В Україні зростає кількість хворих на коронавірус. Число нових випадків перевищує рекорди. Фахівці називають це «третьою хвилею» пандемії СOVID-19.
За минулу добу, 29 березня, в Україні виявили 10 тисяч 533 нових випадків захворювання на коронавірус. З них у нашій області захворіли 426 людей. На жаль, за добу зафіксували 286 померлих, які мали COVID-19. Зокрема, на Вінниччині померли 20 людей.
Як нам нещодавно коментувала головна інфекціоністка Вінницької області Лариса Мороз, зараз навіть молоді люди починають хворіти у важкій формі, і дедалі частішають летальні випадки.
Доволі часто пацієнтів, які хворіють у середній чи складній формі, скеровують на рентген, комп’ютерну томографію (КТ) чи УЗД-легень.
Близько тижня тому нашу журналістку сімейна лікарка теж направила зробити УЗД легень, коли вона хворіла коронавірусом. Найперше вона зателефонувала «Альтамедику» і їй сказали, що можуть записати через тиждень. Очевидно, що за тиждень часу коронавірус може сильно прогресувати, а людині потрібно виявити ускладнення якомога швидше.
Далі журналістка зателефонувала у «Меділюкс», там вільні місця були на наступний день. Проте вартість трішки дорожча. Тому ми вирішили дізнатися, чи є черги у клініках Вінниці на КТ та УЗД легень.
Комп'ютерна томографія під час пандемії стала надзвичайно популярною серед українців. Однак поспішати на додаткову дозу опромінення за перших симптомів чи з позитивним тестом не варто.
«КТ чи рентген-знімок рекомендовано пацієнтам із важким перебігом хвороби, що мають конкретні клінічні показання до КТ, наприклад, задишку чи наявність супутньої патології», — каже екскерівниця українського міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун.
Також ми поспілкувалися із завідувачем рентген-діагностичним відділенням Медичного дому Odrex Олександром Березовським, лікар теж каже, що пацієнтам з COVID-19 КТ легенів рекомендують тільки у випадку погіршення стану.
— На жаль, лабораторна діагностика COVID-19 не надто надійна. ПЛР має вищу точність, ніж всі інші тести, але все одно досить часто дає хибнопозитивні та, що гірше, хибнонегативні результати, — коментує Олександр Березовський. — В тих випадках, коли інфекційна безпека має критичне значення — наприклад, під час передопераційної підготовки — лише КТ допоможе прийняти остаточне рішення щодо діагнозу.
У Вінниці ми знайшли шість місць, де можна зробити КТ. Ще до кількох медичних центрів, що в них потенційно може надаватися така послуга, нам не вдалося додзвонитися.
У більшості медичних центрів просять записуватися на дослідження бодай напередодні. Кажуть, не варто приходити без попереджень.
Цінники на КТ у Вінниці приблизно однакові: 800-1000 гривень. Лише в міському діагностично-лікувальному центрі є так звані «пільгові дослідження». Якщо ви підпадаєте під таку категорію, то комп’ютерна томографія обійдеться вам у 425 гривень. Детальніше можна дізнатися ТУТ. Нам не вдалося додзвонитися у цей центр, щоб уточнити, яка у них ситуація з чергами.
У більшості клінік пропонували записати нас на наступний день. У «Медіскані» та «Євромеді» сказали, що є вільні місця навіть на сьогодні.
УЗД легень — це альтернативний метод обстеження бронхо-легеневого комплексу. Його раніше використовували при протипоказах до рентгену, але у час пандемії процедура стала більш популярною.
— Використовувати УЗД для динаміки процесу, чи як скринінговий метод або для постановки діагнозу «пневмонія» — не варто. Дослідження не підходить просто в силу фізичних обмежень методу, — каже рентгенолог вищої категорії Олександр Березовський. — Ефективно його використовувати при пошуку рідини у легенях при COVID-19. Тому справа стоїть у тому, яке безпосередньо питання потрібно вирішити.
Порівняно із комп'ютерною томографією, УЗД легень у деяких клініках найближчими днями зробити не вийде. Наприклад, у «Альтамедиці» черга на шість днів. У клініці «Імеда» — п'ять днів. У всіх інших медзакладах, до яких нам вдалось додзвонитися, черга день-два. Вартість цієї діагностики коливається від 170 до 500 гривень.
Читайте також:
У мене коронавірус і немає сімейного лікаря — що робити? Розповідаємо на власному досвіді
Як не «посадити» зір під час карантину. Поради від офтальмолога
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер