В останні 10 років у Вінниці масово всихають хвойні: ялини, модрини, сосни. Дорослі ялини посохли біля лікарні Пирогова і в парку, де знаходиться його усипальниця, біля кафе «Квадрат» на «Парижі», в Центральному парку, в П’ятничанському лісі. Біля ендокринологічного диспансера всихати почали столітні модрини.
Аналогічна ситуація по всій області: всихають і окремі дерева, і цілі хвойні ліси, парки і сквери. Лихо охопило всю Україну, Європу, Північну Америку, Сибір. Фахівці стурбовані, що незабаром ми не матимемо ялинових і соснових лісів зовсім. Пояснити чітко, чому відбувається масове всихання голкових фахівці не можуть, будують версії.
Однією з основних причин масової загибелі хвойних насаджень науковці, екологи, лісівники вважають посуху.
У Вінницькому управлінні лісового та мисливського господарства причину всихання зелених насаджень області теж вбачають у зміні клімату.
— У нас різко стає континентальним клімат. Для нашого регіону це неприродньо. Зона степу у нас вже підходить до південних районів Вінниччини, хоча там має бути лісостеп. Відтак, суттєво піднялись температури. У нас вже майже немає весни, а є п’ять місяців літа. Це велика катастрофа для дерев, вони не можуть пристосуватися до такої різкої зміни температурного режиму, — каже керівник пресслужби Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства Станіслав Вовк.
За словами Станіслава Вовка, зміна клімату призвела до того, що в лісах Вінниччини зникли річки, водойми, тікають дикі звірі, бо їм потрібна вода. Управління лісгоспу докладає зусиль, щоб розчистити в лісових масивах джерела, збудувати ставки, басейни аби напувати дикого кабана, оленя й інших тварин. Там де не можуть зробити водоймище і знайти джерело, воду привозять в ліс цистернами.
Власну версію всихання лісів має головний лісопатолог Вінницької, Житомирської, Хмельницької і Одеської областей Олександр Болюх з Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Вінницялісозахист».
— Починаючи з 2018-го року процес всихання сосни майже повністю призупинився, ялини менше. Причиною цього, думаю, є те, що все в природі має свої цикли, — говорить лісопатолог.
Природні цикли, на думку експерта, певним чином пов'язані з сонцем. Є, мовляв, 11-річні цикли сонячної активності. Зараз вона у нашого світила знаходиться в стадії мінуму, а в 2014-2016 роках була на піку.
— За моїми багаторічними спостереженнями, на мінімумі сонячної активності процеси всихання хвойних лісів завмирають. Бо дерево сохне через короїда, який пожвавлюється в пік активності світила, — пояснює Олександр Болюх.
Експерт розповідає, що паніка, яка піднялась в останні роки в зв’язку з всиханням ялини наробила багато шкоди. І базується вона на незнанні специфіки харчового раціону шкідника.
— Тому можна не хвилюватися, що скоро ми будемо прикрашати на Новий рік кактуси, — посміхається Олександр Болюх. — А степ… він то наступає, то відступає. Достатньо оглянутись і подивитись в історію, щоб це побачити.
Яку ялинку ви обираєте на новорічні свята?
Читайте також:
Місія нездійсненна, або Як і за скільки у Вінниці можна зняти житло на Новий рік
«Це наш козятинський камамбер», — каже власник козиної ферми, який виготовляє вишукані сири
Все перетворилося на кригу. Пригадуємо, як 20 років тому ми потерпали від стихійного лиха
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер