Як запобігти масовому всиханню лісів, що в останні десятиліття охопило багато країн Європи, Північної Америки, Центральної Азії?
Фахівці називають кілька ефективних методів як протидіяти цьому лиху. Перш за все, це біологічні методи: застосуванням феромонних пасток і жуків-хижаків, які харчуються короїдами. Ще один дієвий засіб, кажуть міжнародні експерти, який може здатись парадоксальним українцям, суцільні чи вибіркові санітарні вирубки. Тоді як у наших країн сусідів, наприклад в Білорусі, Польщі цей метод набув поширення, в Україні він загальмувався через бюрократичні перепони та через супротив активістів.
Як пояснюють вінницькі експерти, з кількох уражених короїдом дерев на гектарі, якщо їх вчасно не зрізати, шкідник перелітає на сусідні і дуже швидко заселяє величезну площу живих дерев.
Рубання заселених короїдами дерев, як спосіб боротьби з ними, почало діяти в інших державах, але не в Україні. У нас все вперлося в державну бюрократичну машину.
— Щоб знести хворе дерево, нам потрібно отримати дозволи від обласної екології, міністерства довкілля, а це дуже тривала процедура: три-чотири місяці, — розповідає прессекретар Вінницького управління лісового та мисливського господарства Станіслав Вовк. — Наша українська бюрократія примушує нас так довго чекати дозволів, що коли ми їх отримуємо, то ділянка вже знищена короїдами, дерева сухі і їх ми навіть на дрова не можемо продати. Бо в такого дерева зїденого короїдом дуже мала калорійність і тепловіддача.
Показовим, кажуть вінницькі експерти, є досвід Білорусі. Там без довгих роздумів і волокити зрізають дерево, уражене шкідниками. Причому це питання, з огляду на масштаби всихання хвойних лісів, вирішує сам лісник. Щойно він виявив ознаки ураження шкідником — до вечора дерева уже немає, його зносять разом з пеньком і сухою підстилкою.
Наші ж лісівники розповідають, що надсилали в Кабмін свої проекти спрощення процедури отримання дозволів на знесення хворих дерев. Але їх ніхто не чує.
Влітку минулого року в Києві проходила міжнародна науково-практична конференція «Соснові ліси: сучасний стан, існуючі проблеми та шляхи їх вирішення». Участь у ній взяли українські і білоруські науковці, лісівники. Як розповів українським колегам директор Інституту лісу Національної академії наук Білорусі Олександр Ковалевич, вибіркові і суцільні санітарні рубки, прибирання захаращеності в Білорусі проводяться в терміни до 20 днів з дня взяття на облік пошкоджених соснових насаджень.
Українці ж про таке можуть лише мріяти. Також проведення білорусами в максимально стислі терміни санітарних рубок в осередках короїдного всихання рятує якість заселеної шкідниками деревини для її подальшого використання.
Для боротьби з короїдом Білорусь на державному рівні придбала 300 лісозаготівельних машин, 250 форвардерів (спеціальне авто для перевезення деревини) і 500 вантажних автомобілів. Також, коли почалось всихання дерев у заповіднику Біловезька Пуща, розташованого на території Білорусі і Польщі, білоруси і поляки миттєво почали там зносити ушкоджені насадження. Не спинили їх і вимоги з Парижа припинити рубки, з штаб-квартири Юнеско, до всесвітньої спадщини якої належить цей заповідник.
Україна ж часто свіжозаселені короїдом дерева врятувати не може. Ряд місцевих бізнесменів вирішили, що якщо ліси, зокрема, соснові, масово всихають, то для чого пропадати добру, і швидкими темпами збудували пилорами та деревопереробні підприємства. Але результат виявився курйозним: процес всихання призупинився і гроші люди викинули на вітер.
— Відкриті підприємства були налаштовані на сухостійне дерево, мокру сировину їм переробляти важко. Сподівались, що сухостою вистачить на десятки років. А як закінчився цикл і призупинилось всихання, заводи стали. Я прогнозував, що цикл закінчиться і все буде інакше, сосна перестане встхати, але мене не послухали, — розводить руками Олександр Болюх.
Ще одна перепона, кажуть фахівці, яка не дозволяє лісівникам ефективно боротися зі шкідником, дії громадських активістів. Через власну некомпетентність в лісівничій науці вони, замість того, щоб допомагати працівникам лісу рятувати зелені насадження від короїда, вчасно зносити уражені ним дерева часто заважають, збурюють громади.
Наприклад, лісівники яснюють: дерево може бути ще зелене, як рубана новорічна ялинка зелена кілька тижнів, а насправді воно уже мертве. Не спеціаліст цього не зможе побачити. І коли лісопатологи за додатковими ознаками визначають стан зовні живого дерева (падіння гілок, дірки в стовбурі, бурове борошно) і вирішують його зносити — населення піднімає хвилю протесту.
Доволі непроста ситуація була навколо ялинового лісу, що стрімко всихав, у мікрорайоні П’ятничани. Його можна було врятувати, кажуть в Лісгоспі, але місцеві мешканці завадили.
— Ми зняли всохлу ялину на тих ділянка, і посадили там шість років тому, чудовий дубовий молодняк, — продовжує Станіслав Вовк. — Можете прийти і побачити самі, який він гарний. Це 95 квартал П’ятничанського лісу. Так само й інші ділянки ми заліснили, і кругом ростуть прекрасні насадження.
Читайте також:
Чому ялинок може не стати? Дві версії всихання хвойних у різних місцях Вінниці
З короїдом, який знищує ліси Вінниччини, буде боротися мурахожук. Розповідь лісопатолога
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер
Martin Libher
Серёжа Сполитак
Юрий Бочков
Олег Левадный