Шевченко у моєму житті

  • Вадим Вітковський
  • Автор: Вадим Вітковський
  • Головний редактор журналу «Вінницький край», голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України

  • access_time

Про Тараса Григоровича Шевченка я чув змалечку, від дідуся з бабусею, які любили співати його «Заповіт»…

Перший Шевченків «Кобзар» появився в нашому селі, як доведено (А. Рахлін «Чарівна книга», газета «Вінницька правда» за 27 лютого 1964 року), 1906 року, три його примірники купив на базарі в сусідніх Чернівцях і приніс у Борівку сільський вчитель Іван Маркович Миколайчук. Дві книги він передав своїм колегам-учителям у Моївку і Бабчинці, а один залишив собі і вчив по ньому борівських хлопчиків і дівчаток… Та, як це часто бувало, хтось доніс царським жандармам, і відсидів борівчанин Іван Миколайчук «за Шевченка» в тюрмі довгих одинадцять років…

Сліди тих «Кобзарів», очевидно, ще першого, прижиттєвого Шевченкового видання, загубилися в глибині історії… Принаймні, один з них ще у 1916 році зберігався в борівській хаті Петра Никифоровича Крамара, як дізнаємося із замітки А. Рахліна у «Вінницькій правді»…

Якщо тих три «Кобзарі» з’явилися в Борівці нелегально, то в 2012-му в самому центрі моєї Борівки пам’ятник Кобзареві постав у всій своїй красі, поставлений моїми земляками на постаменті, де раніше стояло «хлопченя з розумними очима»…

Про Шевченка я чув багато… Можливо, тому й захопився ще студентом Київського державного університету, нареченим іменем Тараса Шевченка, колекціонувати «Кобзарі» – маю їх нині кілька десятків. «Найстаріший» – 1934 року видання в Харкові, під редакцією Є. Шабліовського і зі вступною статтею невдовзі репресованого А. Хвилі.Та найцінніше, що книжка ця оформлена унікальними ілюстраціями (суперобкладинка, палітурка, форзац) за малюнками славетного художника Василя Касіяна!

Інший «Кобзар», придбаний у київському букіністі («Александра Юрьевича Петровского»), виданий 1943 року Укрвидавом ЦК КП(б)У з передмовою Павла Тичини, з закликом до бійців «…і вражою злою кров’ю волю окропіте», і з бойовим кличем Тичини «Нехай ворог гине»…

В наступному, трохи молодшому за віком «Кобзарі», 1961 року видання, під редакцією поета-академіка Максима Рильського стверджується, що «громове слово Шевченка лунає й далеко за кордонами нашої землі. Він – наш спільник у боротьбі за мир, за вселюдську праву і вселюдське щастя».

І це справді так. Про Тараса Шевченка розповідав мені з любов’ю великий друг України Кайсин Кулієв, народний поет Кабардино-Балкарії, лауреат Державної премії СРСР, депутат Верховної Ради СРСР: «Гость с Украины – первый гость. Когда мне бывает тяжело, я зажигаю камин, бросаю возле него на пол бурку, сажусь и читаю»Кавказ», и плачу… Лучше Шевченки про Кавказ не написал никто… Даже я!» Почути такі слова з вуст поета-горця– це дорого вартує!..Вже будучи важко хворим у кремлівській лікарні, Кайсин Шувайович у листі просив надіслати йому…»Кобзар»! Ми з Михайлом Каменюком знайшли подарункове видання і послали. Як писала мені пізніше з вдячністю його дружина Елізат, за кремлівськими мурами, на чужині, душу смертельно хворого поета гріло святее слово нашого Тараса Шевченка. З ним він і відійшов до Бога…

Коментарі (0)

Про Тараса Григоровича Шевченка я чув змалечку, від дідуся з бабусею, які любили співати його «Заповіт»… Перший...

Як і на початку 1918 року, коли російські більшовики почали наступати на Київ, уздовж залізниці Харків-Полтава-Київ і Курськ-Бахмач-Київ,...

26 серпня в Одесі відбулося урочисте відкриття 18-го Всеукраїнського конкурсу "Українська мова - мова єднання",...

Незадовго знову святкуватимемо День незалежності - Велике свято, що за нього стільки пролито крові людської! Та кров людська,...

Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
18:45 Класична, сирна, шоколадна. Знані вінничани діляться рецептами великодньої паски та хліба photo_camera 18:10 Оригінальні автозапчастини від провідних виробників тепер доступні для вінничан (Новини компаній) 18:09 У Вінниці виділять 21 мільйон гривень на потреби Захисників та Захисниць 17:48 Шукає ту, яку ніколи не цілував. Вони обоє із Джурина: хвилююча історія двох наших земляків Від читача 13:03 EPAM Україна та ГО «Загартовані серця» передали Силам оборони 100 автомобілів 17:32 Як вінничанам з хронічними захворюваннями безплатно отримати ліки 17:00 Афіша Вінниці. Де і як відпочити дітям і дорослим на вихідних 27 та 28 квітня 16:35 Охорона та безпека під час війни: вінницькі охоронні фірми, сигналізація та відеонагляд (партнерський проєкт) 16:33 В останні дні квітня на вулицях біля Київського мосту обмежать рух. Яка причина та скільки це триватиме 14:45 З’явився білий бенгальський тигр. Чим ще здивує Подільский зоопарк у новому сезоні? photo_camera 13:45 У Вінниці чоловік з сокирою накинувся на контролера обленерго 13:32 «Колосівські» тхеквондисти здобули дві бронзи на турнірі «Hereya open» в Болгарії 13:20 Де смачно пообідати на Вишенці: огляд бізнес-ланчі і не тільки (партнерський проєкт) 12:45 За вбивство продавця трактора хмільничанин сидітиме 15 років 12:21 «Коли в темну пору йшли по траві, іскри сипалися з-під ніг». Спогади про аварію в Чорнобилі photo_camera 12:00 Адреси, де у Вінниці 26 квітня тимчасово не буде світла чи води 12:00 Як знайти роботу в Польщі: поради для українців (Новини компаній) 11:45 Знайшли військових, які переховували вбивць поліцейського з Вінниччини 11:00 Ліквідували ще 950 окупантів. Зведення Генштабу на ранок 26 квітня 10:00 Сьогодні день пам'яті Чорнобиля. Історія та прикмети 26 квітня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up