Для того, щоб перебування за гаджетами не завдало шкоди очам і не вплинуло на гостроту зору, потрібно дотримуватись гігієни зору. Оскільки у період карантину фізичного навантаження через запроваджені обмеження не вистачає, то навантаження на очі стало катастрофічним. Ми поговорили з головною експерткою Департаменту охорони здоров'я Вінницької ОДА за фахом «Офтальмологія» Наталією Капшук.
— Сидіти краще в 60-70 сантиметрів від екрану — це на відстані витягнутої руки, — каже лікарка-офтальмологиня. — Центр робочої зони монітора повинен бути на 10-20 сантиметрів нижче рівня ваших очей.
За словами лікарки, потрібно пам'ятати про достатнє освітлення. Слідкуйте, при якому світлі ваші очі менше втомлюються. Бажано, щоб світло не сліпило.
— Також потрібно робити перерви для відпочинку очного м'язу, — каже Наталія Капшук. — Оскільки наш очний м'яз точно так само може втомлюватись, як і будь-який інший м'яз у тілі. Наприклад, коли ви тренуєте ноги, то після виконання вправ — ви одразу відчуваєте втому у ногах. А око не має таких рецепторів, щоб ви одразу відчували це навантаження, тому його ви відчуєте потім.
Якщо не робити перерви для очей, то за словами лікарки, варто чекати погіршення зору, болі в голові чи надбрівних дугах.
— Потрібно дотримуватись гігієни зору. Вона полягає у тому, щоб через кожні 20 хвилин розслабляти очі, дивлячись на дальні предмети, — каже лікарка.
— Всі гаджети без виключення висушують слизову оболонку наших очей, — каже офтальмологиня. — Тому рекомендую користуватися зволожуючими краплями для очей, які захищають око від висихання та покращують їхній стан.
Ви можете купити будь-які зволожуючі краплі, які містять декспантенол. За словами лікарки, протипоказань у таких крапель особливих немає.
— Їх сила-силенна зараз у аптеках. Вибирати можна, які хочете, залежно від розміру вашого гаманця, — каже Наталія Капшук. — Але це принаймні хоч якось захистить наші очі. Тут все, як з кремом для рук: якщо шкіра пересушена, ми мастимо її кремом, якщо сохнуть очі — капаємо краплі.
За словами лікарки, в інтернеті є безліч відео та фото інструкцій, яку гімнастику для очей можна робити. Далі, кілька вправ для очей.
Покліпайте близько 30 секунд. Але не забувайте, що рухи очей повинні бути плавними, а якщо ви носите окуляри — їх потрібно зняти.
Сильно зажмурюйте очі та відкривайте. Повторюйте кілька разів.
Зробіть кругові оберти очима та в сторони.
За словами лікарки-офтальмогині, якщо ви будете дотримуватись цих всіх простих правил гігієни очей, то значно зменшите ризик вийти з карантину і одразу піти до офтальмолога.
— Всі поради, які я даю, потрібно поєднувати зі свіжим повітрям, в умовах карантину — це, звичайно, виключно або вихід на балкон, або провітрювання кімнати, — каже лікарка. — А також варто пам'ятати про збалансоване харчування, збагачене вітамінами.
Читайте також:
Перший візит до стоматолога: коли і як підготувати дитину
Готові консультувати безкоштовно. Зібрали список корисних контактів
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Суцiльна