Як читаємо на сторінці Національної служби здоров'я, відповідно до Стандарту медичної допомоги при коронавірусній хворобі, людей із легкою формою COVID-19 рекомендують лікувати в домашніх умовах. Так само як пацієнтів, які вже одужують і не потребують цілодобового нагляду.
Тобто, якщо людина має легкі симптоми перебігу захворювання, лікар надає рекомендації щодо самоізоляції та лікування у разі погіршення стану. Симптоматичне лікування, наприклад, жарознижувальне за призначенням лікаря оплачується пацієнтом.
Люди зі складним перебігом хвороби мають отримувати медичну допомогу у стаціонарі. Усі ліки, передбачені національним протоколом лікування COVID-19, входять до тарифу, за яким НСЗУ оплачує послуги медичних закладів. Тому лікування пацієнтів є безоплатним.
Насамперед попереджаємо, що самолікування шкідливе для вашого здоров'я. Журналістка 20minut.ua, авторка цієї статті, хворіла на коронавірус, у березні. Тоді я звернулася до чергової лікарки в одну з поліклінік міста, оскільки не мала укладеної декларації. На місці чергова лікарка, дізнавшись мої симптоми, а це були: сухий кашель, температура, слабкість та біль у м’язах, зробила мені ПЛР-тест. Перед тестуванням ми домовилися, що надішлю їй фото своїх документів і вона у той же день укладе декларацію.
Тож тест у поліклініках міста роблять безоплатно, якщо у вас є укладена декларація. Я на свій результат чекала три дні. У приватних клініках, додамо, ПЛР-тести коштують орієнтовно від 800 до 1 500 гривень. Адреси та ціни на різні види тестів можна дізнатися ТУТ.
Далі — лікарка виписала мені набір таблеток, у моєму випадку це були: вітаміни, цинк, таблетки від кашлю та сироп, щоб запобігти проблем із серцем. У випадку підвищення температури я мала приймати парацетамол. Такий набір ліків обійшовся у трішки більше, ніж 1 100 гривень.
Впродовж тижня мені ставало лише гірше. Кашель ставав сильнішим, слабкість нікуди не йшла та додалося сильне серцебиття. Я знову пішла на прийом до лікарки, де вона виявила, що у мене з'явилися сухі хрипи та тахікардія. Тож хвороба прогресувала і сімейна лікарка написала мені направлення на УЗД легень.
У поліклініці його не роблять, тому потрібно йти робити за власні кошти. Мені обстеження обійшлося у 450 гривень. Адреси та ціни, де можна зробити КТ та УЗД у Вінниці ви можете детальніше прочитати ТУТ.
Окрім, направлення на УЗД легень, яке показало, що у мене незначне запалення в одній секції легень, лікарка виписала ще ліків. Цього разу додала сироп і пігулки від кашлю та таблетки для нормалізації серцебиття. Вони обійшлися у ще близько 500 гривень.
Окрім того, щоб вимірювати рівень кисню у крові, я охазяйнувалася пульсоксиметром. Купувала не дорогий та акційний за близько 300 гривень. За відгуками медиків, навіть дешеві моделі зазвичай підходять. Ціновий діапазон від 150 до 1000 гривень.
Після 14 днів ізоляції, мене направили на повторний тест, теж безоплатно. Він показав негативний результат. А також сімейна лікарка написала направлення на загальний аналіз крові, щоб перевірити, чи все у нормі після хвороби. За нього я теж нічого не платила у державній поліклініці. У приватних клініках загальний аналіз крові, додамо, коштує орієнтовно 200 гривень.
Тож загалом я витратила 2 350 гривень, лікуючись вдома з порадами лікарки. Зокрема, у мене були такі витрати:
Про лікування коронавірусу вдома та комплекти ліків, які виписують пацієнтам, ми поговорили із сімейною лікаркою Центру первинної медико-санітарної допомоги №5 Інною Думенко. За словами лікарки, той комплект ліків, яким лікувалася журналістка, — це умовно базовий набір препаратів.
— Звичайно, такого поняття, як мінімальний комплект ліків при лікуванні коронавірусу — немає. Все залежить від стану людини, її історії хвороби та ще інших факторів, як вік, наприклад, — коментує лікарка. — Лише після огляду пацієнта, я можу виписати комплект ліків. Все дуже індивідуально. Антибіотики майже не призначаємо, тільки, якщо є серйозні покази. Якщо є ускладнення, то призначаються сильніші препарати.
— Якщо у цьому є потреба, то направляємо на КТ чи рентген. У державних закладах з направленням його можна проходити цілком безплатно. Якщо пацієнту не підходить обстеження у державній клініці, то він може зробити КТ, наприклад, у приватній. А тоді надіслати результати сімейному лікарю.
Насамперед, нагадаємо, якщо людина підозрює, що у неї коронавірус, варто від усіх ізолюватися. Самоізоляція триває з моменту перших симптомів і на 14 днів.
Наступне, що треба зробити — повідомити свого сімейного лікаря про симптоми, якщо лікар теж побачить ознаки COVID-19, то тоді вже разом з лікарем ви вирішуєте, яким чином робити тест. Далі — вам призначають лікування, і ви залишаєтесь вдома. Якщо стан погіршиться, то повідомляєте про це сімейного лікаря, і якщо стан важкий, то потрібно викликати швидку.
Якщо ж ви захворіли на коронавірус і у вас немає сімейного лікаря, то будь-який член вашої сім'ї може із вашими документами піти і задекларувати вас.
Головне — не займатися самолікуванням. Звертайтеся до чергового лікаря і вже разом з ним вирішуйте, як діяти далі. Як пояснювали нам медики, у будь-якому випадку в ізоляторі поліклінік міста чергова лікарка зобов’язана обстежити пацієнта, якщо у нього є симптоми коронавірусу.
Читайте також:
У мене коронавірус і немає сімейного лікаря — що робити? Розповідаємо на власному досвіді
Чоловічий декрет — тепер офіційно? Про новий Закон і те, чи готові татусі сидіти з дітьми
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер