Взаємовигідний обмін. Вінниця виділила військовим 15 гектарів землі для будівництва житла. А військові місту дають військове містечко під будівництво сміттєпереробного заводу...
Слово за Кабміном
Початок процесу обміну покладено і внесено до протоколу засідання міської ради, яка у п'ятницю і ухвалила два рішення з цього приводу. Тепер, за словами першого заступника міського голови Івана Михайлюка, для реалізації обміну територіями потрібне ще "добро" у вигляді Постанови Кабміну.
Разом з тим, сам віце-мер не уточнює, для чого конкретно місту знадобилося у власність військове містечко з усією інфраструктурою в селі Людавка Жмеринського району.
- В перспективі це місце буде трансформоване для реалізації інвестиційного проекту, - зазначив він, не уточнюючи, про який саме інвестпроект іде мова.
...Власне, уточнень і не потрібно. Відповідь на це запитання дає рішення сесії міської ради №17.
А владу, в принципі, зрозуміти можна, адже в історії вибирання нею місця для нового полігону чи заводу нараховується уже кілька "обломів". Люди населених пунктів, як тільки дізнавалися про те, яке "щастя" на них може чекати одразу "ставали на барикади".
Вінниця визначилася
Цього разу, схоже, все було вирішено зробити по-тихому та без участі людей. Адже де-юре населення навколишніх сіл ніякого стосунку до території військової частини не має. Мовляв, тут уже, протестуй - не протестуй, все одно нічого не змінити. Хоч де-факто, лісами полями до Людавки три-п’ять кілометрів.
Саме рішення міської ради №17 звучить так:
"Керуючись пунктом 2 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтею 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та Постановою Кабміну від 29.08.2002 року №1282 "Про затвердження Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних сил" міська рада вирішила:
1. Надати згоду на безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Вінниці майнового комплексу військового містечка №82 з інфраструктурою, яке розташоване в с. Людавка Жмеринського району Вінницької області, від Міністерства оборони України для будівництва механіко-біологічного сміттєпереробного заводу та створення повного комплексу з переробки та утилізації твердих побутових відходів без права його відчуження.
2. Виділити Міністерству оборони України земельну ділянку під житлову забудову, площею 15,3245 га, в межах вулиць Чехова - К. Маркса в місті Вінниця.
3. Виконавчому комітету міської ради здійснити заходи по прийняттю у комунальну власність територіальної громади міста об'єкта, зазначеного в пункті 1 цього рішення, згідно з чинним законодавством..."
15 гектарів для житла
У винагороду за такий обмін Міноборони отримало від міста територію для будівництва житла військовим в перспективному мікрорайоні Східний. Сьогодні уже готовий проект його детального планування. Але щоб почати реальне будівництво, має бути готовий робочий план. За словами заступника начальника управління містобудування та архітектури Володимира Левошко, цим уже займатиметься інвестор.
Разом з тим з 150 гектарів у Східному (район вулиці Чехова - навпроти території Лампового заводу, - прим авт.) військовим виділяється 34,2 гектара в першому, другому та третьому кварталах. Усього на території нового мікрорайону планується вісім кварталів з дитячими садками, школою та об'єктами соціально-культурної сфери.
Відповідно до рішення №35 останньої сесії міськради Міноборони отримало дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в житловому мікрорайоні "Східний". Зокрема передбачається: 15,3 гектара для житлового будівництва, з яких 1,17 гектара для багатоквартирного будинку Міноборони, 01,15 гектара для Вінницької обласної спілки бездомних військовослужбовців запасу та "15 гектарів (2 і 3 квартали району) в обмін на майновий комплекс Міноборони в с. Людавка".
Розформована частина
Село Людавка з населенням десь в півтори тисячі осіб знаходиться приблизно в 20 кілометрах від обласного центру. Ще десь в п’яти кілометрах від села, на території лісу зосереджено і військове містечко, про яке йде мова. Військова частина займає територію понад 140 гектарів.
Як повідомили в прес-службі Міністерства оборони України у Вінницькій області, цю військову частину військові давно вже були б готові відати місту, адже фактично частина розформована близько року тому, і є тягарем для відомства. Її потрібно утримувати, забезпечувати охорону підвідомчого об'єкта, сплачувати за електрику тощо.
З минулого року, коли звідти вивезли останні боєприпаси, яких налічувалося порядку двох тисяч вагонів, частина фактично пустує. До цього тут зберігалися авіаційні припаси, серед них: бомби, міни, снаряди, патрони тощо. Потім частину з них утилізували, а частину вивезли на території інших областей, зокрема Хмельницької та Київської.
Військові зазначають, що дана ідея може мати позитивні наслідки, адже їм повідомлялося, що завод, який буде будуватися - буде зразком новітніх технологій. До того ж його поява може забезпечити мешканців прилеглих населених пунктів робочими місцями та інфраструктурою у вигляді доріг та рейсових автобусів.
А люди проти “свалки”
Але мешканці Людавки ставляться до ідеї з заводом без особливого захвату.
- Щоб ця гадость тут була? Це другий Чорнобиль нам. Адже якщо буде переробка, то по-любому буде свалка, це ж – єстєственно, - обурюється Віра Григорівна Білоконь. - Люди всі проти. І ми, і Почапинці, і інші села. Всі проти, але хто ж нас запитує? Нікому до цього немає діла. Людей зараз ніхто не слухає. Вони говорять одне – зроблять інше. Бо ж не для людей роблять, а для себе... Та які робочі місця? – іншої думки Віра Білоконь. – Ніхто ж не дає гарантії, що робота буде для сільських. У нас молодь бідна їде десь шукає заробітку, щоб хоч якусь копійку заробити, в селі в основному одні пенсіонери залишилися, бо тут нема ніякої перспективи, ніхто не хоче сюди іти.
Не так радикально налаштований інший житель села Юрій Радик.
- Якщо буде завод – я согласєн, я й сам туди піду працювати, - каже чоловік. – інша річ, якщо свалка, як в Стадниці. Але ж нам ніхто нічого толком не пояснює, що саме там буде. Так, чутки ходять і все.
Не знає, що достеменно буде на території частини і її охоронець та житель Людавки.
- Якщо свалка, - то люди не погодяться, бо це ж все в колодязі буде потрапляти, - каже Іван Чорнєй. – Якщо завод за сучасними технологіями – інша справа. Слухи ідуть давно, але нічого конкретного не кажуть.
Уся справа в технології
Не оптимістично сприймає дану ситуацію Сергій Рибачук. Він у свій час пропонував міській раді співпрацю з інвесторами, які готові були розпочати будівництво заводу за технологією повної переробки, тому знає про сміттєпероробку не з чуток. Але міська рада на його ідею не пристала. Нині він гадає, що такі плани можуть закінчитися появою наступної Стадниці.
- Якщо там мова йде про механіко-біологічне сортування, то мова йде лише про часткове сортування з подальшим направленням відходів на переробку, - каже він. - Якщо ж буде застосована технологія піролізу - це також дозволить переробляти лише частину відходів та видобувати з них газ. Найкраще - це повна переробка, ця технологія в кінцевому результаті дає виробництво до 300 видів продуктів із сміття.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер