Монети номіналом 5 і 25 копійок, що вийшли з обігу і валяються у кожного з нас в кишенях або припадають пилом в копилках, можуть врятувати життя і здоров’я трьом учням вінницької школи №20. Ряд банків погодилися прийняти цей копійчаний непотріб. За монети номіналом 25 копійок заплатять їхню повну вартість, п’ятаки приймуть як брухт. Виручені кошти підуть на оплату лікування важохворих школярів цього навчального закладу. У Вінниці така благодійна акція з монетками проводиться вперше.
— У нас в школі є троє діток, які потребують великої суми коштів на лікування. Двоє з них мають серйозні онкологічні проблеми, одна школярка з дитинства хворіє на ДЦП, — розповідає директор ЗШ №20 Олег Слушний. — Торік в однієї з цих хворих діток виявили саркому Юінга, в Туреччині в борг їй зробили операцію, і цю суму батьки зараз мають повернути. Це 39 тисяч доларів США. Ще один школярик переніс дві невдалі онкооперації в Україні і зараз має проходити лікувальну програму, теж в Туреччині. А дівчинка з ДЦП проходить реабілітацію в Китаї, на це теж потрібні немалі кошти. Без сторонньої підтримки сім’ям цих дітей не обійтись.
Директор школи розповідає, що в цьому році вчителі закладу виступили з побажанням, щоб учні не вітали їх з нагоди дня учителя квітами і подаруками, як це буває традиційно. Запропонували витрати гроші на благодійність.
— З кожним роком ми все більше відходимо від традиції вітання наших педагогів квітами і подарунками до Дня учителя. Вирішили, що, якщо діти захочуть привітати своїх педагогів, то кращим подарунком для них буде збір коштів задля допомоги нашим хворим школярикам, — каже Олег Слушний. — Діти нас зрозуміли і зібрали 46 тисяч гривень. Ці гроші ми порівну розділили між родинами тих двох онкохворих учнів, яким потрібно терміново провести розрахунки за лікування дітей.
Втім, каже керівник навчального закладу, збір живих коштів нині викликає у людей певне напруження. Тому під час однієї з чергових загально шкільних нарад між педагогами, батьками, представниками учнівського самоврядування виникла ідея збирати монетки, що вийшли з обігу і нині валяються у багатьох людей в дома.
— Я поцікавився в ряді банків, чи можуть вони прийняти монети, які нині не використовуються. Мені відповіли «так», лишень попросили їх посортувати і доправити їм, — розповідає Олег Слушний. — Зробили оголошення по школі і у вестибюлі поставили два п'яти літрові бутлі. Наклеїли на них знаки номіналу. Це було 23 листопада. Ми спочатку не очікували, що буде такий резонанс. Але ідея настільки сподобалась учням, що уже наступного дня бутлі були повні. Зрозумівши, що цієї тари буде замало, вирішили використати 80-літрові контейнери, які у нас слугують для збирання вторинної сировини. Копійки з бутлів висипаємо туди. Вже назбирали третину цих коробок.
Дякуючи «сарафанному» радіо інформація про незвичайну благодійну акцію розлетілась містом миттєво. Окрім учнів і педколективу до неї почали долучатись місцеві мешканці, різні організації, відомі і невідомі благодійники з різних куточків міста, дитсадки, інші школи, журналісти місцевих ЗМІ. Люди або просять приїхати і забрати монетки добра або приносять їх у школу і кидають у спеціальні контейнери для відвідувачів при вході, бо заклад працює в умовах карантину.
Якщо спочатку для збору копійок поставили два бутлі, то згодом довелось додати ще й третій. Бо діти так захопилися копійчаною благодійністю, що почали приносити металеві гроші без розбору.
— У цьому третьому бутлі можна побачити усе що завгодно, — посміхається керівник навчального закладу. — Тут і металеві гривні, і монети номіналом 50 копійок, і навіть валюта: металеві фунти, євро, злоті. Ці кошти ми переведемо в номінал і теж долучимо до тієї суми, яку збираємо. Кидають і паперові гроші.
Вчора, 10 грудня, благодійна акція закінчилася. Усі зібрані монети порахують, п’ятачки поважать. Усе запакують і відвезуть до відділення Ощадбанку, який погодився прийняти шкільний скарб.
— Цю благодійну акцію ми приурочили до дня святого Миколая, — пояснює директор ЗШ №20. — Це лише початок, подивимося, які у нас потужності. Можливо, ця акція буде поступовою, можливо збиратимемо кошти й іншим дітям, наприклад, позбавленим батьківської опіки, напів сиротам. У нас в закладі ми завжди проводимо різні доброчинні ярмарки, концерти й інші заходи і зібрані кошти передаємо тим з наших учнів, хто їх конче потребує.
Контейнери для монеток у школі залишили до кінця навчального року. А вінницьку ідею — вже підхопили в Полтаві.
— У нас є Всеукраїнська Асоціація 20-х шкіл, в яку входять навчальні заклади з таким порядковим номером, як у нас, — розповідає Олег Слушний. — Ми, директори, постійно спілкуємося у фейсбуці, ділимося ідеями. Наш почин по збору благодійних монеток сподобався полтавській школі №20. Там теж вирішили в такий самий спосіб збирати кошти для своїх хворих діток.
Читайте також:
Міст на Тяжилів, 10 VinLine та нові дитсадки. Плани на розбудову Вінниці у 2021 році
Рятувати ліси не дозволяють активісти або Навіщо спеціалісти зрізають живі дерева
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер
Читач88
Vitalyi Artykov
Елена Дробинко
Tatyana Chernyshenko
Tatyana Chernyshenko reply Tatyana Chernyshenko
Tatyana Chernyshenko reply Tatyana Chernyshenko
Светлана Пальчук reply Tatyana Chernyshenko