Соборна – яскравий приклад, як не треба паркуватися. Автівки залишають на дорозі з порушенням норм стоянки: заїжджають на тротуари, стоять на перехресті, під дорожніми знаками. А поліцейські втрачають золоту жилу. Бо за новими законами штраф лише «за проїзд по тротуару, пішохідній зоні» - 255 грн. І не потрібно далеко їхати. «Кльов» є прямо під стінами Управління міністерства внутрішніх справ на вул. Хлібній, біля входу у Центральний парк.
«Паркінг» на шкільному дворі у центрі Вінниці
До редакції звернулась вінничанка Наталя Персіцька і розказала, що водії влаштували «паркінг» під стінами школи №2. А щоб не втрачати часу – авто їдуть по тротуару на Соборну.
- Я намагалася поговорити з водіями, - каже пані Наталя. – Але усе марно. Тому, разом із батьками учнів школи №2 написали колективне звернення міському голові Сергію Моргунову.
У листі Наталя Персіцька описує «стихійну стоянку автомобілів», яка утворилась під стінами школи. Автівки на тротуарі наражають на небезпеку школярів. Для проходу лишають невеличкий коридор, яким водії й користуються при виїзді на дорогу. А порушниками паркування були самі ж поліцейські.
- У поліції є власна стоянка огорожена від школи, - каже пенсіонерка. - Але “захисники” зробили паркінг під стінами школи та подали поганий приклад батькам учнів школи. Тепер й вони залишають свої автівки на тротуарі. У листі ми побажали, щоб влада встановила паркан навколо двору школи, спеціальні знаки.
На звернення батьків учнів школи №2 відповів заступник мера Сергій Тимощук. У ньому ідеться, що по вулиці Хлібній встановлений знак «Зупинку заборонено», а з порушниками у «погонах» проведена профілактична робота.
- Це ж справжня відписка - каже Наталя. – Нас ще образило те, що перед виборами “стоянка” раптом зникла. А через два дні, все повернулось. Це ж справжній цинізм. І мені стало відомо, що поруч із школою та Центральним парком зроблять стоянку для обласного управління поліції! Тому ми написали новий лист звернення. Відповідь обіцяють дати 11 грудня.
Цю ситуацію прокоментував голова ГО “Ревізія влади” Віталій Павловський.
- Справді, біля другої школи на Хлібній утворився справжній паркінг, - каже він. - Це велика проблема і коли, не дай Боже, під колеса авто попаде дитина, то голови полетять у всіх: у поліцейських, які не дивляться за виконанням ПДД, у керівників відповідних департаментів. Але це лише “хворий палець” на “ураженій кінцівці” Соборної.
Стихійне автолихо на Соборній
Центральна вулиця міста дуже загружена. Щоб вирішити таку складну ситуацію, на прилягаючих вулицях створені місця для паркування, встановлені відповідні дорожні знаки. Але це не панацея, в чому ми і впевнилися. Під час імпровізованої ревізії не помітили ні одного поліцейського патрулю, які б фіксували порушення.
- Взагалі, на в’їзді та виїзді Соборній встановлені знаки “Рух механічних транспортних засобів заборонено”, - каже журналіст “Дорожнього контролю” Денис Климов. - В рамках дії цього знаку вулицею може проїжджати тільки громадський транспорт. Але через Соборну йде безкінечний потік джипів, бусів, легкових авто. І за цим ніхто не слідкує.
Така ж ситуація і з стоянкою автівок на Соборній. Водії залишають свої машини із значними порушеннями правил стоянки. І якщо кожного такого водія оштрафувати, то до місцевого бюджету щодня можна збирати круглу суму — десятки тисяч гривень.
А де поліцейські?
У поліції запевняють: робота по контролю за автостоянкою у центрі виконується. Але щоб подолати проблему в повному обсязі поліцейським мало патрулів.
- Ми постійно виставляємо екіпажі, робимо роз’яснення з водіями та штрафуємо порушників, - каже представник відділу комунікації Національної поліції у Вінниці. - Але нажаль біля кожної парковки не можливо поставити патруль. І культура виконання ПДР місцевих водіїв низька, незважаючи на профілактичні лекції та роз’яснення.
Змінам бути?
Щоб з’ясувати як будуть вирішувати цю проблему, журналіст подзвонив до департаментів транспорту, архітектури та благоустрою міста Вінниця.
Представники департаменту благоустрою одразу ж почали відхрещуватися:
- Ми цим не займаємося, вам потрібно дзвонити у департамент енергетики, зв’язку та транспорту або у департамент архітектури.
У департаменті транспорту знають про стихійний паркінг, але їх завдання - це розміщення знаків, нанесення розмітки.
- Дійсно на Соборній зараз стихійна стоянка, - каже начальник відділу транспорту та зв'язку Сергій Бузниковатий. - Наша робота заключається в розміщенні знаків, нанесенні розмітки. А саме проектування роблять у департаменті архітектури та містобудування.
У департаменті архітектури ознайомлені з проблемою. Кажуть, що вже розробляють концепцію влаштування автостоянок у центрі міста.
- Зараз наш департамент створює плани по оптимізації руху, - каже головний архітектор міста Олександр Рекута. - Серед можливих варіантів розвантаження Соборної: створення нових автостоянок за рахунок “резервів”, прокладення маршрутів із одностороннім рухом, облаштування на центральних вулицях паркоматів.
Як на Соборній?
Журналисти пройшлися центром, сфотографували неправильно припарковані машини і попросили журналіста “Дорожнього контролю” Дениса Климова прокоментувати кожне фото.
Порушення норм стоянки: “зупинка заборонена на пішохідних переходах і ближче 10 м від них з обох боків, крім випадків надання переваги в русі”.
- Уявимо ситуацію, їде автомобіль і перед ним праворуч біля самого переходу стоїть припаркована автівка, - каже Денис. - Пішохід згідно правил їде по переходу, але його не бачить водій прямуючого авто. І фактично, людина потрапляє під колеса машини.
Порушення норм стоянки: ”зупинка заборонена менше ніж за 10 метрів від краю дороги, на перехресті”.
- Така стоянка стає причиною ДТП, - розповідає журналіст “Дорожнього контролю”, - Наприклад, авто виїжджає з перехрестя, і водій не бачить, що відбувається на магістралі. А нового учасника руху не бачать інші. Тому ДТП “гарантовано”, бо за кермом не провидці.
Порушення норм стоянки: “зупинка заборонена на тротуарах, якщо це перешкоджає руху пішоходів”.
- Люди обходять авто і виходять на дорогу, де прямують інші водії, - каже Денис Климов. - Особливо матусі з колясками, яким залишається мало місця для проїзду по тротуару. І як результат - виникає небезпека утворення ДТП.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
вул. Грушевського зробити пішохідною від скверу (Європейської площі) до ЦПКіВ http://e-dem.in.ua/vinnytsia/Petition/View/63