість реєстрації - це неодмінно підштовхне ціни на таку нерухомість вгору. Особливо ціни можуть зрости на перших порах, а потім поступово зрівняються з аналогічними - не дачними пропозиціями, - каже директор агентства нерухомості «Альфа» Роман Козловський. – Сказати, наскільки саме можуть підвищитися ціни - важко. Все залежатиме від конкретного об'єкту. Крім того потрібно розуміти, що є різниця - купити будинок в селі, де в «загрузку» і де мінімум 20 соток землі, чи дачний будиночок - де земельна ділянка значно менша.
- Зараз багато людей будують на такій землі житло, в якому живуть постійно, - каже голова ради Ріелторської палати України Олександр Бондаренко. - Думаю, що прийняття закону може вплинути на вартість дачних ділянок у великих містах або в безпосередній близькості від них. Однак ця зміна не буде суттєвою або ціноутворюючим. Адже на вартість землі впливає безліч факторів, і можливість прописки - лише один з них. Ризикну припустити, що зростання цін саме на земельні ділянки в безпосередній близькості від міст зросте не більше ніж на 20%. І то більше за рахунок того, що спроститься оформлення документів на них.
Довідка
У 2003 році уряд скасував прописку, яка була введена в 30-х роках в Радянському Союзі. Проте, на практиці, це виявилося повною формальністю. Відмінену прописку просто замінили на реєстрацію.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер