Ціни на гуртожитки можуть зрости: що кажуть у вінницьких вишах і в якому вони стані сьогодні

- Ціни на студентські гуртожитки можуть зрости вдвічі — такий крок обговорюють у міністерстві освіти.
- Українські університети підтримують ініціативу, адже нинішні тарифи не покривають витрат на утримання приміщень.
- Що з цього питання думають у вінницьких вишах, який стан гуртожитків на сьогодні і чи готові вони до підвищення цін — дізнавалася журналістка «20 хвилин».
Студентів українських вишів може очікувати підвищення вартості проживання в гуртожитках приблизно вдвічі. Про це повідомляє Економічна правда.
У закладах вищої освіти пояснюють, що чинний тариф у розмірі 40% від академічної стипендії (800 грн) не покриває навіть базових витрат. Ціна проживання в гуртожитках регулюється на законодавчому рівні та визначається спільним наказом Міністерств освіти, фінансів і охорони здоров’я.
За словами представників університетів, ця сума покриває у кращому разі 70–80% витрат на утримання гуртожитків, а решту виші змушені компенсувати зі своїх бюджетів. Через інфляцію купівельна спроможність цих коштів знизилася майже вдвічі.
В університетах зазначають, що неодноразово зверталися до Міносвіти щодо перегляду вартості проживання. У міністерстві визнають, що це питання потребує вирішення, що підтвердили й співрозмовники ЕП в Міністерстві освіти і науки України. Там визнають необхідність підвищення граничної ціни на проживання.
Водночас керівництво університетів очікує негативної реакції студентів у разі впровадження такого рішення.
Що думають у вінницьких вишах?
Журналістка «20 хвилин» звернулася до керівництва вінницьких університетів із запитанням, чи планується підвищення вартості проживання в гуртожитках, і як вони ставляться до такого кроку.
Коментар ВНТУ
Проректорка з наукової роботи Вінницького національного технічного університету Ірина Єпіфанова підтвердила:
— Дійсно, нинішня вартість проживання в гуртожитках не покриває всіх витрат на їх утримання, комунальні послуги та ремонти. Наразі держава обмежує максимальний розмір плати — вона не може перевищувати 40% від академічної стипендії. Реальні витрати набагато більші, і різницю університет змушений покривати з власного бюджету.
На запитання, чи підтримують ідею підвищення вартості, Єпіфанова відповіла:
— Якщо держава ухвалить рішення про підвищення граничної плати, це було б доцільно. Це дало б змогу спрямовувати більше коштів на ремонти та покращення умов проживання студентів. Ми не говоримо про суттєве підвищення, а хоча б про таке, що дозволить покривати базові витрати.
Проректорка зізнається, що розуміє, що студенти можуть поставитися до цього з певним негативом. Але впевнена, якщо вони побачать, що кошти йдуть на реальні покращення — наприклад, капітальні чи поточні ремонти, — це може змінити ставлення.
Коментар ДонНУ
Ректор Донецького національного університету імені Василя Стуса Ілля Хаджинов зазначив, що попри відсутність власних гуртожитків (університет їх орендує), це питання їх теж стосується.
— Треба дивитися на ситуацію і з боку споживача, і з боку надавача послуги. Споживачеві, звісно, не подобається, що ціна зростає. У даному випадку я перебуваю саме в цій ролі — як споживач, адже ми відшкодовуємо вартість проживання в гуртожитках дітей-сиріт — наших здобувачів, — говорить ректор. — Але якби в мене були власні гуртожитки, я розумів би причини підвищення ціни: дорожчають комунальні послуги, підвищується вартість утримання, хоча зарплати обслуговуючого персоналу залишаються на тому ж рівні. І з цього боку я підтримую таке рішення, адже воно дозволяє забезпечити належний рівень надання послуг. Саме в цьому контексті я ставлюся до цього позитивно.
Коментар ВДПУ
Проректорка Вінницького державного педагогічного університету Людмила Бровчак повідомила, що питання підвищення вартості проживання в гуртожитках в університеті поки що не обговорювалося.
— У нас чітко визначено нормативний відсоток, який ми можемо стягувати за проживання, і ми не маємо права його перевищувати, адже студенту має залишатися частина стипендії на інші витрати, — пояснила проректорка. — Ми, навпаки, дбаємо про студентів і зацікавлені в тому, щоб у них залишалося більше коштів на життя, бо тоді спокійніше й студенту легше буде навчатися. Особливо з огляду на те, що серед наших студентів є багато внутрішньо переміщених осіб, багатодітних і малозабезпечених. Тому наразі питання підвищення оплати за гуртожитки не стоїть.
Водночас Людмила Бровчак нагадала, що у гуртожитках університету й досі проживають внутрішньо переміщені родини, з яких плата не стягується.
— Що буде в майбутньому — складно передбачити. Якщо, наприклад, зросте стипендія, тоді відповідно може змінитися і дозволений відсоток оплати. Але на сьогодні жодних змін не планується, — зазначили в університеті.
Таку ж саму відповідь отримали і в приймальні Вінницького національного аграрного університету, там запевнили, що підняття ціни не передбачається.
Журналістка «20 хвилин» також зв'язувалася з ректоркою Вінницького національного медичного університету Вікторією Петрушенко. Оскільки пані Вікторія у відряджені, вона повідомила, що надасть нам відповіді у вільний час. Як тільки їх отримаємо, то додамо до матеріалу.
Який стан гуртожитків Вінниці?
Одночасно з тим, не можна опускати момент зі сьогоднішнім станом гуртожитків. Багато у розмовах підмічали,що часто це підняття не так допоможе покращити умови проживання, як допоможе як мінімум тримати його на рівні і не дати йому падати. Оскільки на сьогодні виші вимушені часто зі своїх бюджетів покривати деякі витрати.
Журналістка «20 хвилин» ще восени минулого року звернулася до п’яти вінницьких університетів — ДонНУ, ВНАУ, ВНМУ, ВДПУ та ВНТУ — із проханням прокоментувати стан гуртожитків.
Відповіді надали лише два заклади вищої освіти: Вінницький національний аграрний університет та Вінницький національний технічний університет.
Інші виші проігнорували офіційні запити.
У відповіді ВНАУ зазначено, що на території закладу розміщено три гуртожитки (№2, №3, №4), у яких проживають студенти. Один із них (№3) із 2022 року передано Харківському національному університету внутрішніх справ, і там наразі проживають курсанти цього вишу.
«Санітарні умови — у належному стані. Починаючи з 2014 року, як державному університету, що фінансується з держбюджету, закладу не виділяли коштів на ремонт гуртожитків, закупівлю ліжок, матраців, тумбочок, електроплит тощо. Ремонтні роботи виконуються завдяки тісній співпраці інститутів і факультетів університету зі стейкхолдерами», — зазначено у листі.
У гуртожитках, як запевняє адміністрація, забезпечено подачу холодної та гарячої води, а також опалення. Під час канікул міські служби проводять санітарні обробки приміщень.
«Наразі силами студентів і всього колективу університету докладаються всі зусилля для фінансового та матеріального забезпечення волонтерської діяльності для потреб Збройних сил України», — написали у відповіді.
Фото гуртожитку ВНАУ редакції надали студенти:
У ВНТУ є п’ять гуртожитків, у яких проживають студенти. Університет повідомив, що в гуртожитках проводяться планові ремонти господарським способом. Зокрема:
- Будівельні роботи: ремонт покрівлі, оновлення санвузлів (штукатурення, обшивка плитами ОСБ), фарбування приміщень у кількох гуртожитках.
- Сантехнічні роботи: заміна стояків, труб, каналізації, встановлення нових вмивальників, ремонт ділянки тепломережі між гуртожитками.
- Електромонтажні роботи: прокладання електропроводки, заміна вимикачів і автоматів, підготовка до заміни електроплит на нові енергоефективні моделі.
Поточний ремонт 5-го поверху гуртожитку №3 (вартість — понад 2,8 млн грн).
За інформацією університету, проблем із холодною водою немає. Водночас у гуртожитку №4 у пікові години спостерігається низький тиск гарячої води на верхніх поверхах.
«Щодо дезінсекції: університет щороку укладає договір із профільною організацією, яка здійснює обробку місць загального користування, а за потреби — й студентських кімнат.
Скарги від студентів не надходили», — зазначили у ВНТУ.
Фото гуртожитку ВНТУ редакції надали студенти:
Стан гуртожитків інших вінницьких вишів оцінити складніше — багато студентів просто відмовляються коментувати:
«Мені ж там ще жити», — пояснюють.
Утім, протягом останнього року в мережі з’явилося чимало відео та фото, які показують проблеми. Наприклад, темний бік гуртожитків аграрного університету:
Гуртожитки медичного університету також мають неоднозначну репутацію. Нагадаємо, восени студенти проводили акції протесту через деякі рішення адміністрації університету та скаржилися на відсутність гарячої води.
Але одночасно з тим, можна побачити схвальні відео від самих студентів.
@matros_lilia Гуртожиток №3 ВНМУ🤍 #vinnitsya #студентмедик #медичнийуніверситет #внму #гуртожиток #внмупирогова❤️ #вінниця ♬ Fire for You (Sped Up) - Cannons
Читайте також:
Відтепер увесь бензин — зі спиртом: чи погано це та яка ситуація на АЗС Вінниці?
«Я вже не думав про заробіток»: як вінничанин створює лоти для зборів і пам’ятки для військових
Краще знають потреби фронту: троє військових заснували фонд «Самобутні» для допомоги побратимам
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.